Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Roślinne preparaty są pomocne

Publikacja:
Roślinne preparaty są pomocne

Roślinne preparaty są pomocne

Choroby dziąseł i przyzębia stanowią – obok próchnicy – jedną z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie stomatologicznym. Przyczyny zmian chorobowych z znacznej mierze tkwią w niedostatecznej dbałości o higienę jamy ustnej.

Procesom chorobowym dziąseł i przyzębia towarzyszy zaczerwienienie, rozpulchnienie i bolesność. Powstający stan zapalny jest nie tylko źródłem przykrych i uporczywych dolegliwości bólowych, ale także poważnym zagrożeniem dla zdrowia zębów.

Oprócz codziennych zabiegów higienicznych, już w momencie pojawienia się zmian zapalnych, pacjent w znacznym stopniu sam może podjąć działania w celu ochrony, regeneracji i leczenia dziąseł, i przyzębia.

Bezpiecznymi i przynoszącymi ulgę są preparaty pochodzenia roślinnego dostępne bez recepty. Przeznaczone głównie do miejscowego aplikowania w postaci żeli i maści wykazują działanie przeciwbólowe, bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Składnikami tych preparatów jest między innymi wyciąg z rumianku lub tymianku. Tymianek wykazuje działanie bakteriobójcze i jest stosowany przy produkcji past do zębów i płukanek. Rumianek wykazuje łagodne działanie przeciwzapalne, zapewniając dodatkowo działanie kojące.

Preparaty ziołowe przyczyniają się do regeneracji tkanek jamy ustnej, łagodzą podrażnienia spowodowane przez protezy zębowe, aparaty ortodontyczne czy zabiegi stomatologiczne. Tworzą na błonie śluzowej kojącą i ochronną warstwę; łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia dziąseł.

Kolejnym leczniczym składnikiem ziołowym są flawonoidy korzenia tarczycy bajkalskiej. Ta występująca głównie w Syberii roślina jest cennym źródłem substancji, które wykazują silne właściwości przeciwzapalne.

Doskonale sprawdza się w zwalczaniu ostrych i przewlekłych stanów zapalnych. Medykamenty te wskazane są w profilaktyce chorób przyzębia, przewlekłych stanach zapalnych śluzówki jamy ustnej, również przy urazach spowodowanych przez protezy zębowe.

Oprócz wspomnianych, farmaceuci wykorzystują takie substancje jak wyciąg borowinowy o miejscowych działaniu przeciwzapalnym i ściągającym, a także wyciąg z liści szałwii.

 

inf.wł.

 

 


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leki na zgage
Leki na zgagę i refluks pomocne przy chorobach dziąseł? Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo twierdzą, że inhibitory pompy protonowej (IPP) - leki stosowane w terapii zgagi, refluksu jelitowo-żołądkowego i wrzodów żołądka - mogą być skuteczne również w leczeniu chorób dziąseł. Wyniki badań naukowców z Uniwe...

Hazem Kalaji
Roślinne gumy do żucia pomogą w walce z koronawirusem? Lekarz

Prof. Hazem Kalaji z Instytutu Biologii SGGW oraz japoński wirusolog dr Seiya Sato opracowali i opatentowali substancję pochodzącą z kanawalii szablastej – rośliny z rodziny bobowatych uprawianej m.in. w Afryce, która ma właściwości zapobiegające inf...

preparaty odontotropowe
Preparaty odontotropowe Pacjent

Preparaty odontotropowe to substancje, które stosuje się w biologicznym leczeniu miazgi, mającym na celu zachowanie jej życiowych oraz biologicznych funkcji. Miazga to silnie ukrwiona i unerwiona tkanka wypełniająca jamę zęba. Pełni ona przede wszys...

ROZWIŃ WIĘCEJ
izotopy w szkliwie
Izotopy obecne w szkliwie pomocne w identyfikacji zwłok Lekarz

Podczas odbywającej się w Denver pod koniec stycznia Konwencji Stomatologicznej Gór Skalistych (RMDC) dr Gabriel Bowen, profesor geologii i geofizyki na Uniwersytecie Utah, zaapelował do amerykańskich stomatologów o przekazywanie do badań usuniętych ...