Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Czym jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Jak wykonuje się resekcję wierzchołka korzenia zęba?

Jakie są wskazania do resekcji wierzchołka korzenia zęba?

Jakie są przeciwwskazania do resekcji wierzchołka korzenia zęba?

Czym jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Niejednokrotnie lekarz oglądając zdjęcie radiologiczne informuje pacjenta o konieczności usunięcia zęba. Decyzje taką podejmuje, kierując się stanem tkanek okołowierzchołkowych takiego zęba.

Na zdjęciu RTG w okolicy wierzchołka widoczne jest kuliste rozrzedzenie struktury kostnej, które charakteryzuje się zacienieniem tej okolicy. Niewielkie zmiany zapalne tej okolicy można z powodzeniem wyleczyć stosując tradycyjne leczenie kanałowe. Jednak leczenie takie z pewnością będzie długotrwałe.

Natomiast rozrzedzenia sięgające 10 mm średnicy i większe są trudne do leczenia zachowawczego. W takich przypadkach lekarz stomatolog może odciąć wierzchołek korzenia wraz z patologicznymi zmianami zapalnymi. Zabieg taki nazywa się resekcją wierzchołka korzenia i jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem przy trudnościach w leczeniu zachowawczym. Resekcję wykonuje się głównie w zębach jednokorzeniowych.

Jak wykonuje się resekcję wierzchołka korzenia zęba?

Odcięcie wierzchołka korzenia za pomocą wiertła.

Technika jest stosunkowo prosta. Cały zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nacina śluzówkę w okolicy wierzchołka korzenia, wycina okienko kostne i wiertłem resekuje zmieniony chorobowo wierzchołek korzenia. Następnie wykonuje szczelne wypełnienie kanału korzeniowego materiałami biokompatybilnymi. Ranę zaszywa się i pozostawia do zagojenia.

Otwór po wyciętym okienku kostnym i usuniętym wierzchołku korzenia można uzupełnić preparatami kościozastępczymi, które w znacznej mierze przyśpieszają gojenie się kości. Wadą tych materiałów jest ich zbyt wysoki koszt.

Ze względu na chirurgiczną ingerencję, po zabiegu mogą pojawić się typowe objawy, tj: obrzęk okolicy operowanej, ból, czy zaczerwienienie. Poprzez okłady z lodu, płynu Burowa, czy zażycie tabletki przeciwbólowej możemy wyeliminować te nieprzyjemne dolegliwości. Rana pozabiegowa goi się szybko i w ciągu kilku dni jesteśmy zupełnie zdrowi.

Pamiętajmy jednak, że gdy ból utrzymuje się kilka następnych dni lub pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, należy niezwłocznie udać się do lekarza stomatologa. Pozwoli nam to uniknąć poważnych powikłań.

Długoletnie obserwacje kliniczne lekarzy wskazały, iż dobre wyniki leczenia osiągano w 50-90%. Rozbieżność spowodowana jest różnymi wskazaniami do leczenia, różnymi kryteriami oceny wyników i różnymi technikami chirurgicznymi. Jednak z całą pewnością można stwierdzić, że szczelne wypełnienie kanału korzeniowego zwiększa szansę dobrych wyników po resekcji wierzchołka korzenia.

Jakie są wskazania do resekcji wierzchołka korzenia zęba?

  • przewlekłe zapalenia tkanek okołowierzchołkowych (ziarniniaki, torbiele korzeniowe);
  • trudności w leczeniu zachowawczym (zakrzywiony, zwężony kanał korzeniowy);
  • nieprawidłowości patologiczne (zębiniaki);
  • błędy jatrogenne, czyli błędy lekarza (perforacje ściany kanału, złamanie narzędzia kanałowego).

Jakie są przeciwwskazania do resekcji wierzchołka korzenia zęba?

  • zęby mleczne;
  • zęby nieprawidłowo ustawione w łuku;
  • ostry stan zapalny zęba;
  • stany zapalne jamy ustnej i gardła;
  • stany wirusowe (opryszczka wargi);
  • kobiety w I trymestrze ciąży.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

RTG - Dentonet.pl
Badanie CBCT: pierwszy przedtrzonowiec z 5 kanałami Lekarz

O przewadze diagnostycznej tomografii komputerowej (cone beam computed tomography; CBCT) w porównaniu z radiologią 2D nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu chińscy lekarze mogli przeprowadzić prawidłowe leczenie endodontyc...

Wydłużone korzenie zębowe – rzadki przypadek radykulomegalii Lekarz

Radykulomegalia jest rzadką wadą, której cechą charakterystyczną są wydłużone korzenie zębów. Zjawisko to może dotyczyć zarówno korzeni pojedynczego zęba, jak i całego uzębienia pacjenta. Pierwszy przypadek został opisany w 1980 r. Radykulomegalia j...

Jak leczyć tkankę miazgową? Lekarz

Całkowita pulpotomia z zastosowaniem materiału Biodentine wykonana w zębach stałych młodych w przypadku próchnicowego odsłonięcia miazgi z objawami pulpopatii nieodwracalnej Full Pulpotomy with Biodentine in Symptomatic Young Permanent Teeth with Ca...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ekstrakcja zęba - Dentonet.pl
Utrata kości po ekstrakcji? Można i trzeba to ograniczać! Lekarz

- Według piśmiennictwa, po usunięcia zęba dochodzi do utraty 50% kości. Możemy temu znacząco zapobiec, stosując odpowiednie techniki - podkreśla w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Krzysztof Gronkiewicz, implantolog. Mówi też o skutkach zbyt długiego ...

Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres