Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rusza globalna kampania społeczna „Perio i Cardio”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Rusza globalna kampania społeczna „Perio i Cardio”

Rusza globalna kampania społeczna „Perio i Cardio”

Badania potwierdzają, że choroby przyzębia oraz choroby układu krążenia są ze sobą powiązane. Poprzez nową kampanię o nazwie „Perio and Cardio”, Europejska Federacja Periodontologii (EFP) i Światowa Federacja Serca (WHF) chcą podnieść świadomości tej zależności. Inicjatywa obejmuje m.in. stworzenie witryny internetowej oraz dystrybucję materiałów edukacyjnych dla lekarzy (dentystów, kardiologów i specjalistów innych dziedzin) oraz pacjentów.

Pacjenci z chorobami przyzębia powinni być informowani o tym, że są bardziej narażeni na choroby układu krążenia, w tym zawał mięśnia sercowego i udar oraz że powinni aktywnie walczyć z takimi czynnikami ryzyka, jak palenie tytoniu, mała aktywność fizyczna, nadwaga, ciśnienie krwi oraz dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukier rafinowany.

Osoby, które mają paradontozę oraz cierpią na choroby układu krążenia, mogą być bardziej narażone na powikłania sercowo-naczyniowe i z tego powodu powinny przestrzegać zaleceń w zakresie profilaktyki stomatologicznej oraz dbałości o zdrowie jamy ustnej.

Są to jedne z kluczowych przesłań kampanii edukacyjnej „Perio i Cardio” zainicjowanej przez EFP i WHF. Na stronie internetowej tej globalnej inicjatywy (www.perioandcardio.efp.org) znaleźć można rekomendacje medyczne, infografiki, film animowany oraz inne materiały edukacyjne.

Kampania „Perio i Cardio” bazuje na aktualnym konsensusie naukowym opartym na dowodach potwierdzających związek między chorobami przyzębia a chorobami układu krążenia oraz na zaleceniach ekspertów w zakresie profilaktyki i leczenia obu typów chorób.

Materiały opracowane do kampanii pochodzą z raportu pt. „Periodontitis and cardiovascular disease” opublikowanego w marcu 2020 roku w czasopiśmie „Journal of Clinical Periodontology”, który zawiera szczegółowe wyniki warsztatów „Perio and Cardio”. Warsztaty te odbyły się w Madrycie w 2019 roku i zgromadziły 20 światowej klasy ekspertów z obu dziedzin medycyny. – Inicjatywa „Perio i Cardio” oznacza wzajemne wsparcie dwóch głównych światowych organizacji: EFP oraz WHF – powiedział prof. Filippo Graziani, były prezes EFP, a zarazem koordynator kampanii „Perio i Cardio”.

Doceniamy to, że WHF nie tylko osiągnął z nami konsensus naukowy, ale także bierze aktywny udział w rozpowszechnianiu materiałów tworzonych wśród kardiologów i pacjentów kardiologicznych na całym świecie. Jestem głęboko wdzięczny wszystkim członkom komitetu projektowego EFP, którzy ciężko pracowali, pomagając przetworzyć te informacje naukowe w odpowiedni materiał dla naszych kolegów lekarzy, jak i dla pacjentów – kontynuował Graziani.

Zarówno choroby układu krążenia, jak i schorzenia przyzębia to szeroko rozpowszechnione przewlekłe choroby niezakaźne. Na periodontitis, najczęstszą chorobę periodontologiczną, choruje niemal co drugi człowiek (45–50%), a jego ciężka postać dotyka 11,2% światowej populacji, co czyni ją szóstą pod względem częstości chorobą.

Choroby układu krążenia są odpowiedzialne za 17,9 mln zgonów rocznie na całym świecie (około 30% wszystkich przypadków), w tym 3,9 mln w Europie (45% wszystkich zgonów). Głównymi przyczynami śmierci z powodów kardiologicznych są choroba niedokrwienna serca, udar oraz nadciśnienie prowadzące do niewydolności serca. Chociaż wskaźniki śmiertelności spadają, liczby bezwzględne wzrosły w ciągu ostatnich 25 lat z powodu starzenia się populacji.

– Ciężkie zapalenia przyzębia stwierdzono u 15% Polaków w 1985 roku. Jak jest dziś? Praktycznie bez zmian – mówi prof. dr hab. Tomasz Konopka, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Wśród krajów europejskich, w których przeprowadzono to badanie, Polska ma najwyższy odsetek pacjentów z tym schorzeniem. Cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, powikłania okołoporodowe – te i inne problemy zdrowotne mogą mieć natomiast bezpośredni związek z chorobami przyzębia.

T.H., źródło:www.drbicuspid.com

Fot. www.perioandcardio.efp.org


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przyzębie - Dentonet.pl
Stan zdrowia przyzębia wpływa na powikłania COVID-19 Lekarz

Zależność pomiędzy chorobami przyzębia a schorzeniami ogólnoustrojowymi, w tym chorobami układu krążenia, jest znana od lat i znakomicie opisana w literaturze medycznej. Najnowsze badanie, przeprowadzone przez zespół badaczy z USA wskazuje, że nielec...

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka przełyku i żołądka Lekarz

Pacjenci, którzy przebyli choroby dziąseł są bardziej narażeni na rozwój nowotworów przełyku i żołądka. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, których badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „British Medical Journal” (B...

periodontologia - Dentonet.pl
EFP: nie przerywajcie leczenia periodontologicznego! Lekarz

Europejska Federacja Periodontologii (European Federation of Periodontology; EFP) przypomina pacjentom, że powinni kontynuować leczenie stomatologiczne, przestrzegając przy tym, że zaniedbanie zdrowia jamy ustnej – nawet na niezbyt długi czas – może ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziąsła - Dentonet.pl
Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na układ krążenia Lekarz

Z badania wykonanego w 2018 r. podczas akcji „Po Pierwsze Zdrowie” przez prof. dr hab. Renatę Górską wynika, że 5% ankietowanych nie myje zębów w ogóle, a 15% robi to raz w tygodniu. Przekłada się to na konkretne dolegliwości: 8 na 10 osób w wieku 35...

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroby przyzębia mają związek z rakiem żołądka i przełyku Lekarz

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA twierdzą, że osoby z chorobami przyzębia są bardziej narażone na nowotwory przełyku i żołądka. Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA przeprowadzili badanie, w którym spr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres