Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Publikacja:
Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Problem przebarwień na zębach zgłasza wielu pacjentów podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Powstające zmiany można próbować usunąć przy pomocy wielu dostępnych technik wybielania zębów. Skuteczność tego zabiegu zależy jednak w głównej mierze od przyczyny przebarwienia.

Pierwszą grupę przebarwień stanowią te, których czynniki sprawcze możemy określić jako zewnątrzpochodne.

Przyczynami zmian zabarwienia zębów będą tu wszystkie czynniki działające na już uformowany ząb. Najczęściej są to składniki codziennej diety, jak np. mocna, kawa, herbata, czerwone wino, niektóre przyprawy (np. curry).

Zmiany barwy uzębienia może wywoływać palenie tytoniu i barwniki znajdujące się w pożywieniu (np. B-karoten). Leczenie chorób miazgi zęba (np. leczenie kanałowe) również może skutkować podobnymi zmianami, podobnie jak niektóre leki i materiały stosowane w stomatologii (np. amalgamaty).

Drugą grupę stanowią przyczyny wewnątrzpochodne, do których zaliczyć można stosowanie niektórych antybiotyków, dotyczy to przede wszystkim grupy tetracyklin w okresie rozwoju zębów. U dzieci wskutek kumulowania się w szkliwie zębów i kościach może powodować trwałe żółtobrązowe przebarwienia zębów i niedorozwój szkliwa oraz zahamowanie wzrostu kości.

Przebarwienia zębów mogą być spowodowane nieprawidłową czynnością niektórych gruczołów dokrewnych. Przykładem są zmiany w obrębie tarczycy. I tak jej niedoczynność może wywołać zabarwienie mlecznobiałe, zaś nadczynność niebieskobiałe.

Rzadkimi przyczynami powstawania przebarwień na zębach są choroby ogólnoustrojowe, jak np. hemolityczna choroba noworodków.

 


inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zab obok lusterka i zglebnika
"Scientific Reports": życie człowieka zapisane… w zębach Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku przeanalizowali budowę i skład zębów 15 chętnych osób. Okazało się, że można z nich wyczytać wiele informacji o życiu każdego pacjenta – informuje "Scientific Reports". Według naukowców z New York University, z ...

The Beatles - Dentonet.pl
O dentystach i zębach w muzyce pop Lekarz

Ząb – ta naturalna bariera oddzielająca nas od zewnętrznego świata, gotowa zmiażdżyć każdego intruza chcącego zakłócić nasz wewnętrzny dobrostan, jest od zawsze obecny w kulturze masowej. Nie inaczej jest w muzyce pop, choć mniej tam o samych zębach,...

proteza - Dentonet.pl
"W takich sytuacjach technicy biorą odpowiedzialność na siebie" Lekarz

- W rozmowie z prof. Teresą Sierpińską, konsultantem krajowym ds. protetyki, padły jasne rekomendacje. Są dwie procedury, które powinny być doraźnie wykonywane: korekta protezy przez lekarza oraz sytuacja, kiedy pacjent złamie protezę - mówi prof. dr...

ROZWIŃ WIĘCEJ