Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Rok 2016 – rokiem wzmożonych kontroli

Publikacja:
Rok 2016 – rokiem wzmożonych kontroli

Rok 2016 – rokiem wzmożonych kontroli

Znacznie częstsze niż do tej pory kontrole skarbówki i prawdopodobnie znacznie częstsze wizyty Państwowej Inspekcji Pracy – to wyzwania, z którymi w 2016 r. będzie musiał się zmierzyć niejeden lekarz dentysta, który zdecydował się na pracę "na swoim".

Jak pisaliśmy niedawno, Ministerstwo Finansów wytypowało branże, które w przyszłym roku zostaną objętne częstszymi kontrolami podatkowymi. Jedną z nich jest szeroko rozumiana opieka zdrowotna, w tym prywatna praktyka dentystyczna o charakterze ogólnym lub specjalistycznym. Zdaniem skarbówki, mimo obowiązkowych kas fiskalnych niektórzy stomatolodzy nadal ukrywają swoje dochody i prowadzą bowiem ewidencję w nierzetelny sposób. Przede wszystkim nie rejestrują wszystkich transakcji na kasie i stosują zbyt szerokie nazwy usług na paragonach. Wielu z nich nie posiada również cennika i nie dokonuje wpłat zaliczek na podatek dochodowy. W zestawieniu najczęściej popełnianych przez stomatologów błędów znalazły się również takie uchybienia, jak "nienaliczanie i nieodprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń osób zatrudnionych", zatrudnienie pracowników „na czarno” i odliczanie niezapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

O wiele częstsze inspekcje legalności zatrudnienia zapowiada również Państwowa Inspekcja Pracy – w przyszłym roku jej plany kontroli zakładają przeprowadzenie aż 80 tys.dochodzeń. W zadaniach kontrolnych priorytetami PIP pozostaną problemy dotyczące nawiązywania/rozwiązywania stosunku pracy, czasu pracy oraz warunków zagrożenia szkodliwymi czynnikami środowiska zawodowego. Inspektorzy PIP będą również dociekliwie sprawdzać, czy pracodawcy przestrzegają prawa względem pracowników tymczasowych.

W długofalowej perspektywie inspektorzy mają kontrolować głównie prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych, czyli tzw. umów śmieciowych – szczególnie pod kątem tego, czy w danym przypadku warunki nie odpowiadają stosunkowi pracy. Podobnie istotna ma być ocena skali omijania/naruszania art. 231 Kodeksu pracy przy stosowaniu outsourcingu pracowniczego.

Zgodnie z przedstawionym przez PIP planem, inspektorzy będą zwracać szczególną uwagę także na przestrzeganie przepisów dotyczących umów terminowych, które wejdą w życie w pierwszej połowie 2016 r.

– Program zakłada zwiększenie liczby kontroli, które ze względu na swój cel lub zakres powinny być prowadzone przez dwuosobowe zespoły inspektorskie – zapowiada szefowa PIP, Iwona Hickiewicz. Plany na 2016 rok zakładają także zwiększenie zaangażowania inspektorów pracy w działania prewencyjne, co w praktyce oznacza znacznie szybszą reakcję na skargi obywateli.

W zgodniej opinii pracowników Państwowej Inspekcji Pracy oraz skarbówki coraz częściej czynności sprawdzające są właśnie efektem obywatelskiego donosu lub skargi. Do urzędów skarbowych na stomatologa najczęściej donoszą pacjenci, do PIP – niezadowolone z warunków pracy recepcjonistki i asystentki. Często także zgłoszenie gabinetu do kontroli jest efektem pracy inspektora innej instytucji. Warto bowiem wiedzieć, że PIP i fiskus często działają "ręka w rękę" i wymieniają się między sobą uzyskane informacje (np. inspektor pracy przesyła informacje do US na temat nieprawidłowości związanych z odprowadzaniem podatków, a kontroler skarbówki zgłasza PIP uchybienia związane z prawem pracy).

 

Źródło: gazeta podatnika


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kontrole NFZ - Dentonet.pl
Będą zmiany w zasadach kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia Lekarz

5 lutego rada ministrów przyjęła przedłożony przez ministra zdrowia projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Celem wprowadzonej nowelizacji jest m.in. reforma...

epidemia koronawirusa - Dentonet.pl
Dr hab. Jarosław Drobnik: Epidemia wymyka się spod kontroli Lekarz

Epidemia wymyka się nam, o ile już się nie wymknęła, spod kontroli – ocenił dr hab. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jego zdaniem trzeba wzmocnić system testowania pacjentów i skuteczniej egze...

kontrole ordynacji lekarskiej - Dentonet.pl
NFZ o wynikach kontroli ordynacji lekarskiej w III kwartale 2018 r. Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o wynikach kontroli ordynacji lekarskiej przeprowadzonych przez oddziały wojewódzkie w III kwartale 2018 r. W III kwartale 2018 r. oddziały wojewódzkie NFZ-u przeprowadziły łącznie 83 postępowania kontrolne ordyn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
antybiotyki - Dentonet.pl
Antybiotyki i co dalej? Wnioski i zalecenia po kontroli NIK Lekarz

Instytucje służby zdrowia niewystarczająco dbają o pacjenta leczonego antybiotykami. Większość lekarzy przepisuje antybiotyki bez wykonania odpowiednich badań mikrobiologicznych. Co więcej, leczy się nimi także zakażenia, których obraz kliniczny wska...