Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Retainer

Publikacja:
Retainer

Retainer

Retainer – czyli aparat retencyjny – to aparat, który nosi się po zakończeniu zasadniczego etapu leczenia ortodontycznego w celu utrwalenia uzyskanych efektów. Wyróżnia się retainery ruchome i stałe, a czas użytkowania takiego aparatu zależy od indywidualnej sytuacji klinicznej pacjenta.

Leczenie ortodontyczne jest specjalistycznym, wieloetapowym procesem, który nie kończy się w momencie zdjęcia przez dentystę aparatu stałego czy zakończenia użytkowania nakładek. Efekty uzyskane podczas zasadniczej części terapii, kiedy zęby są prostowane – czyli zmieniają swoje położenie w łuku – wymagają bowiem utrwalenia. Służy temu tzw. etap retencji, w trakcie którego pacjent użytkuje retainer, czyli aparat retencyjny.

Retainer – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Retainer to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie zębów w nowej, prawidłowej pozycji po zdjęciu aparatu ortodontycznego i dzięki temu utrwalenie efektów uzyskanych podczas leczenia.

Wyróżnia się dwa rodzaje retainerów:

• ruchome – można je samodzielnie w każdej chwili wyjmować i wkładać do jamy ustnej, mogą mieć postać przezroczystych nakładek na zęby wykonanych z materiałów termoformowalnych albo akrylowej płytki, klamer i drutów, które przylegają do podniebienia i zębów (np. płytki Schwarza albo płytki Hawleya),

• stałe – działają na takiej samej zasadzie jak aparaty stałe, czyli są trwale przyklejane do powierzchni zębów, ale od ich wewnętrznej strony, dzięki czemu nie są widoczne w jamie ustnej.

Higiena jamy ustnej a retainer

Dobór odpowiedniego retainera zawsze zależy od indywidualnej sytuacji klinicznej danego pacjenta. Warto pamiętać, że przed założeniem retainera, zwłaszcza stałego, pacjentowi może zostać zalecone przeprowadzenie profesjonalnej higienizacji zębów (skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja). Oczywiście trzeba też pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej higieny domowej, choć w przypadku retainerów stałych, podobnie jak aparatów stałych, bywa to utrudnione. Dlatego również w okresie retencji przydatne są specjalistyczne akcesoria do higieny jamy ustnej, np. szczoteczki międzyzębowe i jednopęczkowe albo irygator stomatologiczny.

Jak długo nosi się retainer?

Pacjenci po leczeniu ortodontycznym zastanawiają się często, jak długo będą musieli nosić retainer – to także jest kwestia indywidualna. U niektórych jest to połowa okresu, przez który użytkowali aparat stały, u innych – dwukrotność tego czasu. Jeszcze inni noszą aparat retencyjny przez kilka lat, a zdarza się również, że retainer trzeba użytkować do końca życia.