Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rynek badań klinicznych rośnie ale wolno

Brak komentarzy | Publikacja:
Rynek badań klinicznych rośnie ale wolno

Rynek badań klinicznych rośnie ale wolno

Rynek badań klinicznych w Polsce będzie w najbliższych trzech latach rósł umiarkowanie, o około 5 proc. rocznie, do wartości 860 mln zł w 2014 – wynika z raportu PMR "Rynek badań klinicznych w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012-2014".

Polska pozostanie jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów regionu ze względu na wielkość populacji, dużą chęć pacjentów do uczestnictwa w badaniach ze względu na słaby dostęp do innowacji oraz wysoką jakość infrastruktury związanej z przeprowadzaniem badań klinicznych.

W latach 2009-2010 na rynku badań klinicznych zaobserwowana została stagnacja, co wyraziło się w niewielkich wzrostach jego wartości – na poziomie 1-2 proc.

Wpływ na tak niską dynamikę rynku miał z pewnością kryzys ekonomiczny, który spowodował ograniczenie wydatków firm na badania i rozwój, a co za tym idzie, na badania kliniczne.

W 2011 roku rynek badań klinicznych, na którym operują firmy przeprowadzające badania kliniczne leków I-IV fazy oraz badania biorównoważności, osiągnął wartość 746 mln zł, co stanowiło 7 proc. wzrost względem 2010 roku.

Polski rynek badań klinicznych jest już stosunkowo nasycony i nie należy spodziewać się na nim wielkich wzrostów. W latach 2012-2013 r. będzie to dynamika około 3-4 proc. rocznie. Średnioroczne tempo wzrostu (CAGR) dla polskiego rynku badań klinicznych wyniesie w latach 2012-2014 około 5 proc. – szacuje PMR.

Niska dynamika będzie też wynikiem zmian jakie nastąpiły na rynku w wyniku wprowadzenia ustawy refundacyjnej, co sprawiło, że funkcjonowanie na rynku stało się trudne, w szczególności dla firm innowacyjnych. W latach 2013-2014 sytuacja nieco poprawi się – firmy zdążą dostosować się do nowych warunków, wejdzie w życie też ustawa o badaniach klinicznych, która uporządkuje nieco rynek – prognozuje PMR.

Pomimo faktu, iż polskie firmy farmaceutyczne nie przeznaczają zbyt wiele środków na badania i rozwój, według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, krajowy sektor farmaceutyczny jest liderem przemysłu krajowego, jeśli chodzi o względną liczbę przedsiębiorstw innowacyjnych. W latach 2007-2009 aż 56 proc. przedsiębiorstw farmaceutycznych wprowadziło innowacje – albo inwestując w rozwój wytwarzanych leków, albo w unowocześnianie zakładów.

Zdaniem przedstawicieli firm prowadzących badania kliniczne w Polsce czynnikiem, który może wpłynąć najbardziej na rozwój rynku w ciągu najbliższych lat, jest uporządkowanie prawodawstwa. Jest to najbardziej istotny czynnik już w drugiej z kolei edycji badania.

Respondenci wskazywali tutaj na takie działania jak konieczność uchwalenia ustawy o badaniach klinicznych, a w niej m.in. wprowadzenie ubezpieczenia pacjenta, nie tylko badacza, czy też zwiększenie przejrzystości w procedurze rejestracji badań.

Podobnie jak w poprzednich latach, także w 2012 roku istotnym czynnikiem, który mógłby wpłynąć na rozwój rynku, jest dalsze uproszczenie rejestracji badania w CEBK (czynnik ten miał jednak znacznie mniej wskazań niż w 2006 roku i 2008 roku, co wskazuje na pewną poprawę w jakości współpracy z ta instytucją).

źródło: PMR/RynekZdrowia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pensje lekarzy - Dentonet.pl
Zaniechano zmniejszania pensji lekarzom za zlecanie badań Lekarz

Pierwsza placówka medyczna wykonała decyzję Rzecznika Praw Pacjenta i zaniechała w całości stosowania praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjentów w zakresie obciążania lekarzy kosztami zleconych przez nich badań. Według Rzecznika Praw Pacjenta, z...

Rośnie ryzyko depresji u pracowników medycznych Asysta

W okresie pandemii pracownicy służby zdrowia w USA borykają się z szeregiem wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym. Są m.in. narażeni na większe – niż ogół społeczeństwa – ryzyko wystąpienia depresji. Do takich wniosków doszedł zespół psycholożek ...

leki na koronawirusa - Dentonet.pl
Jest zgoda na start badań klinicznych leków na COVID-19 Lekarz

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych leków, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa — przekazał PAP prof. Jacek Kubica z CM UMK w Toruniu. Pierwsi pa...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leki na koronawirusa - Dentonet.pl
Kilkaset leków na koronawirusa w fazie badań klinicznych Lekarz

Naukowcy testują już kilkaset leków, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Większość z nich to leki, które mają łagodzić objawy, jednak nie uwzględniają podstawowej przyczyny COVID-19, czyli wirusa. Coraz więcej firm biotechnologicznych opracowuj...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji