Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Seryjny morderca na wizycie u dentysty

Brak komentarzy | Publikacja:
Seryjny morderca na wizycie u dentysty

Seryjny morderca na wizycie u dentysty

Zamożni więźniowie, których stać na prywatną opiekę dentystyczną, mogą na czas leczenia opuścić więzienie i skorzystać z pomocy lekarza stomatologa. Ten przepis – wprowadzony przez kalifornijskie władze penitencjarne – zaszokował amerykańską opinię publiczną (tym bardziej, że nie został wcześniej upubliczniony). Jak to w życiu bywa, sprawa wyszła na jaw przypadkiem i szybko nabrała posmaku skandalu.

Kiedy Sheron Bellio przekroczyła próg kliniki, w której czekał ją rutynowy zabieg zdejmowania kamienia, jej oczom ukazał się zaskakujący widok. W poczekalni, opróżnionej ze wszystkich pacjentów, siedziało sześciu postawnych strażników więziennych. Jeden z panów grzecznie acz stanowczo poprosił Sharon o przełożenie terminu wizyty, a następnie szybkie opuszczenie budynku. – Nie widziałam żadnego powodu, aby go posłuchać – stwierdziła zirytowana Sharon. – Zwolniłam się z pracy, aby móc przyjść na tę wizytę i inny termin absolutnie nie wchodził w rachubę. Próbowałam dyskutować ze strażnikiem, lecz na próżno – zostałam siłą wyprowadzona z poczekalni.

Rozwścieczona Sharon postanowiła sprawdzić, co kryje się za jej przymusowo odwołaną wizytą, Zaczaiła się więc w swoim samochodzie i cierpliwie czekała na rozwój wypadków. Trzy godziny później w drzwiach kliniki pojawił Harvey Phillip Spector – słynny amerykański producent muzyczny, a jednocześnie morderca skazany na karę dożywocia za zabójstwo aktorki Lany Clarkson. Spector wsiadł do nieznakowanego samochodu i w eskorcie dwóch innych odjechał w nieznane.

– To wszystko przypominało mi operację CIA z filmu o Jamesie Bondzie – wspominała Sheron Bellio. – Ruszyłam za nimi i po kilkunastu minutach trafiliśmy na odludny parking, na którym już czekała więzienna furgonetka. Pan Spector spokojnie zmienił środek lokomocji i razem ze swoimi strażnikami odjechał do Corcoran State Prison (więzienia odległego o 170 mil od Toluca Lake, ekskluzywnej dzielnicy Los Angeles, w której praktykował stomatolog Sharon).

– Byłam w szoku – wyznała pani Bellio. – Dobrze, że udało mi się zrobić na parkingu zdjęcie, bo inaczej nikt by mi w tę historię nie uwierzył. Morderca dowożony do stomatologa przez władze więzienne – ten pomysł jest dla mnie przerażający. Być może Phil Spector nie jest najbardziej niebezpiecznym przestępcą na świecie, ale są przecież inni więźniowie, których stać na prywatną opiekę stomatologiczną, a którzy wyróżniają się brutalnością, brakiem skrupułów i okrucieństwem. Naprawdę nie chciałabym spotkać w poczekalni dentystycznej szefa narkotykowego gangu lub na przykład Charlesa Mansona (który również odsiaduje wyrok w Corcoran State Prison – patrz tytułowe zdjęcie).

Po ujawnieniu tych rewelacji władze stanowe Californii przyznały, iż osadzeni, których stać na opłacenie dodatkowych zabezpieczeń (w postaci przynajmniej 6 strażników i więziennej furgonetki), mogą korzystać z zewnętrznej opieki stomatologicznej.

– Wprowadziliśmy ten przepis, ponieważ więźniowie są ludźmi i mają konstytucyjne prawo do opieki medycznej – stwierdził na konferencji prasowej rzecznik więzienia Corcoran State Prison. – Ponadto coraz większa liczba osadzonych występuje z pozwami o finansowe zadośćuczynienie z powodu braku dostępu do stomatologa. Uznaliśmy, że jeśli więzień dysponuje środkami, które umożliwiają mu leczenie u osobistego dentysty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go tam dowieźć.

Władze więzienne – powołując się na ochronę danych osobowych – nie chciały ujawnić, ilu dobrze sytuowanych więźniów skorzystało z nowego przepisu i czy byli wśród nich gwałciciele i seryjni mordercy skazani na najwyższy wymiar kary.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne dzieci - Dentonet.pl
Aż 5,2% polskich 7-latków nigdy nie było u dentysty Lekarz

Ministerstwo zdrowia odpowiedziało na pytania posłanki Joanny Jaśkowiak w sprawie funkcjonowania opieki stomatologicznej nad dziećmi w naszym kraju. Z danych resortu za 2019 r. wynika, że aż 5,2% polskich 7-latków nigdy nie było u dentysty. Przypomn...

Suwałki bez dentysty w nocy, w niedziele i w święta Lekarz

W Suwałkach nie funkcjonuje ani jeden gabinet stomatologiczny współpracujący z NFZ-em, który udzielałby pacjentom pomocy w nocy, niedziele i święta. Radna Anna Gawlińska skierowała do prezydenta miasta interpelację, w której domaga się interwencji w ...

szkliwiak szczęki - Dentonet.pl
27 lat nie był u dentysty, stracił 90% szczęki Lekarz

50-letni Darren Wilkinson, zamieszkujący Wielką Brytanię, przez 27 lat nie był u dentysty. Kiedy już do niego trafił, okazało się, że ma w szczęce guza wielkości pięści. Stracił większość zębów i 90% szczęki. Nie może prawidłowo jeść, pić i mówić. 5...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
COVID-19 w USA: pacjenci systematycznie wracają do dentysty Lekarz

Mimo dalszego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w USA, liczba pacjentów zgłaszających się do gabinetów dentystycznych systematycznie rośnie. Dzieje się tak, choć dzienna liczba potwierdzonych nowych przypadków COVID-19 utrzymuje się na bardzo wysokim...

Dentonet - Najważniejsze zasady profilaktyki fluorkowej
“Pediatrzy muszą wysyłać dzieci do dentysty”

Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, zwraca uwagę na potrzebę współpracy lekarzy pediatrów ze stomatologami. – Pediatra to dla dziecka lekarz pierwszego kontaktu. Diagnozując chociażby choroby układ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji