Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Rola bezcukrowej gumy do żucia w profilaktyce próchnicy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Rola bezcukrowej gumy do żucia w profilaktyce próchnicy

Rola bezcukrowej gumy do żucia w profilaktyce próchnicy

Światowa Federacja Dentystyczna (FDI World Dental Federation) wskazuje, że próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie – aż 90% populacji zmaga się z problemami jamy ustnej, a Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci w Europie. Stan higieny jamy ustnej polskich dzieci jest bardzo zły i pogarsza się z wiekiem. Mars, jako producent bezcukrowej gumy do żucia, dostrzega wagę problemu, dlatego od wielu lat bada korzyści zdrowotne wynikające z żucia gumy. Badania kliniczne wykazały, że żucie bezcukrowej gumy pomaga stymulować wydzielanie śliny i szybko neutralizować kwasy osadu nazębnego, a co za tym idzie – dbać o właściwą higienę jamy ustnej.

Dane epidemiologiczne (wyniki badania przeprowadzonego na podstawie danych pozyskanych w trakcie przeglądów dentystycznych w ramach programu „Dziel się Uśmiechem” w 2017 r.). 

– Z danych zebranych przez firmę badawczą IPSOS podczas 5. edycji programu „Dziel się uśmiechem” wynika, że aż 72% dzieci w wieku 5-13 lat w naszym kraju ma próchnicę, a na każde dziecko przypadają średnio aż 3 chore zęby. Próchnica największym stopniu dotyka dzieci w wieku 5-9 lat, gdzie odsetek chorych sięga 76%.
– Z problemem próchnicy częściej borykają się dzieci żyjące w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców lub na wsiach. Niestety, nawet w większych aglomeracjach odsetek najmłodszych dotkniętych próchnicą nie spada poniżej 70%.
– Około połowa dzieci ma wypełnienia zębowe (średnia dla dzieci z wypełnieniem w zębach stałych 22% i mlecznych 38%).
– Około 2/3 dzieci odwiedza dentystów 1-2 razy w roku, ogółem dzieci odbywają średnio 2 wizyty rocznie. Najczęstszym powodem udania się do dentysty bez względu na województwo jest rutynowa kontrola zębów, połączona z leczeniem.
– Jedną z głównych przyczyn próchnicy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak, co prowadzi do namnażania się w zalegającej płytce nazębnej drobnoustrojów atakujących zęby i dziąsła. Z naszych badań wynika, że dzieci szczotkują zęby średnio 2 razy dziennie.
– Wyniki przeglądów oraz ankiet pokazują, że dzieci używające dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak płyny do płukania, nici dentystyczne i bezcukrowe gumy do żucia rzadziej borykają się z próchnicą.

Żucie gumy bezcukrowej a wydzielanie śliny i neutralizowanie kwasów

Po jedzeniu i piciu kwasy produkowane przez bakterie w osadzie nazębnym atakują powierzchnię zębów i mogą powodować demineralizację szkliwa, co zwiększa ryzyko ubytków oraz przyczynia się do powstawania próchnicy. Ślina odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu szkodliwego wpływu słodkich i zawierających kwas napojów i żywności, stanowiąc najważniejszą naturalną ochronę jamy ustnej przed próchnicą zębów. Ograniczenie ilości śliny może prowadzić także do trudności w żuciu i przełykaniu, owrzodzenia jamy ustnej i zwiększonej podatności na infekcje. Pacjenci cierpiący na suchość jamy ustnej są szczególnie wrażliwi i bardziej narażeni na te dolegliwości.

Żucie bezcukrowej gumy przez 20 minut po jedzeniu i piciu pomaga neutralizować kwasy osadu nazębnego i obniżyć poziom demineralizacji zębów. Dzieje się tak, ponieważ żucie bezcukrowej gumy pomaga stymulować wydzielanie śliny, zwiększając jej ilość nawet do 10 razy. Ślina szybko neutralizuje kwasy osadu nazębnego, zanim będą miały szansę zaatakować szkliwo zębów. To dlatego, że zawiera więcej dwuwęglanu wapnia i fosforanów i lepiej chroni zęby przed atakiem kwasów. Dodatkowa ślina wydzielana przez żucie gumy pomaga także zmyć kwasy powodujące erozję i resztki żywności pozostałe po jedzeniu.

Żucie bezcukrowej gumy jest jednym z czterech kroków prowadzących do zdrowych i czystych zębów, obok regularnego szczotkowania pastą z fluorem, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz regularnych kontroli u lekarza stomatologa. Bezcukrowa guma do żucia jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne jako skuteczne narzędzie w codziennej higienie jamy ustnej.

Jak dbać o zęby dzieci?

Dzieci w ciągu dnia często sięgają po rozmaite przekąski, a nie zawsze mają możliwość umycia zębów po posiłku. Ich zęby mogą zostać narażone na atak kwasów osadu nazębnego i demineralizację – czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy zębów.

Właściwa higiena jamy ustnej jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Wystarczy przestrzegać 4 podstawowych kroków:

1. szczotkować zęby pastą z fluorem – najlepiej po każdym posiłku, a minimum 2 razy dziennie (po śniadaniu i kolacji).
2. czyścić zęby dodatkowymi akcesoriami (płyny, nici dentystyczne), aby usunąć resztki jedzenia z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.
3. żuć bezcukrową gumę do żucia, gdy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów – zwiększa ona ilość wydzielanej śliny nawet dziesięciokrotnie.
4. odwiedzać regularnie swojego dentystę (przynajmniej raz na 6 m-cy) – dzięki temu możemy wykryć ewentualne zmiany próchnicowe w fazie początkowej i zapobiec ich dalszemu rozwojowi bez ingerencji wiertła.

Oprócz regularnych wizyt u stomatologa i wyjaśniania znaczenia higieny jamy ustnej należy edukować dzieci w zakresie zdrowej diety oraz jej wpływu na ich zęby i dziąsła. Przyzwyczajając dzieci do codziennego mycia zębów, a więc dbałości o higienę jamy ustnej, powinniśmy to robić w formie atrakcyjnej i zrozumiałej dla dzieci, aby mieć pewność, że nabędą dobrych nawyków od najmłodszych lat.

Informacja zewnętrzna


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Magdalena Różczka - Dentonet.pl
Rozpoczęła się 7. edycja programu edukacyjnego "Dziel się Uśmiechem" Lekarz

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczęła się 7. już edycja ogólnopolskiego programu „Dziel się Uśmiechem”. W Polsce ponad 70% dzieci w wieku 5-13 lat na próchnicę. Stanowi to znacząco wyższy odsetek w porównaniu ze średnią z innych krajów Unii Europej...

Magdalena Różczka - Dentonet.pl
Magdalena Różczka ambasadorką programu "Dziel się Uśmiechem" Lekarz

Z początkiem września br. wystartowała VII edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”, której ambasadorką została Magdalena Różczka – aktorka znana nie tylko z ról w filmach i serialach, lecz także z aktywnego zaangażowania w akcje charytatyw...

dziel się uśmiechem - Dentonet.pl
Zdrowe zęby po wakacjach, czyli jak dbać o piękny uśmiech Pacjent

Sezon wakacyjny powoli dobiega końca – przed nami ostatnie wyjazdy zanim dzieci znów zasiądą do szkolnych ławek. Podczas letnich podróży pozwalamy sobie na więcej swobody i niestety częściej niż zazwyczaj zdarza nam się zrobić sobie przerwę od dobryc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
mycie zębów u dzieci - Dentonet.pl
Wielka Brytania: matki nie wiedzą, jak myć zęby swoich dzieci Asysta

Przeprowadzone przez firmę Brush-Baby badania wykazały, że matki nie wiedzą, jak w prawidłowy sposób dbać o zdrowie jamy ustnej u swoich pociech. Mamy nie zdają sobie sprawy, że dziecko w wieku około 6 miesięcy powinno odbyć pierwszą wizytę u dentyst...

Dentoekspress_smok (3)
Dentoexpress: znamy kolejne zadania dla uczestników gry! Lekarz

Rozpoczęcie targów Krakdent tuż tuż, a wraz z nimi wystartuje pierwsza w Polsce (a może nawet na świecie) gra terenowa dedykowana branży stomatologicznej. Jakie zadania czekać będą na uczestników Dentoexpressu? Kolejni partnerzy i sponsorzy gry posta...

złe nawyki żywieniowe
Złe nawyki żywieniowe jedną z przyczyn próchnicy u dzieci Asysta

Ministerstwo zdrowia szacuje, że ponad 50% polskich dzieci w wieku 3 lat oraz 85% 6-latków ma zmiany próchnicowe w jamie ustnej. Liczba dzieci z chorymi zębami zwiększa się wraz z wiekiem. Statystyczny 12-latek ma co najmniej 3 chore zęby. Przyczyną ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres