Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Rodzaje past do zębów – jak wybrać tą najlepszą? Wskazówki i porady

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Rodzaje past do zębów – jak wybrać tą najlepszą? Wskazówki i porady

Rodzaje past do zębów – jak wybrać tą najlepszą? Wskazówki i porady

Pasta do zębów to nieodzowny element codziennej higieny jamy ustnej. Jej głównym zadaniem jest pomoc w usunięciu resztek pożywienia oraz bakterii z powierzchni zębów, a także dostarczenie im niezbędnych składników mineralnych z fluorem na czele. W sklepach znaleźć można jednak tak wiele rodzajów past do zębów, że wybór tej odpowiedniej może przysporzyć bólu głowy. Podpowiadamy, czym różnią się poszczególne produkty.

Na początku przypomnienie podstawowych zasad higieny – zęby należy myć po każdym posiłku, a co najmniej dwa razy dziennie, przez około 2-3 minuty, pamiętając o wyszczotkowaniu wszystkich powierzchni zębów. Dodatkowo, codzienne zabiegi należy uzupełniać o nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania ust. W awaryjnych sytuacjach, kiedy nie ma możliwości umycia zębów, po posiłku warto żuć bezcukrową gumę przez około 20 minut.

Wracając do past do zębów – bez względu na to, na jaki rodzaj produktu się zdecydujemy, każdy z nich zawiera w swoim składzie kilka podstawowych substancji. Najczęściej jest to działający przeciwpróchniczo fluor, a także środki przeciwbakteryjne, pieniące, ścierające, substancje smakowo-zapachowe, niekiedy również wyciągi z naturalnych roślin oraz witaminy. Wybór konkretnej pasty do zębów ma jednak duże znaczenie, bowiem różne produkty spełniają różne funkcje.

Pasty uniwersalne – najczęściej spotykane w sklepach i aptekach. Zawierają w sobie wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich proporcjach, które pomagają chronić zęby oraz dziąsła przed zagrażającymi im schorzeniami.

Pasty wybielające – tego typu produkty umożliwiają wybielenie zębów o 1 lub 2 odcienie. Mają one w swoim składzie większe ilości mechanicznych środków ścierających w postaci rozmaitych drobinek lub granulek, bądź też są uzupełnione o substancje chemiczne, które rozpuszczają osad nazębny i w ten sposób ułatwiają jego usunięcie. Warto przy tym pamiętać, że żadna pasta wybielająca nie wybieli przebarwień zębiny, a bez szkody dla zdrowia można je stosować jedynie przez 2-3 miesiące.

Pasty do zębów wrażliwych – nadwrażliwość zębów to schorzenie, objawiające się bólem podczas spożywania zimnych, gorących i kwaśnych pokarmów, a spowodowane osłabieniem szkliwa oraz odsłonięciem kanalików zębowych. Specjalne pasty mogą jednak odpowiednio je zabezpieczyć, uniemożliwiając tym samym docieranie bodźców do silnie unerwionej miazgi zębowej. Zazwyczaj zawierają one dodatek chlorku strontu, chlorku lub azotanu potasu, hydroksyapatytu bądź też podwyższają stężenie aminofluorków.

Pasty dla dzieci – większość z nich pozbawiona jest fluoru – zamiast niego znajduje się działający przeciwpróchnicowo ksylitol. Kupując tego typu produkt warto upewnić się, że nie zawiera dwutlenku tytanu, parabenów, substancji konserwujących oraz sacharyny. Dla poprawienia smaku, może natomiast zostać uzupełniony o wyciągi z aloesu, mięty itp.

Pasty przeciw parodontozie – parodontoza to choroba dziąseł, która jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej utraty zębów. Pasty przeciw parodontozie zawierają składniki przeciwdziałające zapaleniu dziąseł i łagodzące jego objawy. Są to m.in. wyciągi z ziół (szałwii, rumianku, eukaliptusa, anyżu, melisy, rozmarynu), alantoina (przyspieszająca gojenie), mleczan glinu (hamujący krwawienie z dziąseł) czy koenzym Q10 (o właściwościach regenerujących).

Pasty do czyszczenia protez – protezy zębowe wymagają takiej samej troski jak naturalne zęby. W sklepach znaleźć można różne produkty przeznaczone do ich czyszczenia, w tym specjalistyczne pasty. Ich skład zapewnia dokładne usunięcie z protezy resztek pokarmów oraz tworzącego się osadu, a także działa antybakteryjnie. Co więcej, są one na tyle delikatne, że nie rysują i nie niszczą protez.

To tylko niektóre z rodzajów past do zębów możliwych do kupienia w każdej drogerii. Producenci prześcigają się bowiem w tworzeniu coraz to nowych produktów – dla palaczy, osób noszących aparaty ortodontyczne czy zawierających wyłącznie naturalne składniki. Atrakcyjne nowości nie mogą nam jednak przesłonić zasadniczego celu, dla którego stosuje się pasty do zębów – zachowania odpowiedniego stanu zdrowia zębów i jamy ustnej.

AF
Fot. Thegreenj, GNU FDL, Wikipedia.org


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

Karaś - Dentonet.pl
Jak stworzyć najlepszą technikę opracowania kanałów? Lekarz

Opracowywanie kanałów może sprawiać trudności nawet najbardziej doświadczonym dentystom. Lek dent. Bartłomiej Karaś – jeden z wykładowców 1. Konferencji Dentonet Online – podczas swojego wykładu przedstawił najważniejsze aspekty, które pomogą każdemu...

ranking szanghajski - Dentonet.pl
Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią Lekarz

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 8 polskich. Uniwersytet Warszawski wrócił do czwartej setki, a UJ – w ubiegłym roku lepszy niż UW – spadł do piątej setki – wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU)...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Uniwersytet Jagielloński - Dentonet.pl
Perspektywy 2020: Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią Lekarz

Uniwersytet Jagielloński zajął pierwsze miejsce w XXI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińsk...

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zębów do zadań specjalnych - co wybrać? Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres