Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Roślinne preparaty są pomocne

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Roślinne preparaty są pomocne

Roślinne preparaty są pomocne

Choroby dziąseł i przyzębia stanowią – obok próchnicy – jedną z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie stomatologicznym. Przyczyny zmian chorobowych z znacznej mierze tkwią w niedostatecznej dbałości o higienę jamy ustnej.

Procesom chorobowym dziąseł i przyzębia towarzyszy zaczerwienienie, rozpulchnienie i bolesność. Powstający stan zapalny jest nie tylko źródłem przykrych i uporczywych dolegliwości bólowych, ale także poważnym zagrożeniem dla zdrowia zębów.

Oprócz codziennych zabiegów higienicznych, już w momencie pojawienia się zmian zapalnych, pacjent w znacznym stopniu sam może podjąć działania w celu ochrony, regeneracji i leczenia dziąseł, i przyzębia.

Bezpiecznymi i przynoszącymi ulgę są preparaty pochodzenia roślinnego dostępne bez recepty. Przeznaczone głównie do miejscowego aplikowania w postaci żeli i maści wykazują działanie przeciwbólowe, bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Składnikami tych preparatów jest między innymi wyciąg z rumianku lub tymianku. Tymianek wykazuje działanie bakteriobójcze i jest stosowany przy produkcji past do zębów i płukanek. Rumianek wykazuje łagodne działanie przeciwzapalne, zapewniając dodatkowo działanie kojące.

Preparaty ziołowe przyczyniają się do regeneracji tkanek jamy ustnej, łagodzą podrażnienia spowodowane przez protezy zębowe, aparaty ortodontyczne czy zabiegi stomatologiczne. Tworzą na błonie śluzowej kojącą i ochronną warstwę; łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia dziąseł.

Kolejnym leczniczym składnikiem ziołowym są flawonoidy korzenia tarczycy bajkalskiej. Ta występująca głównie w Syberii roślina jest cennym źródłem substancji, które wykazują silne właściwości przeciwzapalne.

Doskonale sprawdza się w zwalczaniu ostrych i przewlekłych stanów zapalnych. Medykamenty te wskazane są w profilaktyce chorób przyzębia, przewlekłych stanach zapalnych śluzówki jamy ustnej, również przy urazach spowodowanych przez protezy zębowe.

Oprócz wspomnianych, farmaceuci wykorzystują takie substancje jak wyciąg borowinowy o miejscowych działaniu przeciwzapalnym i ściągającym, a także wyciąg z liści szałwii.

 

inf.wł.

 

 


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Protefix - Dentonet.pl
Jak wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej? Lekarz

Jednym z najczęstszych powodów wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym są choroby jamy ustnej. Aż 70% populacji cierpi na choroby przyzębia. Jedną z nich - zaliczanych już do chorób społecznych - jest aftowe zapalenie jamy ustnej. Charakteryzując...

żele w stomatologii - Dentonet.pl
Żele w stanach zapalnych jamy ustnej Lekarz

Jama ustna to ekosystem złożony z wielu wzajemnie na siebie oddziałujących elementów, zróżnicowany pod względem panujących warunków biotycznych i abiotycznych.  Powszechnie obserwuje się, że pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu stomatologic...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Zły stan zdrowia dziąseł zwiększa ryzyko raka wątroby Asysta

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii, zły stan zdrowia dziąseł aż o 75% zwiększa ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego.Badania i analizy przeprowadzane w ubiegłych latach przez naukowców z całego świata uwypuklił...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres