Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Rośnie ryzyko depresji u pracowników medycznych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Rośnie ryzyko depresji u pracowników medycznych

Rośnie ryzyko depresji u pracowników medycznych

W okresie pandemii pracownicy służby zdrowia w USA borykają się z szeregiem wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym. Są m.in. narażeni na większe – niż ogół społeczeństwa – ryzyko wystąpienia depresji. Do takich wniosków doszedł zespół psycholożek reprezentujących dwie amerykańskie uczelnie.

Wynikami swoich badań cztery współautorki podzieliły się na łamach czasopisma naukowego „Frontiers in Psychology”. W artykule „Wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym amerykańskich pracowników służby zdrowia podczas pandemii COVID-19” (oryg. Mental health challenges of U.S. healthcare professionals during COVID-19) stwierdziły, że uczestniczący w badaniu reprezentanci zawodów medycznych zgłaszali wystarczającą liczbę objawów, aby móc zdiagnozować u nich depresję kliniczną.

Naszym celem było lepsze zrozumienie wpływu, jaki COVID-19 wywiera na samopoczucie psychiczne pracowników służby zdrowia – powiedziała Ann Pearman z Wydziału Psychologii Instytutu Technicznego Stanu Georgia.

To, czego się dowiedziałyśmy z badań, sugeruje, że każdy pracownik służby zdrowia – bez względu na to, czy jest to lekarz, czy pracownik pomocniczy w szpitalu – jest narażony na problemy ze zdrowiem psychicznym, które mogą mieć katastrofalne skutki, o ile nie zostanie podjęte leczenie – zaznaczyła prof. Shevaun D. Neupert z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej.

Nasze odkrycia są niepokojące i potrzebujemy dodatkowych badań, aby lepiej poznać zakres tego problemu. Co więcej, musimy pomyśleć o tym, jak pomóc naszym pracownikom służby zdrowia – dodała prof. Neuport.

Autorki przeprowadziły ankietę internetową, w której udział wzięło 90 osób reprezentujących zawody medyczne (większość stanowili lekarze różnych specjalności, pielęgniarki i technicy medyczni). Przebadały ponadto grupę kontrolną – również 90 osób, które nie pracowały w służbie zdrowia, ale pod względem wieku i płci odpowiadały ankietowanym medykom. Badanie było realizowane między końcem marca a połową maja br., a jego uczestnicy pochodzili z 35 stanów. W ankiecie znalazły się pytania, które miały pomóc w ocenie różnych aspektów zdrowia i dobrostanu psychicznego uczestników. Wynikało z nich, że pracownicy służby zdrowia zgłaszali wyższy poziom stresu, niepokoju i zmęczenia, ale także mniejsze poczucie kontroli nad własnym życiem.

Odkryłyśmy też, że uzyskany w grupie medyków średni wynik objawów depresji można już zakwalifikować jako depresję kliniczną – powiedziała prof. Neupert. – Był on o około 30% wyższy niż wynik symptomów depresji w grupie kontrolnej! Nie spodziewasz się, że w narzędziu diagnostycznym depresji zobaczysz taki rezultat dla całej grupy zawodowej – dodała.

Badaczki doszły również do wniosku, że pracownicy służby zdrowia rzadziej angażowali się w proaktywne metody radzenia sobie z problemami, co oznacza, że robili mniej, aby przygotować się na ewentualne przyszłe sytuacje stresowe lub inne niepożądane zdarzenia.

Nasze odkrycie sugeruje, że pracownicy sektora służby zdrowia są obecnie znacznie bardziej narażeni na negatywne skutki sytuacji, w których się znajdują, takie jak depresja – podsumowała Shevaun D. Neupert.

Chwile zwątpienia, złości, strachu? Jak radzić sobie psychicznie w tej trudnej sytuacji? Odpowiada psycholog, autorka „Obrazków do myślenia” Anna Kędzierska. – Zaproście swoje ciało do pomocy. Wasza postawa wpływa na to, w jaki sposób odczuwacie złość czy strach – mówiła Anna Kędzierska podczas swojego wykładu w trakcie tegorocznego Asysdentu Online.

T.H., źródło: dentistrytoday.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Brexit - Dentonet.pl
UK: niewygodna prawda o dyskryminacji w stomatologii Lekarz

Brytyjscy eksperci wzywają do podjęcia działań w celu poprawy równości w stomatologii. W Zjednoczonym Królestwie problem ten dotyczy nie tylko pacjentów, ale i personalu medycznego, a stał się szczególnie widoczny po Brexicie oraz podczas pandemii CO...

przeciwciała - Dentonet.pl
Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19? Lekarz

Członkowie brytyjskich zespołów dentystycznych: lekarze, asystentki oraz higienistki stomatologiczne, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, są zachęcani przez Narodową Służbę Zdrowia o pomoc w zwalczaniu koronawirusa. Brytyjsk...

test na koronawirusa - Dentonet.pl
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne: 113 dentystów z koronawirusem Lekarz

Jak podało Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, powołując się na dane ministerstwa zdrowia, od początku trwania epidemii COVID-19 do 20 września 2020 r. w Polsce zakażenie koronawirusem wykryto u 113 lekarzy dentystów. Jak czytamy na stronie interne...

ROZWIŃ WIĘCEJ
środki ochrony - Dentonet.pl
UK: Praktyki NHS dostaną bezpłatne środki ochrony Lekarz

Zgodnie z nową strategią rządu Borisa Johnsona, gabinety dentystyczne prowadzące leczenie w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS) uzyskają dostęp do bezpłatnych środków ochrony indywidualnej. Jej celem jest ochrona brytyjskiego społeczeństwa przed dr...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
COVID-19: szczepionka najpierw dla lekarzy dentystów? Lekarz

Pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej powinni mieć priorytetowy dostęp do szczepionki na COVID-19, gdy będzie ona już dostępna w Wielkiej Brytanii. Postulat ten został przedstawiony przez brytyjski Połączony Komitet ds. Szczepień i Immunizacj...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres