Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Silna wola

Publikacja:
Silna wola

Silna wola

Jak wykazały badania – można w dużym stopniu przypuszczać, że silna wola może być uwarunkowana fizjologicznie (a zatem również genetycznie, choć nie wiadomo, który gen jest za to odpowiedzialny). Raczej należy uznać, że kształtują ją różne powiązane ze sobą czynniki.

Okazuje się jednak, że u osób mniej impulsywnych – silna wola jest silniejsza. Dzieje się tak dlatego, że impulsywność jest związana z aktywnością neuronów odpowiedzialnych za wydzielanie dopaminy oraz z poziomem aktywacji układu limbicznego (część mózgu odpowiedzialna za emocje i popędy). Jeśli dana osoba często działa pod wpływem impulsu czy emocji – samodyscyplina i konsekwencja będą dla niej trudniejsze do wyegzekwowania. Jednak każdy człowiek posiada „narzędzia”, które pozwalają mu na to, by silną wolę kształtować i rozwijać. Np. u dzieci bardzo skutecznie działa system nagród – budzi to przekonanie, że podejmowany wysiłek spotka się z gratyfikacją. Z drugiej strony warto ograniczać bodźce, które silną wolę osłabiają – np. negatywne emocje, zmęczenie, głód i… niezdrowe jedzenie. Okazuje się, że np. jedzenie „fast foodów”, czy brak niezbędnych składników pokarmowych rozleniwia i osłabia organizm (trudno jest wtedy zmobilizować go do większego wysiłku).

Dlatego w kształtowaniu silnej woli bardzo ważne jest, by zadbać o dobrą kondycję swojego organizmu (dietę, aktywność fizyczną, psychikę, rozładować stres). Bardzo ważna jest też samoświadomość – abyśmy zdali sobie sprawę, w jakich sytuacjach rezygnujemy z naszych postanowień, kiedy się zniechęcamy. Cenne jest również zaobserwowanie, jak się czujemy w sytuacjach, gdy udało nam się być konsekwentnym, a jak, kiedy tacy nie byliśmy. Dlatego warto mieć świadomość, że nasze życiowe cele i zamierzenia nie realizują się same – potrzeba do tego naszej pracy, wysiłku i konsekwencji.

BZ

Na podst. "Coaching" 2/2015