Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Jak jest zbudowany staw skroniowo-żuchwowy?

Na czym polegają schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego?

Jakie są objawy schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego?

Jak leczy się schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego?

Jak jest zbudowany staw skroniowo-żuchwowy?

Staw skroniowo-żuchwowy jest stawem symetrycznym. W skład stawu wchodzą: dołek stawowy kości skroniowej, wyrostek stawowy (kłykciowy) głowy żuchwy, krążek stawowy oraz torebka stawowa. Krążek stawowy dzieli jamę stawową na część górną i dolną. Podczas ruchów opuszczania żuchwy krążek stawowy przesuwa się ku przodowi i ku dołowi.

Wraz z krążkiem stawowym przesuwa się wyrostek stawowy głowy żuchwy po obu stronach. W ruchach przywodzenia żuchwy (zamykania) krążek stawowy i wyrostek kłykciowy żuchwy wracają do pozycji wyjściowej.

Staw skroniowo-żuchwowy jest stawem nieco odmiennym od innych stawów w układzie ruchowym człowieka. Przede wszystkim:

 1. Stawy skroniowo-żuchwowe są jedynymi jednoimiennymi stawami sprzężonymi ze sobą czynnościowo (jak np.: stawy biodrowe) ale również anatomicznie (dzięki ich trwałemu połączeniu za pośrednictwem trzonu i gałęzi żuchwy). Dlatego nieprawidłowe głównie asymetryczne obciążenia stawów jest jedną z przyczyn powstawania zaburzeń czynnościowych narządu żucia.
 2. Inna cecha niespotykana w innych stawach to że jedna z głów przyczepu końcowego mięśni skrzydłowych bocznych wnika do torebki stawowej i przyczepia się bezpośrednio do krążka stawowego, czynność obu głów przyczepu końcowego mięśni jest ściśle skorelowana (zaburzenie korelacji to przyczyna powstawania patologicznych objawów akustycznych w stawach).

Na czym polegają schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego?

Schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego uniemożliwiają prawidłowe działanie stawu skroniowo-żuchwowego czyli złożonego systemu mięśni, więzadeł, krążków stawowych i kości.

Często nie jest możliwe dokładne określenie przyczyny tego zaburzenia.

Jakie są objawy schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego?

Do najczęstszych objawów schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego należą:

 • bóle głowy (często przypominające migrenę), bóle uszu oraz ból i ucisk za oczami
 • odgłos trzaskania lub pękania przy otwieraniu lub zamykaniu ust
 • ból przy ziewaniu, szerokim otwieraniu ust lub przeżuwaniu
 • „utykanie”, blokowanie lub wypadanie żuchwy
 • bolesność mięśni żuchwy
 • nagła zmiana wzajemnego ułożenia zębów górnych i dolnych

Jak leczy się schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego?

Ze względu na to, że nie istnieje jedna metoda leczenia tego typu schorzeń stomatolog może zalecić stosowanie jednej lub kilku metod:

 • Wyeliminowanie skurczów i bólów mięśni poprzez zastosowanie wilgotnego ciepła lub przyjmowanie leków takich jak środki rozkurczowe lub dostępne bez recepty leki o działaniu przeciwbólowym bądź przeciwzapalnym.
 • Redukcja szkodliwego wpływu zaciskania i ścierania zębów poprzez noszenie szyny relaksacyjnej. Szyna jest zakładana na zęby górne i chroni je przed tarciem o zęby dolne.
 • Nauka technik relaksacyjnych w celu poprawienia kontroli napięcia mięśni żuchwy.
 • Jeżeli wszystkie metody zawiodą a stawy żuchwy są objęte procesem chorobowym może być wskazane wykonanie zabiegu chirurgicznego w obrębie stawu żuchwy.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

złamanie żuchwy - Dentonet.pl
Złamanie żuchwy na wakacjach – co robić w takiej sytuacji? Pacjent

Wakacje to wzmożony czas rozmaitych wypadków – czy to komunikacyjnych, czy związanych ze sportami ekstremalnymi. W tym okresie w szpitalach notuje się zwiększoną ilość pacjentów z urazami żuchwy. Najczęstszym z nich jest złamanie żuchwy. Podpowiadamy...

zespół Eagle'a - Dentonet.pl
Napadowe bóle twarzoczaszki? To może być zespół Eagle'a Lekarz

Nawracający ból gardła, uczucie ciała obcego, trudności w przełykaniu oraz gwałtowny, kłujący ból twarzy – objawy te mogą być spowodowane wydłużeniem wyrostka rylcowatego. Niestety, w przypadku ich wystąpienia często stawiana jest nieprawidłowa diagn...

Dlaczego zrozumienie okluzji przez dentystę jest kluczowe? Lekarz

Dlaczego zrozumienie okluzji jest kluczowe dla zapewnienia leczenia wysokiej jakości w stomatologii?Peter E. Dawson, DDS:Nie można być dentystą „kompleksowym” bez pełnego zrozumienia okluzji. Okluzja jest podstawą wszystkiego, co dentysta robi w obrę...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przeszczep stawu - Dentonet.pl
O stawach skroniowo-żuchwowych trzeba pamiętać zawsze! Lekarz

- Zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym są bardzo ważnym elementem funkcjonowania dentysty w gabinecie - mówi dr n. med. Michał Paulo. Jego zdaniem, problem zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym będzie w polskim społeczeństwie narastał....

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres