Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Rentgen sprawny przez długie lata

Publikacja:
Rentgen sprawny przez długie lata

Rentgen sprawny przez długie lata

Dziś o tym, jak odpowiednio przygotować praktykę do umieszczenia w niej RTG oraz co zrobić, by przez długie lata cieszyć się w pełni sprawnym rentgenem lub radiowizjografią cyfrową.

Zanim podejmiemy decyzję o wyposażeniu naszego gabinetu w urządzenie do badań RTG, pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć, jest wybór odpowiedniego miejsca. Ponieważ lokalizacja rentgena wiąże się z pewnymi wymogami z zakresu bezpieczeństwa, kwestię tę warto od razu dobrze przemyśleć – pozwoli nam to uniknąć kłopotliwego przebudowywania lokalu w przyszłości.

Solidne podstawy

Miejsce to nie może być oczywiście przypadkowe. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ścianę, która musi spełniać określone warunki techniczne, bowiem rentgen, przy pełnym rozciągnięciu ramienia, generuje obciążenie nawet do 50 kg.

– Podstawowym kryterium powinna zatem być stabilność i solidność konstrukcyjna danej ściany – np ściana nośna. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości i musimy powiesić rentgen na ścianie np. z karton-gipsu, powinniśmy pomyśleć o zainstalowaniu odpowiedniego, podtynkowego stelaża – radzi Bartosz Baranowski, serwisant Dentomaxu.

Kolejnym krokiem jest wykonanie projektu osłon radiologicznych. W tym miejscu musimy się oczywiście zdać na specjalistyczną, posiadającą uprawnienia, firmę. W zależności od naszych potrzeb i określonych warunków znajdujących się w gabinecie, możemy zdecydować się na osłony stałe lub przenośne.

Ostatnią rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jeszcze przed montażem rentgenu, jest poprowadzenie przewodów. Ze względów zarówno estetycznych, jak i bezpieczeństwa, oba przewody – zasilający i wyzwalający ekspozycję – warto poprowadzić po ścianie i ukryć np. pod tynkiem. Dodatkowo, jeśli w przyszłości planujemy rozbudowę zestawu do RTG o radiowizjografię, powinniśmy od razu pomyśleć o wyprowadzeniu złącza komputerowego.

Popularne usterki i konserwacja

Gdy już uda nam się optymalnie zamontować nasze urządzenie do badań RTG, w większości przypadków możemy spodziewać się jego długiej i bezproblemowej pracy. Rentgeny, z uwagi na swoją specyfikę i emitowane promieniowanie, są urządzeniami, które, o ile są prawidłowo konserwowane i serwisowane, psują się niezwykle rzadko.

– Drobna usterka zdarzyć się może jednak zawsze. W przypadku awarii na wyświetlaczu urządzenia komunikowany jest kod błędu. Korzystając z instrukcji możemy odczytać ten kod i sprawdzić, jaka jest przyczyna usterki oraz zapoznać się ze wskazówkami postępowania w tej konkretnej sytuacji. Czasami błąd jest spowodowany niewłaściwą obsługą i nie zawsze musi oznaczać poważną awarię techniczną, którą może usunąć tylko specjalistyczny serwis – wyjaśnia przedstawiciel Dentomaxu.

Jeśli jednak awarii ulegnie np. któryś z elektronicznych podzespołów, nie obejdzie się bez pomocy autoryzowanych fachowców. Do najczęściej spotykanych usterek mechanicznych należą z kolei uszkodzenia przewodu od ekspozycji, który szczególnie narażony jest na przełamywanie czy naderwanie.

Innym problemem, z jakim możemy się po pewnym czasie zetknąć, jest rozregulowanie się elementów mechanicznych ramienia rentgena. Jeśli zatem zauważymy, że trudno jest nam odpowiednio dopasować wysokość RTG do pacjenta, powinniśmy skorzystać z usług serwisu, który w kilka chwil przywróci naszemu urządzeniu początkowe właściwości.

– Ze względów bezpieczeństwa nie powinniśmy także zapominać o obowiązkowych, regularnych przeglądach, połączonych z badaniem emisji dawki promieniowania. Konserwacje tego typu zlecamy oczywiście osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia – przypomina serwisant.

By cieszyć się długą i bezproblemową pracą rentgena, oprócz sprawności technicznej, powinniśmy także zadbać o czystość używanego przez nas sprzętu. Do tego celu należy używać niezbyt silnych środków. Ważną zasadą jest, by podczas sprzątania nigdy nie spryskiwać bezpośrednio powierzchni urządzenia, lecz nanieść preparat np. na ściereczkę i dopiero za jej pomocą usuwać wszelki brud i kurz.

A co w przypadku radiowizjografii?

Jeśli w naszym gabinecie zdjęcia postanowiliśmy wykonywać za pomocą radiowizjografii cyfrowej, zmienić się będą musiały nasze przyzwyczajenia dotyczące konserwacji urządzenia. W zależności od tego, na jaki model ostatecznie się zdecydujemy, spotkać się możemy z różnymi usterkami.

– Radiowizjografia bezprzewodowa, w codziennym użytkowaniu rzadko sprawia jakiekolwiek problemy. Jedyne, na co musimy zwrócić uwagę, to płytki fosforowe, zdarzają się bowiem przypadki ich fizycznego uszkodzenia – wyjaśnia Bartosz Baranowski.

Więc choć producenci zapewniają o niezwykłej trwałości płytek, nie warto zapominać o stosowaniu jednorazowych osłonek foliowych oraz – w celu dodatkowego zwiększenia ochrony – specjalnych kartoników, które pozwalają na wykonywanie zdjęć, a jednocześnie zabezpieczają płytki przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.

 Natomiast jeśli zdecydujemy się korzystać z radiowizjografii przewodowej, po pewnym czasie uszkodzeniu może ulec przewód łączący sensor z resztą urządzenia. Usterka ta może wynikać z konieczności częstego manipulowania przewodem lub z powodu nadgryzienia go przez pacjenta.

– Niestety, w większości modeli awaria przewodu wiąże się z koniecznością wymiany całego urządzenia, nie są to bowiem elementy podlegające naprawie, choć na rynku można zleźć modele, w których można wymieniać same przewody dodaje specjalista.

W przypadku radiowizjografii przewodowej, odpowiednią ochronę elementu umieszczanego w ustach pacjenta zapewnić powinny specjalne, jednorazowe osłonki. W związku z tym, że elementy te nie są sterylizowalne, użycie osłonek to w praktyce jedyny sposób na skuteczne zachowanie sterylności aparatu.

 

Żródło: Dentomax


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wybor dentysty
Wybór dentysty? Dla całej rodziny i na całe lata! Lekarz

Osoba dentysty, jego kompetencje zawodowe oraz podejście do pacjenta decydują o tym, czy będzie on kontynuował – często przez długie lata – terapię u tego właśnie stomatologa. Potwierdza to badanie, jakie zostało w ostatnim czasie przeprowadzone w Wi...

Europejski Tydzien Szczepien
Trwa Europejski Tydzień Szczepień - "Długie życie dla wszystkich" Lekarz

"Długie życie dla wszystkich" - to hasło Europejskiego Tygodnia Szczepień, który obchodzony jest w dniach 24-30 kwietnia. Celem jest podkreślenie znaczenia równego dostępu do szczepionek i szczepień, co w efekcie przyczynia się do długiego i zdrowego...

stomatologia NHS
„Przez pandemię w stomatologii straciliśmy całe lata” Lekarz

Zgodnie z najnowszymi danymi Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA) realne są obawy o to, że nierówności w dostępie do leczenia stomatologicznego i – w rezultacie – różnice w stanie zdrowia jamy ustnej mieszkańców Anglii stają się faktem. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
personel stomatologiczny
USA: niedobory personelu w stomatologii potrwają lata Asysta

Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat w USA może zabraknąć tysięcy medycznych pracowników gabinetów dentystycznych – nie tylko lekarzy, ale przede wszystkim asystentek oraz higienistek stomatologicznych. Według danych McKinsey & Co. –...

dentyści w Wielkiej Brytanii - Dentonet.pl
UK: 3 lata oczekiwania na wizytę w gabinecie NHS Lekarz

Członek brytyjskiej Izby Gmin Robert Goodwill skonfrontował się z premierem Wielkiej Brytanii podczas niedawnej debaty parlamentarnej na temat przyszłości stomatologii w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS). Jednocześnie środowisko alarmuje, że sytu...

paznokcie
Zbyt długie paznokcie asystentki a dyskryminacja Asysta

Brytyjska asystentka stomatologiczna Sandra Lougheed oskarżyła swojego byłego pracodawcę o dyskryminację ze względu na płeć. Powodem złożenia pozwu było oczekiwanie, by ze względu na wykonywaną pracę kobieta skróciła zbyt długie paznokcie. Już w tra...

zdrowie psychiczne
Długie stosowanie antybiotyków wpływa na zdrowie psychiczne Lekarz

Długie stosowanie antybiotyków wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Udowodniono, że mogą one zwiększać ryzyko depresji i lęku – powiedziała PAP mikrobiolożka prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W roz...

odszkodowanie
„Lata bólu” pacjentki bardzo kosztowne dla dentysty Lekarz

Pacjentka z Wielkiej Brytanii, pozostająca przez niemal dekadę pod opieką tego samego lekarza stomatologa, otrzymała 25 000 funtów szterlingów (równowartość prawie 150 000 zł) w ramach ugody pozasądowej w związku z tym, że została – jak to określono ...

narzedzia
UK: praca dla dentystów z Ukrainy najwcześniej za 3 lata Lekarz

Rodzina ukraińskich dentystów opisała przykre realia oczekiwania na egzamin kwalifikacyjny, który umożliwi im praktykowanie stomatologii w Wielkiej Brytanii. Dr Anastasiia Saviska uciekła z Ukrainy wraz ze swoją rodziną po napaści Rosji na jej kraj n...

leczenie stomatologiczne
Trzy lata oczekiwania na zabieg w znieczuleniu ogólnym Lekarz

Jak na początku maja donoszą niemal wszystkie brytyjskie media, 6,5 miliona dzieci w samej tylko Anglii nie było przez co najmniej rok u dentysty Narodowej Służby Zdrowia. Jednocześnie największa organizacja zawodowa lekarzy dentystów na Wyspach – Br...