Sedacja wziewna podtlenkiem azotu
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu
Podtlenek azotu, znany także jako gaz rozweselający, został odkryty w 1772 roku. W latach 90. XVIII wieku przeprowadzano eksperymenty sprawdzające działanie gazu na organizm człowieka. Okazało się, że gaz uśmierza ból, a osoba poddana jego działaniu pozostaje świadoma. Po raz pierwszy właściwości anestetyczne podtlenku azotu wykorzystał amerykański dentysta Horace Wells.
Podtlenek azotu bardzo szybko i dobrze wchłania się z płuc do tkanek organizmu. Wykazuje niewielką rozpuszczalność we krwi oraz minimalny stopień metabolizowania. Po zaprzestaniu stosowania jest więc szybko usuwany przez płuca w postaci niezmienionej.
Podtlenek azotu jest stosowany w stomatologii ponad 150 lat. Pierwsze inhalatory podtlenku azotu składały się z gumowego worka i ustnika, przez który oddychał pacjent. Obecnie te proste i niedokładne inhalatory zastąpione zostały przez precyzyjne automatyczne urządzenia, które podają mieszaninę podtlenku azotu i tlenu, która jest bezpieczna dla pacjentów. Urządzenia te pozwalają indywidualnie nastawiać stężenie oraz przepływ gazów.
Opanowanie bólu i lęku jest podstawą leczenia stomatologicznego. Stosowanie gazu rozweselającego jest szczególnie wskazane u pacjentów, którzy odczuwają lęk przed leczeniem stomatologicznym, u pacjentów z silnym odruchem wymiotnym, podczas długich i nieprzyjemnych zabiegów oraz podczas leczenia dzieci.
Liderem na rynku amerykańskim w produkcji urządzeń do sedacji wziewnej jest założona ponad 40 lat temu firma Accutron. W Polsce wyłącznym dystrybutorem urządzeń do sedacji firmy Accutron jest firma Dornwell.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Sedacja wziewna – czyli podanie gazu rozweselającego – to coraz bardziej popularna metoda zmniejszenia stresu towarzyszącego pacjentowi podczas wizyty u dentysty. Pomaga ona odprężyć się, uniknąć strachu, a także złagodzić dolegliwości bólowe. Oto ki...
Jak poinformował Uniwersytet Oksfordzki, razem z koncernem AstraZeneca będzie badać skuteczność wziewnej szczepionki przeciw COVID-19. O planach zbadania wziewnej szczepionki przeciw COVID-19 informowano już we wrześniu 2020 r. W preparacie wykorzys...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji