Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rezydenci po spotkaniu z premier wznowili protest głodowy

Brak komentarzy | Publikacja:
Rezydenci po spotkaniu z premier wznowili protest głodowy

Rezydenci po spotkaniu z premier wznowili protest głodowy

Spotkanie z premier Beatą Szydło nie przyniosło oczekiwanych efektów. Zadowalające rezydentów konkrety nie padły, więc wznowili oni protest głodowy.

Po dziewięciu dniach głodówki prowadzonej przez około 20 lekarzy rezydentów w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, z protestującymi medykami w końcu spotkała się premier Beata Szydło. Rezydenci domagają się m.in. podjęcia pilnych działań zmierzających do poprawy sytuacji w służbie zdrowia, podniesienia nakładów na ochronę zdrowia, skrócenia kolejek, zmniejszenia biurokracji oraz podwyższenia wynagrodzeń.

Z trwających kilka godzin rozmów z premier Szydło rezydenci wyszli niezadowoleni i poinformowali, że wznawiają protest zawieszony po tym, jak premier zapowiedziała, że do spotkania w końcu dojdzie. Choć wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski dziękował Beacie Szydło za gwarancję kontynuowania prac nad ich postulatami, to jednak nie usłyszeli konkretów. – Wciąż czekamy na wiążące deklaracje. Wiemy, że w tej sprawie mają się porozumiewać ministerstwa – powiedział.

Podczas spotkania rezydentom zaproponowano udział w pracach wspólnego zespołu, który miałby zająć się ich postulatami. – Uważamy to za polityczną grę, która ma za zadanie zniszczyć ten kapitał, który wypracowaliśmy, a my walczymy o wszystkich Polaków i chcemy być przekonani, że rząd traktuje priorytetowo ochronę zdrowia. Na razie tego nie widzimy – dodał Jarosław Biliński z Porozumienia Rezydentów.

Beata Szydło: konkretne propozycje dla lekarzy

Premier Beata Szydło po spotkaniu stwierdziła natomiast, że ze strony rządu padły konkretne propozycje. – Zaproponowałam, żebyśmy wspólnie z rezydentami rozpoczęli pracę nad postulatami, które zostały przez nich zgłoszone, a które w mojej ocenie są słuszne – powiedziała premier. Jak wyjaśniła, dotyczą one między innymi zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, podwyższenia wynagrodzeń dla rezydentów i analizy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, która dotyczy wszystkich pracowników służby zdrowia. – Moja oferta polega na tym, że powołujemy wspólny zespół, z udziałem środowiska rezydentów i innych zawodów medycznych oraz przedstawicieli rządu i do 15 grudnia dajemy sobie czas, żeby wypracować rozwiązania. Ze strony rządu jest wola zmian wysokości wynagrodzeń w służbie zdrowia, ale musi ona obejmować wszystkie zawody medyczne – dodała.

Zwiększone nakłady na ochronę zdrowia

Premier podkreśliła też, że w 2017 r. rząd przekazał dodatkowe 8 mld zł na ochronę zdrowia. Środki już są przeznaczane na zakup dodatkowych świadczeń, m.in. na leczenie zaćmy. Uruchomione zostały też środki na wyposażenie gabinetów lekarskich w szkołach. – W przyszłym roku do systemu trafi dodatkowe 6 mld zł ponad to, co zostało przeznaczone w tym roku – oznajmiła Beata Szydło.

Szefowa rządu przypomniała, że ministerstwo zdrowia przygotowało projekt ustawy, który zakłada wzrost nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6% PKB do 2025 r. Jest to zbieżne z postulatem rezydentów, z tym, że oni chcieliby, by był to krótszy okres – do 2021 bądź 2022 r. – Proponowałam, by był to możliwie najkrótszy czas, jednak bez daty granicznej. Rezydenci jednak nie zgodzili się na propozycje, abyśmy mówili o wzroście nakładów na służbę zdrowia do 6% PKB, nie określiwszy tej daty, którą oni postulują – dodała.

Dlaczego 1+1 to nie zawsze 2? To zależy od dobrze dobranego zespołu stomatologicznego. Jak wybrać ludzi do zespołu? Na co zwracać uwagę wybierając współpracowników? Na te pytania w wywiadzie dla Dentowizji odpowiada dr Simone Grandini, endodonta, międzynarodowy wykładowca z Włoch.

AF

Fot. Paweł Tracz, Kancelaria Rady Ministrów


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lekarz - Dentonet.pl
Łódzki protest ws. dopuszczania do wykonywania zawodu Lekarz

- Ta zmiana to jakaś kolosalna pomyłka świadcząca o absolutnym braku odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne nas wszystkich - mówi dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. Prezydium ORL stanowczo sprzeciwia się projektowi u...

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Prezydium NIL na spotkaniu z nowym ministrem zdrowia Lekarz

30 września 2020 r. w ministerstwie zdrowia odbyło się spotkanie prezesa i wiceprezesów Naczelnej Rady Lekarskiej z ministrem Adamem Niedzielskim. Podczas spotkania poruszono również tematy dotyczące sytuacji w publicznej stomatologii. Otwierając sp...

Dentonet - protest rezydentów
"To będzie początek nowego rozdania". Protest w Warszawie Lekarz

- Ten dzień będzie początkiem nowego rozdania. Wiemy, że naszą siłą jest wspólny front. Jest jeszcze wiele do zrobienia, wiele ran do zaleczenia, ale jesteśmy dobrej myśli. Udało się to, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się abstrakcją - mówią ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
błąd medyczny - Dentonet.pl
Będzie protest! "Chcemy powrotu do stanu sprzed tarczy 4.0" Lekarz

W sobotę 8 sierpnia w Warszawie odbędzie się manifestacja pod Ministerstwem Zdrowia, której jednym z głównych postulatów będzie zwrócenie uwagi na zmianę art. 37a KK, który "zrównuje medyków do przestępców i zabiera pacjentom szansę na życie". - Chce...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji