Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

ŚDZJU: konferencja naukowa w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
ŚDZJU: konferencja naukowa w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej

ŚDZJU: konferencja naukowa w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej

Przy okazji obchodzonego wczoraj Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie odbyła się konferencja naukowo-prasowa pod nazwą „Żyj rozsądnie – dbaj o zdrowie jamy ustnej”. Prowadził ją dr Leszek Dudziński, wiceprezes NRL oraz przewodniczący komisji stomatologicznej.

Podczas konferencji jako pierwsza zabrała głos dr Anna Lella – prezydent ERO-FDI oraz przewodnicząca komisji ds. współpracy międzynarodowej NRL. W swojej prezentacji przedstawiła nową definicję zdrowia jamy ustnej przygotowaną przez FDI oraz dokonała wprowadzenia w temat ŚDZJU. Zachęcała do stosowania prostej zasady 2x2x2, która oznacza: szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez 2 minuty, a także uczęszczanie do lekarza dentysty minimum dwa razy w roku.

Prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk – konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej – w swoim wystąpieniu położyła nacisk na skalę problemu, z jaką borykają się Polacy. Opowiedziała o wpływie spożywania nieodpowiednich produktów przez dzieci. Takimi artykułami są np. coca-cola, soki, ale także słodzona herbata. Przedstawiła wyniki badań dotyczących spożycia cukru w Polsce i na świecie oraz czynniki wpływające na występowanie choroby próchnicowej.

Prof. dr hab. n. med. Maria Borysewicz-Lewicka z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przekazała informacje o programie edukacyjnym realizowanym w latach 2013-2016. Szwajcarsko-polski projekt „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców” powstał w celu uświadamiania, jak ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej. Razem z Królikiem Pampisiem inicjatywa rozpowszechnia wiedzę na temat wyrabiania dobrych nawyków u najmłodszych dzieci. W ramach programu powstała także aplikacja, która pomaga w szerzeniu wiedzy w atrakcyjny sposób.

Kolejną prelegentką była prof. dr hab. Marzena Dominiak, reprezentująca Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Profesor podkreślała wpływ witaminy D na stan zdrowia jamy ustnej oraz konsekwencji jej niedoboru na stan całego organizmu.

Wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. dr hab. Honorata Shaw w swojej prezentacji opowiedziała o zdrowiu jamy ustnej u seniorów oraz starzejącego się społeczeństwa.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej mają zachęcić do promowania prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej oraz do ukazania wpływu stanu jamy ustnej na kondycję całego organizmu.

– Jeżeli jemy surowe jabłko, gdzie cukier jest związany wewnątrz komórki, nie jest to tak bardzo niebezpieczne dla uzębienia, jak np. jabłko upieczone czy też w postaci soku. Tam cukier jest uwolniony z komórki i dostępny dla bakterii kariogennych – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Które cukry szkodzą bardziej, jak często spożywamy cukier nawet o tym nie wiedząc, a także jaki jest wpływ cukru na stan zdrowia jamy ustnej – o tym wszystkim mówi w swojej prelekcji prof. Olczak-Kowalczyk.

AF

Fot. aleksandra85foto, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Waldemar Kraska - Dentonet.pl
500 tys. szybkich testów trafi na SOR-y i izby przyjęć Lekarz

Testy antygenowe do szybkiej diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2 trafią w tym tygodniu do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz 26 izb przyjęć. Testy pozwalają wykryć wirusa od 10 do 30 minut u pacjentów w ostrej fazie zachorowania, u który...

Stypendium - Dentonet.pl
Stypendia Naczelnej Rady Lekarskiej – wznowiony nabór Lekarz

Wznowiono nabór wniosków w ramach Funduszu Stypendialnego NRL. Wnioski można składać do końca sierpnia 2020 r. Stypendia są przyznawane jednorazowo w kwocie do 10 tys. złotych na staże, kursy oraz warsztaty w ośrodkach zagranicznych oraz polskich. O...

list otwarty - Dentonet.pl
List otwarty Naczelnej Izby Lekarskiej do ministra zdrowia Lekarz

Naczelna Izba Lekarska wystosowała do ministra zdrowia list otwarty, w którym apeluje o podjęcie działań mających na celu usprawnienie działania sektora ochrony zdrowia w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 oraz kompleksowe reformy po jej zakończeniu. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ogólnopolska konferencja ASYSDENT już po raz siódmy! Asysta

W poniedziałek (10 lutego) rusza sprzedaż biletów na VII Ogólnopolską Konferencję Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020 – największe w Polsce wydarzenie edukacyjne dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Zapraszamy na stron...

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
ŚDZJU 2020: w gronie ekspertów, o tym jak uprzedzić próchnicę Lekarz

22 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie ekspertów zaproszonych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, poświęcone krajowym obchodom Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres