Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Replantacja

Publikacja:

Replantacja

Czym jest replantacja?

W wyniku urazu może dojść do zwichnięcia całkowitego zęba, czyli wypadnięcia zęba z jamy ustnej. Zabieg stomatologiczny polegający na ponownym wprowadzeniu zwichniętego zęba na swoje miejsce, czyli do zębodołu nazywamy replantacją zęba. Zębów mlecznych nie replantuje się. Zabieg jest stosunkowo prosty, jednak powodzenie replantacji w dużej mierze zależy od stanu zęba po urazie i sposobu jego przechowywania podczas transportu.

Ze względu na żywe komórki na powierzchni korzenia zęba wybitego należy odpowiednio go przechować do momentu replantacji w gabinecie stomatologicznym. W warunkach zastanych taki ząb najlepiej opłukać pod bieżącą wodą z ewentualnych zanieczyszczeń na jego powierzchni i włożyć do świeżego mleka, śliny osoby poszkodowanej lub gdy nie ma innej możliwości, do zwykłej wody. Nie wolno zęba przechowywać w wodzie destylowanej, środkach odkażających i na sucho.

Transportując ząb na sucho doprowadzamy do obumarcia komórek na powierzchni korzenia i tym samym narażamy na powikłania replantacji, w postaci resorpcji korzenia. Im krótszy czas pomiędzy wybiciem a replantacją tym większa szansa powodzenia na długotrwałe utrzymanie się zęba w jamie ustnej. Uważa się, że ząb, który przebywał poza środowiskiem jamy ustnej nie dłużej niż 30 minut w optymalnych warunkach ma dużą szansę na długotrwałe utrzymanie w zębodole i pełną fizjologiczną wydolność.

W gabinecie stomatologicznym, lekarz dostarczony ząb odpowiednio przygotowuje, po czym wprowadza do zębodołu i unieruchamia szyną nazębną. Okres unieruchomienia trwa około 1 tygodnia. Po wykonaniu replantacji zęba należy przyjmować pokarmy papkowate przez 2-3 tygodnie, zaleca się staranną higienę jamy ustnej, płukanki ściągające, działające przeciwzapalnie i odkażająco np.: szałwia, rumianek, chlorheksydyna (Eludril).

W zależności od zaleceń lekarza należałoby również przyjąć antybiotyk przez 7-10 dni. Ważnym etapem są cotygodniowe kontrole w gabinecie stomatologicznym.

W skrócie:

  • Opłucz ząb jeśli miał kontakt z ziemią.
  • Umieść w świeżym mleku, lub ślinie osoby poszkodowanej.
  • Natychmiast udaj się do gabinetu stomatologicznego!!!
  • Nie trać czasu. Biegnij do dentysty!!!