Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o wprowadzeniu sieci szpitali

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o wprowadzeniu sieci szpitali

Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o wprowadzeniu sieci szpitali

Rada ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy w sprawie ustanowienia tzw. sieci szpitali. Rząd zapewnia, że zmiany przyniosą pacjentom same korzyści, odwrotnego zdania są politycy opozycji oraz spora część ekspertów.

Jak poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej rządu, wprowadzenie sieci szpitali ma zapewnić pacjentom lepszy dostęp do świadczeń szpitalnych, ambulatoryjnych i rehabilitacyjnych, z uwzględnieniem kompleksowej i skoordynowanej opieki zdrowotnej, zaś samym szpitalom – ciągłość i stabilność finansowania, elastyczność zarządzania oraz optymalizację kosztów leczenia. – System będzie zabezpieczał pacjentom dostęp do następujących świadczeń opieki zdrowotnej: leczenia szpitalnego, świadczeń wysoko specjalistycznych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowanej w poradniach przyszpitalnych, rehabilitacji leczniczej, programów lekowych, leków stosowanych w chemioterapii oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ramach systemu przewidziano także zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki zdrowotnej oraz ciągłości udzielanych świadczeń i stabilności ich finansowania – podkreślono.

Sieć szpitali – podział na grupy

W ramach systemu będą funkcjonować grupy szpitali: szpitale I, II, III stopnia, onkologiczne, pulmonologiczne, pediatryczne i ogólnopolskie (np. instytuty, szpitale resortowe). Do systemu zabezpieczenia będą kwalifikowane podmioty spełniające ściśle określone kryteria dotyczące zakresu i charakteru udzielanych świadczeń – niezależnie od struktury własności.

Kwalifikacji do każdego poziomu systemu zabezpieczenia będzie się dokonywać na okres kolejnych 4 lat kalendarzowych. Ma to być kompromis między potrzebą zapewnienia stabilizacji szpitalom a koniecznością dokonywania okresowej weryfikacji systemu. – W ramach kwalifikacji danemu szpitalowi zostanie przyporządkowany jeden z poziomów systemu zabezpieczenia oraz wskazane zostaną profile, zakresy i rodzaje świadczeń, w ramach których będzie on mógł udzielać świadczeń opieki zdrowotnej. Świadczeniodawca zakwalifikowany do danego poziomu systemu zabezpieczenia będzie miał zagwarantowane zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – dodano.

Finansowanie szpitali

Szpitale skupione w systemie zabezpieczenia środki na swoje funkcjonowanie będą otrzymywały w formie ryczałtu, którego wysokość będzie powiązana z wartością świadczeń zrealizowanych w poprzednich okresach. Ryczałt, oprócz świadczeń szpitalnych, obejmie również świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (realizowane w przychodniach przyszpitalnych) i rehabilitacji leczniczej.Szczegółowy sposób ustalania ryczałtu zostanie określony w rozporządzeniu ministra zdrowia. Wysokość ryczałtu będzie ustalana na okres rozliczeniowy określony w umowie ze świadczeniodawcą, ale nie dłuższy niż rok kalendarzowy. Ponadto, minister zdrowia określi w rozporządzeniu świadczenia opieki zdrowotnej, dla których w ramach systemu zabezpieczenia zostaną wyodrębnione środki na ich finansowanie – podkreślono.

Pierwsze wykazy podmiotów zakwalifikowanych do systemu zabezpieczenia w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca 2017 r. Zostaną one uzupełnione – nie później niż do 26 września 2017 r. – o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

Krytyczne opinie

Projekt przyjęty przez radę ministrów budzi jednak sporo uwag polityków opozycji, organizacji zrzeszających pracodawców, a nawet niektórych członków rządu. Minister Jarosław Gowin już wcześniej powiedział, że jest to zbyt poważny projekt, aby wprowadzić go od razu na terenie całego kraju. Należałoby najpierw – w ramach testów – przeprowadzić pilotaż.

Była premier Ewa Kopacz sądzi, że reforma ministra Konstantego Radzwiłła spowoduje zamknięcie około 300 szpitali oraz wydłużenie kolejek po świadczenie. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz sądzi, że projekt ten zagraża życiu i zdrowiu pacjentów, a dodatkowo doprowadzi do likwidacji szpitali zwłaszcza w małych miastach. Z kolei Pracodawcy RP w specjalnym oświadczeniu stwierdzili, że finansowanie ryczałtowe pogorszy sytuację szpitali, a poza tym będzie dyskryminowało placówki prywatne, co może od nich odstraszać potencjalnych inwestorów.

W jaki sposób mikroskop ułatwia komunikację z asystą? Dlaczego do powtórnego leczenia endodontycznego mikroskop jest niezbędny? Jakie trudności napotykają lekarze podejmujący się reendo? Od czego zacząć pracę z mikroskopem? Na te pytania odpowiada specjalista endodoncji dr n. med. Piotr Wujec.

AF

Fot. SilasCamargo, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
NRL krytykuje projekt ustawy ws. zwalczania COVID Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zapoznała się z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID­19. Proponowane zapisy budzą zaniepokojenie i rozczarowanie samorządu. - W proponowan...

szpitale zakaźne - Dentonet.pl
Walka z pandemią koronawirusa: 540 decyzji dla szpitali Lekarz

Wojewodowie i ministerstwo zdrowia wydali już ponad 540 decyzji administracyjnych dotyczących szpitali w związku z realizacją strategii walki z pandemią na jesień. Dzięki temu powstają trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego. – Strategia związana z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
AGH - Dentonet.pl
20 tys. przyłbic medycznych od AGH dla szpitali, DPS-ów i przychodni Lekarz

Ponad 20 tys. zmontowanych przyłbic dla 207 instytucji w 70 miastach – takim wynikiem kończy się akcja "Przyłbica dla Medyka AGH" w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – Niesamowite wydarzenie, niesamowita spontaniczna akcja, w której brało udzi...

szpitale zakaźne - Dentonet.pl
Oto lista szpitali przekształconych na placówki zakaźne Lekarz

Mimo protestów mieszkańców i władz samorządowych, szpital w Łomży został ostatecznie przekształcony na specjalistyczny szpital zakaźny, w którym leczeni będą wyłącznie pacjenci z koronawirusem. Placówki takie powstały w całej Polsce. Zgodnie z decyz...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres