Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Rzecznik bardziej dla pacjentów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Rzecznik bardziej dla pacjentów

Prezydent podpisał ustawę, która zwiększa zakres uprawnień dla Rzecznika Praw Pacjenta. Po zmianach przepisów, Rzecznik uzyska możliwość kierowania spraw do sądu, występowania w nich jako strona, powoływania biegłych i zlecania przygotowywania niezbędnych opinii i ekspertyz.

Podpisana przez prezydenta ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta utrzymuje dotychczasowe zapisy. Pacjenci powinni być świadomi szczególnie takich przywilejów jak: możliwość niewyrażenia przez chorego zgody na wykonanie zabiegu czy gwarancję dostępu do niezbędnych świadczeń w momencie nagłego zachorowania i w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

W myśl nowych zapisów, jeśli pacjent nie wskaże osoby, która mieć zapewniony dostęp do dokumentacji medycznej w przypadku jego śmierci, to nawet najbliższa rodzina będzie pozbawiona tego prawa, konieczne jest konkretne wskazanie osoby uprzywilejowanej.

Chory uzyska ponadto możliwość zażądania od lekarza prowadzącego by ten zwołał konsylium lekarskie poświęcone sprawie zainteresowanego. Będzie to możliwe w sytuacji, w której zgadza się na metodę, zgodnie z którą jest leczony.

Lekarz będzie mógł jednak odrzucić prośbę pacjenta, jeżeli uzna ją za bezzasadną. Będzie musiał to jednak uzasadnić i odnotować w dokumentacji medycznej.

Pacjentowi, który nie będzie zgadzał się z decyzją lekarza pozostanie możliwość odwołania się i skierowania skargi do Rzecznika Prawa Pacjenta. Rzecznik będzie mógł kierować sprawy do sądu, występować w nich jako strona, powoływać biegłych i zlecać przygotowywanie niezbędnych opinii i ekspertyz.

Zgodnie z nowymi przepisami, pacjent będzie miał również prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską lub inną przez siebie wskazaną (dotyczy to także obecności w trakcie porodu).

Natomiast chorzy w stanach terminalnych, czyli np. przewlekle chorzy lub umierający, uzyskają prawo do tych świadczeń zdrowotnych, które zapewnią im łagodzenie bólu i cierpienia.

na podstawie: Gazeta Prawna


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Opieka stomatologiczna dla pacjentów z COVID-19 i w kwarantannie Lekarz

Pacjenci z COVID-19 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mogą otrzymać pomoc stomatologiczną w dwóch miejscach – dentobusie stacjonującym we Włocławku oraz klinice w Toruniu. Jak czytamy na stronie kujawsko-pomorskiego oddziału wojewódzkiego ...

testy na SARS-CoV-2 - Dentonet.pl
Koronawirus łagodniejszy, ale coraz bardziej zaraźliwy Asysta

Koronawirus zrobił się może i łagodniejszy, ale dużo łatwiej się nim zakazić, niż było to na wiosnę. Jeśli przyrost zachorowań będzie tak duży, jak obecnie obserwujemy, być może nie będzie wyjścia i trzeba będzie wprowadzić lockdown – powiedział w cz...

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

ROZWIŃ WIĘCEJ
palenie papierosów - Dentonet.pl
Palacze bardziej narażeni na zakażenie wirusem COVID-19 Lekarz

Dr Sukhwinder Singh Sohal – kierownik grupy badawczej ds. układu oddechowego związany z Uniwersytetem Tasmanii (Australia) – przekonuje, że palacze są znacznie bardziej narażeni na COVID-19 niż osoby wolne od nałogu tytoniowego. Badania prowadzone n...

Rzecznik Praw Pacjenta - Dentonet.pl
Rzecznik Praw Pacjenta wspiera pacjentów stomatologicznych Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta korzysta z uprawnień pozwalających na wytaczanie powództwa na rzecz pacjentów oraz przyłączanie się do już toczących się postępowań cywilnych. W 2019 r. podjął 21 nowych spraw sądowych – dotyczyły one również leczenia stomatolo...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres