Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory

Publikacja:
Rośnie liczba zachorowań na nowotwory

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory

Wyspecjalizowane i dostępne ośrodki leczenia, kompleksowe diagnozy, przeciwdziałanie niedożywieniu pacjentów – tylko w ten sposób, zdaniem lekarzy, możemy powstrzymać prawdziwą „epidemię” nowotworów. Każdego roku w Polsce nawet 170 tys. osób dowiaduje się, że choruje na raka.

Nowotwory, zaliczane do chorób cywilizacyjnych, każdego roku odpowiadają za około 25% wszystkich zgonów w Polsce – w tym ponurym zestawieniu wyprzedzają je jedynie choroby układu krążenia. Na świecie rak powoduje śmierć 41 mln osób rocznie, również plasując się tuż za problemami sercowo-naczyniowymi. Opracowanie standardów i strategii walki z tą „epidemią XXI wieku” było przedmiotem debaty „Choroby cywilizacyjne – wyzwania organizacyjne i terapeutyczne w onkologii” zorganizowanej przez „Puls Medycyny” w Centrum Prasowym PAP. 

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, powiedział, że jego resort koncentruje się obecnie na rozwoju diagnostyki genetycznej. – Chodzi m.in. o stworzenie standardów, kiedy należy wykonać poszczególne badania. Pacjent po rozpoznaniu powinien mieć zapewnioną dokładną diagnozę molekularną oraz jasno wytyczoną ścieżkę dalszego leczenia – powiedział minister Miłkowski.

Kluczowa wczesna diagnostyka

Dr Katarzyna Pogoda z Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, opowiedziała o znaczeniu badań molekularnych BRCA 1 i BRCA 2 w profilaktyce i leczeniu raka piersi. – Diagnostyka genetyczna dla pacjentek z tym nowotworem jest dla nas kluczowa. Przede wszystkim w kontekście profilaktyki oraz potencjalnej operacji przy wczesnym raku, podczas której chirurg może w ramach jednego zabiegu wykonać obustronną mastektomię i wyleczyć daną osobę z nowotworu – tłumaczyła ekspertka. 

Anna Kupiecka, założycielka i prezeska Fundacji „Onkocafe – Razem Lepiej”, wyjaśniała, jak ważna dla pacjentów jest pełna informacja na temat wszystkich możliwych badań, uzyskana na jak najwcześniejszym etapie. – Gabinet lekarski powinien być miejscem, w którym pacjenci dostają wyczerpującą pomoc i wsparcie. Trudno wymagać od nich, zwłaszcza na pierwszym etapie choroby, gdy ciągle towarzyszy im stres i napięcie, by to oni podpowiadali lekarzom, jakie badania powinni mieć zrobione – zaapelowała Anna Kupiecka. 

Zwiększyć dostęp do wszystkich możliwych metod leczenia

Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, wśród wyzwań stojących przed polską onkologią wymienił m.in. potrzebę większej kompleksowości postępowania, zwiększającej dostęp do wszystkich możliwych metod leczenia. – Ten cel można osiągnąć poprzez tworzenie kompleksowych ośrodków diagnostyczno-terapeutycznych – powiedział profesor. – Ponadto potrzebna jest kontrola jakości leczenia oraz nowoczesne kształcenie nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarek, gdyż to one mają najczęstszy kontakt z pacjentami – dodał. 

Ogromny wzrost liczby zachorowań na niektóre nowotwory

Jak przypomniała dr Anna Dańska-Bidzińska ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, w ciągu ostatnich 20 lat podwoiła się w Polsce liczba zachorowań i zgonów w grupie kobiet powyżej 65. roku życia związanych z rakiem trzonu macicy. – Być może wpływ na tę śmiertelność ma rozproszenie leczenia onkologicznego oraz deficyt diagnostyki obrazowej, skutkujące niedoszacowaniem stopnia klinicznego zaawansowania nowotworu – powiedziała. Dr Dańska-Bidzińska. 

Ekspertka dodała, że zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dokładnie określiły ścieżkę prowadzenia kobiet chorych na raka trzonu macicy. – Dziś wiemy, że nie jest to jedna choroba, ale cztery podtypy molekularne, z których każdy charakteryzuje się innym rokowaniem, innymi wskazaniami do leczenia i innym ryzykiem nawrotu. Tak naprawdę pacjentka na samym początku, kiedy kierowana jest na leczenie operacyjne, powinna zapytać, czy jest to ośrodek, który dysponuje możliwością diagnostyki molekularno-genetycznej – podkreśliła. 

Prof. Andrzej Deptała, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, opowiedział o leczeniu raka jelita grubego. Na tę chorobę zapada w Polsce rocznie ponad 18 tys. osób. – Polki i Polacy niechętnie chodzą na badania profilaktyczne. Na kolonoskopię zgłasza się około 17% osób, które mogłyby się zbadać. W takich warunkach trudno liczyć na poprawę statystyk w tym obszarze – wyjaśniał profesor.

Dr Agnieszka Kolasińska-Ćwikła z Kliniki Onkologii i Radioterapii COI w Warszawie, przypomniała, że chociaż rak tarczycy nie jest najczęściej występującym nowotworem (dziewiątym na świecie, jeśli chodzi o zachorowania), to dziś dotyka on pacjentów czterokrotnie częściej niż w latach dziewięćdziesiątych. – Nawet u 30% chorych ten nowotwór nawraca lub się rozsiewa, przez co standardowe w innych przypadkach, dziesięcioletnie przeżycia, spadają do około 10%. Z tego koło 10-15% chorych rozwija oporność na terapię jodem radioaktywnym, która jest jednym z elementów leczenie raka tarczycy, co dodatkowo pogarsza ich rokowania – powiedziała specjalistka.

Żywienie ważnym elementem leczenia

Poważnym wyzwaniem w leczeniu pacjentów onkologicznych jest niedożywienie, stanowiące główną przyczynę zgonu co piątego pacjenta onkologicznego. – Zależy nam na tym, żeby można było wprowadzić interwencję żywieniową bardzo wcześnie, unikając skrajnego wyniszczenia pacjentów. Niedożywienie oznacza zły stan ogólny, który powoduje nieskuteczność leczenia. Chodzi o to, żeby wprowadzić takie zasady na każdym etapie leczenia choroby nowotworowej, by pacjenci mieli szansę nie być niedożywionymi – powiedział prof. Przemysław Matras, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego.

Prof. Matras dodał, że całe środowisko związane z leczeniem żywieniowym postuluje stworzenie nowego stanowiska specjalisty: dietetyka klinicznego, który pracowałby w każdym szpitalu, zajmując się zarówno rozpoznawaniem niedożywienia, jak i kierowaniem pacjenta na odpowiednią ścieżkę. – Znane jest badanie kliniczne wskazujące, że jedno euro wydane na problemy związane z żywieniem klinicznym przynosi 54 euro oszczędności. Lepsza kondycja pacjentów zwiększa bowiem ich szansę szybszego powrotu do zdrowia – podkreślił prof. Matras. 

Należy edukować nie tylko pacjentów, ale też nas, specjalistów. Rola lekarzy dentysty w leczeniu, rozpoznawaniu, profilaktyce nowotworów głowy i szyi jest bardzo ważna – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. – Lekarz dentysta może spowodować, że chory z nowotworem jamy ustnej czy gardła zgłosi się szybko do leczenia. Natomiast jeśli lekarz dentysta nie zauważy, że nowotwór się rozwija, jest bardzo źle. Znamy przykłady, gdzie tego typu zmiany w obrębie jamy ustnej były leczone przez lekarza dentystę, przez miesiąc czy dwa, były stosowane żele – opowiada prof. Golusiński.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


POWIĄZANE ARTYKUŁY

grypa
Już 700 tys. zachorowań na grypę w tym sezonie Lekarz

Według informacji przekazanych przez ministerstwo zdrowia w tym sezonie odnotowano już prawie 700 tys. zachorowań na grypę. Specjaliści obawiają się, że nadchodzi typowy po pandemii sezon wyrównawczy i zalecają, by się do niego przygotować. Okres j...

rak jamy ustnej
Rak jamy ustnej: wzrost liczby zachorowań o 34% w 10 lat Lekarz

Według danych Fundacji Zdrowia Jamy Ustnej (Oral Health Foundation) liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, u których diagnozuje się raka jamy ustnej, podwoiła się w ciągu jednego pokolenia. Mimo tych alarmujących danych, wciąż zbyt mało osób dysponuje...

rozyczka
W Polsce rośnie liczba przypadków odry, świnki i różyczki Lekarz

W Polsce rośnie liczba przypadków odry, świnki i różyczki – wynika z danych epidemiologicznych. W tym roku w porównaniu z 2021 r. jest dwukrotnie więcej zachorowań na odrę i świnkę oraz trzykrotnie więcej na różyczkę. Zestawienia Narodowego Instytut...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
WHO: 640 mln zachorowań na COVID, 6,6 mln osób zmarło Lekarz

Według danych WHO, do tej pory na całym świecie zgłoszono 640 mln zakażeń koronawirusem, a 6,6 mln osób zmarło. Dane te nie są jednak pełne, zaś realna liczba zakażeń i zgonów może być znacznie większa. Jak powiedział dyrektor generalny WHO Tedros ...

rak jamy ustnej
COVID-19 - więcej zachorowań na nowotwory jamy ustnej Lekarz

Praca opublikowana w marcu na stronie internetowej czasopisma „Journal of the American Dental Association” (JADA) dowodzi, że w związku z pandemią COVID-19 nastąpił dramatyczny wzrost ryzyka zachorowań na nowotwory jamy ustnej. Główne przyczyny takie...

koronawirus - Dentonet.pl
COVID-19: na całym świecie rośnie liczba zgonów Lekarz

Po sześciu tygodniach spadków, w ostatnim tygodniu liczba zgonów spowodowanych koronawirusem na całym świecie wzrosła – podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, od początku pandemii wirus SARS-CoV-2 odpow...

COVID 2
COVID-19: skokowy wzrost zachorowań w Europie Lekarz

Wiele państw boryka się w tej chwili ze skokowym wzrostem zachorowań na COVID-19, wywoływanych głównie przez nowe subwarianty omikrona BA.4 i BA.5. Najgorsza sytuacja jest w Europie. Koncerny farmaceutyczne pracują już nad tzw. szczepionkami aktualiz...

Covid-19 - Dentonet.pl
Niemcy: wkrótce gwałtowny wzrost zachorowań na COVID Lekarz

Codzienne komunikaty Federalnego Ministerstwa Zdrowia potwierdzają mało optymistyczne przewidywania naukowców z Uniwersytetu Saary w Saarbrücken, którzy opracowali model prognozujący dalszy przebieg pandemii COVID-19 u naszych zachodnich sąsiadów. S...

koronawirus - Dentonet.pl
Wzrost zachorowań na COVID-19 w Polsce jest pewny Lekarz

Należy liczyć się ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w Polsce. Pytanie brzmi nie czy, ale kiedy to się stanie – ocenił w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Zaznaczył, że odpowiedzialny za to będzie wariant delt...

dentyści w Irlandii - Dentonet.pl
Belfast: Pandemia, zamknięte gabinety i nowotwory jamy ustnej Lekarz

Zdaniem północnoirlandzkich stomatologów ograniczenia w podejmowaniu leczenia z powodu pandemii koronawirusa spowodowały poważne, także potencjalnie długoterminowe szkody dla zdrowia jamy ustnej pacjentów. Tak twierdzi ponad 200 dentystów zrzeszonyc...

nowotwory szyi i głowy - Dentonet.pl
Lawinowo wzrasta liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi Lekarz

"1 przez 3" – sposobem na wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi. Jeden z objawów, takich jak utrudnione przełykanie czy ból języka, trwający dłużej niż trzy tygodnie to powód do konsultacji ze specjalistą. W Polsce, podobnie jak w całej Europie, l...