Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Replantacja

Brak komentarzy | Publikacja:

Replantacja

Czym jest replantacja?

W wyniku urazu może dojść do zwichnięcia całkowitego zęba, czyli wypadnięcia zęba z jamy ustnej. Zabieg stomatologiczny polegający na ponownym wprowadzeniu zwichniętego zęba na swoje miejsce, czyli do zębodołu – nazywamy replantacją zęba. Zębów mlecznych nie replantuje się. Zabieg jest stosunkowo prosty, jednak powodzenie replantacji w dużej mierze zależy od stanu zęba po urazie i sposobu jego przechowywania podczas transportu.

Ze względu na żywe komórki na powierzchni korzenia zęba wybitego należy odpowiednio go przechować do momentu replantacji w gabinecie stomatologicznym. W warunkach zastanych taki ząb najlepiej opłukać pod bieżącą wodą z ewentualnych zanieczyszczeń na jego powierzchni i włożyć do świeżego mleka, śliny osoby poszkodowanej lub gdy nie ma innej możliwości, do zwykłej wody. Nie wolno zęba przechowywać w wodzie destylowanej, środkach odkażających i na sucho.

Transportując ząb na sucho doprowadzamy do obumarcia komórek na powierzchni korzenia i tym samym narażamy na powikłania replantacji, w postaci resorpcji korzenia. Im krótszy czas pomiędzy wybiciem a replantacją, tym większa szansa powodzenia na długotrwałe utrzymanie się zęba w jamie ustnej. Uważa się, że ząb, który przebywał poza środowiskiem jamy ustnej nie dłużej niż 30 minut, w optymalnych warunkach ma dużą szansę na długotrwałe utrzymanie w zębodole i pełną fizjologiczną wydolność.

W gabinecie stomatologicznym lekarz dostarczony ząb odpowiednio przygotowuje, po czym wprowadza do zębodołu i unieruchamia szyną nazębną. Okres unieruchomienia trwa około 1 tygodnia. Po wykonaniu replantacji zęba należy przyjmować pokarmy papkowate przez 2-3 tygodnie, zaleca się staranną higienę jamy ustnej, płukanki ściągające, działające przeciwzapalnie i odkażająco np.: szałwia, rumianek, chlorheksydyna (Eludril).

W zależności od zaleceń lekarza, należałoby również przyjąć antybiotyk przez 7-10 dni. Ważnym etapem są cotygodniowe kontrole w gabinecie stomatologicznym.

W skrócie:

  • Opłucz ząb, jeśli miał kontakt z ziemią.
  • Umieść w świeżym mleku lub ślinie osoby poszkodowanej.
  • Natychmiast udaj się do gabinetu stomatologicznego!!!
  • Nie trać czasu. Biegnij do dentysty!!!

     

dodano: 2007-03-15 12:00:48

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji