Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rezydenci nie przerwą protestu, spotkanie z ministrem bez efektów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Rezydenci nie przerwą protestu, spotkanie z ministrem bez efektów

Rezydenci nie przerwą protestu, spotkanie z ministrem bez efektów

Wczorajsze spotkanie przedstawicieli Porozumienia Rezydentów z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem zakończyło się bez porozumienia. Młodzi lekarze będą kontynuować protest głodowy.

Wczoraj wieczorem w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się spotkanie protestujących młodych lekarzy z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem oraz wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko. Przed rozmowami rezydenci poinformowali, że przekazali do resortu specjalne pismo, w którym nieco złagodzili swoje postulaty. Przypomnijmy, że dotyczą one przede wszystkim wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8% PKB w 3 lata z drogą dojścia do 9% przez najbliższe 10 lat, zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń rezydentów do poziomu dwóch średnich krajowych.

Rozmowy bez efektu

Spotkanie nie przyniosło jednak spodziewanych efektów. Jak powiedział po jego zakończeniu wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński, minister odrzucił postulat dotyczący zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6,8% PKB, bo nie ma i nie będzie na to pieniędzy.

W poprzednim tygodniu minister zdrowia przedstawił projekt rozporządzenia, zgodnie z którym rezydenci w dziedzinach chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, medycyny ratunkowej, psychiatrii i pediatrii mieliby otrzymać dodatkowe 1,2 tys. zł miesięcznie. Podczas spotkania zasugerowano, że do listy tej mogłyby dołączyć jeszcze patomorfologia, onkologia i hematologia. Lekarze odrzucili jednak propozycję i zaapelowali o solidarność społeczną.

Po spotkaniu minister Konstanty Radziwiłł przyznał, że jest gotowy do dalszych rozmów, choć z powodu braku konkretów rezydenci komentowali je w „tonie emocjonalnym”. Podkreślił, że rozmowy były trudne, ale z pełnym szacunkiem, przypomniał, że nakłady na służbę zdrowia stale rosną i zaapelował do rezydentów o przerwanie głodówki, która może być groźna dla ich zdrowia.

Rezydenci chcą rozmawiać z premier

Podczas spotkania lekarze przekazali kolejne oficjalne zaproszenie na spotkanie dla premier Beaty Szydło. Poinformowali też, że jeśli do takich rozmów dojdzie, a premier przedstawi im konkretne propozycje, rozważą przerwanie protestu.

Obecnie głoduje około 20 lekarzy rezydentów. Wiele wskazuje na to, że w sobotę popołudniu przed gmachem ministerstwa zdrowia przy ul. Miodowej w Warszawie odbędzie się pikieta popierających protest przedstawicieli innych zawodów medycznych.

Tylko dobre działania profilaktyczne mogą zmienić stan zdrowia jamy ustnej Polaków – to wnioski ze spotkania parlamentarnego zespołu ds. podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki. Eksperci przekonywali polityków, że główną przyczyną tak powszechnej próchnicy u polskich dzieci są braki w higienie i nieodpowiednia dieta.

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Prezydium NIL na spotkaniu z nowym ministrem zdrowia Lekarz

30 września 2020 r. w ministerstwie zdrowia odbyło się spotkanie prezesa i wiceprezesów Naczelnej Rady Lekarskiej z ministrem Adamem Niedzielskim. Podczas spotkania poruszono również tematy dotyczące sytuacji w publicznej stomatologii. Otwierając sp...

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
"Chcemy być partnerem". NRL rozmawia z ministrem zdrowia Lekarz

– Nie chcielibyśmy być petentem, a partnerem w podejmowaniu decyzji dla dobra wszystkich, tak aby nie były one wynikiem teoretycznych przemyśleń, ale zawierały głos praktyków – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, rozpoczynając...

maseczki ochronne - Dentonet.pl
45 minut w maseczce i konieczna przerwa w pracy Asysta

Hiszpańscy pulmonolodzy zalecają, by po 45 minutach noszenia maseczki ochronnej zrobić sobie 5 minut przerwy, tak aby układ oddechowy mógł popracować swobodnie. Zbyt długie noszenie maseczek może powodować choroby układu oddechowego lub zmiany dermat...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Adam Niedzielski będzie nowym ministrem zdrowia Lekarz

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił opinii publicznej kandydatury ministrów odpowiedzialnych za służbę zdrowia i politykę zagraniczną. Na czele ministerstwa zdrowia stanie Adam Niedzielski – prezes NFZ-u, natomiast nowym szefem dyplomacji zostanie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres