Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Rzecznik NIL: onkologicznie chorzy umierają przez niewyleczone zęby

Rzecznik NIL: onkologicznie chorzy umierają przez niewyleczone zęby

Aleksandra

Zdarzają się chorzy, którzy umierają podczas leczenia onkologicznego przez to, że zaczęli je z zepsutymi zębami, gdyż – na skutek spadku odporności organizmu – mogą wdać się infekcje, do sepsy włącznie – powiedział PAP rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej dr Jakub Kosikowski.

Rzecznik NIL: onkologicznie chorzy umierają przez niewyleczone zęby

Dr Jakub Kosikowski – rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej – został zapytany przez PAP o jego wpis na platformie X, w którym napisał, że "żyjemy w kraju, w którym stomatologia jest właściwie prywatna, a na NFZ trudno się dostać". – Efekt jest taki, że przez niewyleczone z tego powodu zęby musimy przerywać leczenie onkologiczne, a niektórzy chorzy na te „niewyleczone zęby” umrą z powodu powikłań – zaznaczył.

Dopytywany o to, czy nie jest to zbytnie dramatyzowanie odparł, że w wielu dziedzinach medycyny – np. onkologii, ale także w chirurgii czy transplantologii – obowiązuje zasada, że przed czekającymi pacjenta zabiegami czy terapią – powinni mieć oni wyleczoną jamę ustną. Wskazał, że „część ośrodków wręcz nie przyjmuje pacjentów na leczenie bez zaświadczenia od stomatologa, że dokonano pełnej sanacji jamy ustnej i buzia jest czysta”.

W jego ocenie w Polsce pacjenci "najczęściej kończą zamiast z wyleczonymi zębami, to z wyrwanymi, bo na leczenie w prywatnych gabinetach ich nie stać, a zrobienie tego ramach NFZ najczęściej nie wchodzi w grę".

Rzecznik NIL przyznał, że wprawdzie nie wszystkie ośrodki wymagają przedstawienia zaświadczenia od stomatologa, ale skutek jest taki, że "zdarzają się pacjenci, którym w trakcie leczenia onkologicznego rozwija się infekcja w jamie ustnej". – Musimy to leczenie przerwać, by wysyłać pacjenta do stomatologa – zrelacjonował. Podkreślił, że kończy to się wtedy zazwyczaj wyrwaniem zęba, "bo czas goni, a w leczeniu onkologicznym zachowanie odpowiednich odstępów ma kluczowe znaczenie".

Zdaniem rezydenta onkologii, takie dłuższe niż te wymagane przerwy w terapii – spowodowane infekcjami jamy ustnej – sprawiają, że terapia będzie mniej efektywna.

Dr Kosikowski zaznaczył, że zdarzają się także chorzy, którzy "umrą na leczenie onkologiczne przez to, że zaczęli je z zepsutymi zębami, gdyż – na skutek spadku odporności organizmu – mogą wdać się powikłania infekcje do sepsy włącznie".

Rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej wyraził ubolewanie, że świadczenia stomatologiczne, które przysługują ubezpieczonym w ramach NFZ, są symboliczne. – Jeśli ktoś nie jest kobietą w ciąży albo dzieckiem, to nie są one za duże. Jeszcze na leczenie od jedynki do trójki może się załapać, ale potem to już tylko wyrywanie i proteza raz na pięć lat – powiedział.

Zdaniem dr. Kosikowskiego, stomatologia została w Polsce de facto sprywatyzowana, co nie jest niczym dziwnym, jeśli przeznacza się na nią tylko 2% budżetu NFZ.

Rzecznik NIL zapytany, czy jako samorząd lekarski poruszali ten temat – np. urealnienia usług stomatologicznych w ramach NFZ – w rozmowach z resortem zdrowia odparł, iż temat ten jest nieustannie poruszany na różnego rodzaju spotkaniach, ale – jego zdaniem – "to już nawet nie jest kwestia urealnienia". – W tej chwili bijemy się o to, żeby zapłacić gabinetom za to, co już zrobiły – powiedział.

Wskazał, że przez problemy z płatnościami za nadwykonania "już nawet nie mówi się o tym, że można coś więcej robić, tylko żeby chociaż zapłacili za to, co zostało zrobione".

Jak dodał dr Jakub Kosikowski, lekarze i lekarze dentyści bardzo by chcieli, aby możliwa była sytuacja, że przed leczeniem onkologicznym czy innym zabiegiem tego wymagającym, chory mógł "wyleczyć zęby tak, żeby nie było powikłań i żeby ci pacjenci nie umierali, albo – mówiąc cynicznie – żeby nie marnować pieniędzy na leczenie ich powikłań".

Rzecznik NIL przyznał jednak, że MZ jest w trudnej sytuacji, bo nie może liczyć na dodatkowe środki w systemie. – Z tego powodu już w zeszłym roku zdarzało się, że ludzie „spadali” z planowanych operacji czy o miesiące były przesuwane programy lekowe – podał dr Kosikowski.

Jego zdaniem, sytuacja finansowa w systemie ochrony zdrowia jest tak zła, że mimo "nielimitowania" wielu świadczeń szpitale same narzucają sobie limity, bo w sytuacji ich zadłużenia nie mogą kredytować NFZ i czekać na wypłatę nadwykonań.

U pacjentów, którzy przyjeżdżają na oddziały kardiologiczne z ostrymi zespołami wieńcowymi, czyli zawałami, stan zdrowia jamy ustnej bywa dramatyczny. Po udzieleniu pierwszej pomocy kardiologicznej wielu z nich jest kierowanych na sanację jamy ustnej – mówi dr hab. n. med. Maciej Czerniuk, specjalista w zakresie chirurgii stomatologicznej i periodontologii, adiunkt Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM. Jakie są związki między chorobami kardiologicznymi a zdrowiem jamy ustnej? Czy u pacjentów po rozpoznaniu choroby sercowo-naczyniowej świadomość dotycząca roli prawidłowej higieny jamy ustnej się zmienia? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://naukawpolsce.pl

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Stomatologia dziecięca popularną specjalizacją podczas jesiennego naboru Stomatologia dziecięca popularną specjalizacją podczas jesiennego naboru

Stomatologia dziecięca popularną specjalizacją podczas jesiennego naboru

Opublikowano wyniki pierwszego etapu jesiennego naboru na szkolenia specjalizacyjne dla lekarzy i lekarzy dentystów. Z danych udostępnionych w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) wynika, że dużym zainteresowaniem cieszyła się stomatologia dziecięca – znalazła się w pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych specjalizacji w trybie rezydenckim. W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym złożono łącznie 7995 poprawnych formalnie wniosków o przyjęcie na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. W ramach pierwszego etapu rekrutacji 6149 osób zostało […]
Sprawdź oferty targowe! Dni Targowe Stern Weber Polska (4-6 września) Sprawdź oferty targowe! Dni Targowe Stern Weber Polska (4-6 września)

Sprawdź oferty targowe! Dni Targowe Stern Weber Polska (4-6 września)

W dniach 4-6 września 2025 r. Stern Weber Polska zaprasza na kolejne Dni Targowe, które odbędą się w siedzibie firmy w Warszawie przy ul. Kosmatki 26. To trzy dni dedykowane lekarzom dentystom, właścicielom gabinetów i menedżerom klinik stomatologicznych, którzy chcą skorzystać z ofert targowych przygotowanych specjalnie na tę okazję. Na uczestników czekają promocje obejmujące m.in. unity stomatologiczne, tomografy CBCT, mikroskopy oraz skanery wewnątrzustne, pozwalające zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dni […]
Od dziąsła do szkliwa – konferencja online dla lekarzy dentystów już 18 września Od dziąsła do szkliwa – konferencja online dla lekarzy dentystów już 18 września

Od dziąsła do szkliwa – konferencja online dla lekarzy dentystów już 18 września

Jak skutecznie leczyć nadwrażliwość zębiny u pacjentów periodontologicznych? Jak codzienne przeciążenia wpływają na stan zdrowia przyzębia? I wreszcie – jak integrować różne strategie terapeutyczne, aby osiągać najlepsze efekty kliniczne? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas przeznaczonej dla lekarzy dentystów konferencji online „Od dziąsła do szkliwa – zintegrowane podejście w leczeniu przyzębia i nadwrażliwości”, organizowanej 18 września przez firmę Haleon we współpracy z Grupą […]
Obowiązkowy egzamin OSCE – szanse i wyzwania Obowiązkowy egzamin OSCE – szanse i wyzwania

Obowiązkowy egzamin OSCE – szanse i wyzwania

Rozpoczęty niedawno rok akademicki 2025/2026 jest jednocześnie drugim rokiem obowiązkowego egzaminu OSCE dla studentów stomatologii. O szanse i wyzwania związane z przeprowadzaniem tego egzaminu zapytaliśmy przedstawicieli samorządu lekarskiego. Lek. dent. Paweł Barucha – wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, przewodniczący Komisji Stomatologicznej NIL – podkreślił, że jakość nauczania stomatologii na polskich uczelniach jest doskonale weryfikowana nie tylko przez krajowy, ale i światowy rynek pracy, na którym rodzimi absolwenci studiów […]

Najnowsze

Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Są ludzie, których pamięta się nawet po wielu latach, nie dlatego, że zdobyli tytuły naukowe czy zajmowali wysokie stanowiska. Pamięta się ich dlatego, że od początku wyróżniali się pasją, ciekawością i konsekwencją w działaniu. Jedną z takich osób był Marcin. Pamiętam Marcina jeszcze jako studenta stomatologii w Łodzi. Już wtedy wyróżniał się aktywnością naukową i zainteresowaniem tematami wykraczającymi poza program studiów. Nie przypuszczałem wówczas, jak znaczącą postacią dla polskiej […]
Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie? Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie?

Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie?

Nieprzyjemny, wysoki dźwięk urządzeń stomatologicznych to dla wielu pacjentów główne źródło stresu i powód unikania wizyt u dentysty. Nowe badania pokazują jednak, że problemu nie da się rozwiązać wyłącznie przez obniżenie głośności. Kluczem jest jakość dźwięku – i jej naukowa optymalizacja. Lęk przed leczeniem stomatologicznym sprawia, że wielu pacjentów rezygnuje z regularnych wizyt w gabinecie. Jednym z najczęściej wskazywanych czynników wywołujących niepokój jest charakterystyczny, wysoki dźwięk urządzeń […]
Ząb odnaleziony w jaskini na Syberii – stomatologia sprzed 60 000 lat? Ząb odnaleziony w jaskini na Syberii – stomatologia sprzed 60 000 lat?

Ząb odnaleziony w jaskini na Syberii – stomatologia sprzed 60 000 lat?

Wyobrażenie o prehistorycznych przodkach człowieka często sprowadza się do prostego schematu: polowanie, przetrwanie oraz brak jakiejkolwiek wiedzy i świadomości medycznej. Najnowsze badanie zęba odkrytego w jaskini na Syberii burzy ten obraz i sugeruje coś znacznie bardziej złożonego. Neandertalczycy mogli nie tylko odczuwać i lokalizować ból zęba, ale również próbować go leczyć poprzez celową ingerencję w strukturę zęba. Badanie opublikowane 13 maja 2026 r. w „PLOS One” opisuje ząb trzonowy sprzed […]
NoGag – skuteczna kontrola odruchu wymiotnego w nowoczesnej stomatologii NoGag – skuteczna kontrola odruchu wymiotnego w nowoczesnej stomatologii

NoGag – skuteczna kontrola odruchu wymiotnego w nowoczesnej stomatologii

Nadmierny odruch wymiotny pozostaje jednym z najbardziej problematycznych wyzwań w codziennej praktyce stomatologicznej. Potrafi skutecznie utrudnić wykonanie wycisków, zdjęć RTG, zabiegów higienizacyjnych czy procedur protetycznych, wpływając zarówno na komfort pacjenta, jak i efektywność pracy lekarza dentysty. Coraz większe zainteresowanie wzbudzają więc rozwiązania pozwalające szybko i bezpiecznie ograniczyć reakcję gardłową. Jednym z nich jest NoGag – preparat opracowany z myślą o natychmiastowym tłumieniu odruchu wymiotnego podczas […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.