Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Rentgen sprawny przez długie lata

Brak komentarzy | Publikacja:
Rentgen sprawny przez długie lata

Rentgen sprawny przez długie lata

Dziś o tym, jak odpowiednio przygotować praktykę do umieszczenia w niej RTG oraz co zrobić, by przez długie lata cieszyć się w pełni sprawnym rentgenem lub radiowizjografią cyfrową.

Zanim podejmiemy decyzję o wyposażeniu naszego gabinetu w urządzenie do badań RTG, pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć, jest wybór odpowiedniego miejsca. Ponieważ lokalizacja rentgena wiąże się z pewnymi wymogami z zakresu bezpieczeństwa, kwestię tę warto od razu dobrze przemyśleć – pozwoli nam to uniknąć kłopotliwego przebudowywania lokalu w przyszłości.

Solidne podstawy

Miejsce to nie może być oczywiście przypadkowe. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ścianę, która musi spełniać określone warunki techniczne, bowiem rentgen, przy pełnym rozciągnięciu ramienia, generuje obciążenie nawet do 50 kg.

– Podstawowym kryterium powinna zatem być stabilność i solidność konstrukcyjna danej ściany – np ściana nośna. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości i musimy powiesić rentgen na ścianie np. z karton-gipsu, powinniśmy pomyśleć o zainstalowaniu odpowiedniego, podtynkowego stelaża – radzi Bartosz Baranowski, serwisant Dentomaxu.

Kolejnym krokiem jest wykonanie projektu osłon radiologicznych. W tym miejscu musimy się oczywiście zdać na specjalistyczną, posiadającą uprawnienia, firmę. W zależności od naszych potrzeb i określonych warunków znajdujących się w gabinecie, możemy zdecydować się na osłony stałe lub przenośne.

Ostatnią rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jeszcze przed montażem rentgenu, jest poprowadzenie przewodów. Ze względów zarówno estetycznych, jak i bezpieczeństwa, oba przewody – zasilający i wyzwalający ekspozycję – warto poprowadzić po ścianie i ukryć np. pod tynkiem. Dodatkowo, jeśli w przyszłości planujemy rozbudowę zestawu do RTG o radiowizjografię, powinniśmy od razu pomyśleć o wyprowadzeniu złącza komputerowego.

Popularne usterki i konserwacja

Gdy już uda nam się optymalnie zamontować nasze urządzenie do badań RTG, w większości przypadków możemy spodziewać się jego długiej i bezproblemowej pracy. Rentgeny, z uwagi na swoją specyfikę i emitowane promieniowanie, są urządzeniami, które, o ile są prawidłowo konserwowane i serwisowane, psują się niezwykle rzadko.

– Drobna usterka zdarzyć się może jednak zawsze. W przypadku awarii na wyświetlaczu urządzenia komunikowany jest kod błędu. Korzystając z instrukcji możemy odczytać ten kod i sprawdzić, jaka jest przyczyna usterki oraz zapoznać się ze wskazówkami postępowania w tej konkretnej sytuacji. Czasami błąd jest spowodowany niewłaściwą obsługą i nie zawsze musi oznaczać poważną awarię techniczną, którą może usunąć tylko specjalistyczny serwis – wyjaśnia przedstawiciel Dentomaxu.

Jeśli jednak awarii ulegnie np. któryś z elektronicznych podzespołów, nie obejdzie się bez pomocy autoryzowanych fachowców. Do najczęściej spotykanych usterek mechanicznych należą z kolei uszkodzenia przewodu od ekspozycji, który szczególnie narażony jest na przełamywanie czy naderwanie.

Innym problemem, z jakim możemy się po pewnym czasie zetknąć, jest rozregulowanie się elementów mechanicznych ramienia rentgena. Jeśli zatem zauważymy, że trudno jest nam odpowiednio dopasować wysokość RTG do pacjenta, powinniśmy skorzystać z usług serwisu, który w kilka chwil przywróci naszemu urządzeniu początkowe właściwości.

– Ze względów bezpieczeństwa nie powinniśmy także zapominać o obowiązkowych, regularnych przeglądach, połączonych z badaniem emisji dawki promieniowania. Konserwacje tego typu zlecamy oczywiście osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia – przypomina serwisant.

By cieszyć się długą i bezproblemową pracą rentgena, oprócz sprawności technicznej, powinniśmy także zadbać o czystość używanego przez nas sprzętu. Do tego celu należy używać niezbyt silnych środków. Ważną zasadą jest, by podczas sprzątania nigdy nie spryskiwać bezpośrednio powierzchni urządzenia, lecz nanieść preparat np. na ściereczkę i dopiero za jej pomocą usuwać wszelki brud i kurz.

A co w przypadku radiowizjografii?

Jeśli w naszym gabinecie zdjęcia postanowiliśmy wykonywać za pomocą radiowizjografii cyfrowej, zmienić się będą musiały nasze przyzwyczajenia dotyczące konserwacji urządzenia. W zależności od tego, na jaki model ostatecznie się zdecydujemy, spotkać się możemy z różnymi usterkami.

– Radiowizjografia bezprzewodowa, w codziennym użytkowaniu rzadko sprawia jakiekolwiek problemy. Jedyne, na co musimy zwrócić uwagę, to płytki fosforowe, zdarzają się bowiem przypadki ich fizycznego uszkodzenia – wyjaśnia Bartosz Baranowski.

Więc choć producenci zapewniają o niezwykłej trwałości płytek, nie warto zapominać o stosowaniu jednorazowych osłonek foliowych oraz – w celu dodatkowego zwiększenia ochrony – specjalnych kartoników, które pozwalają na wykonywanie zdjęć, a jednocześnie zabezpieczają płytki przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.

 Natomiast jeśli zdecydujemy się korzystać z radiowizjografii przewodowej, po pewnym czasie uszkodzeniu może ulec przewód łączący sensor z resztą urządzenia. Usterka ta może wynikać z konieczności częstego manipulowania przewodem lub z powodu nadgryzienia go przez pacjenta.

– Niestety, w większości modeli awaria przewodu wiąże się z koniecznością wymiany całego urządzenia, nie są to bowiem elementy podlegające naprawie, choć na rynku można zleźć modele, w których można wymieniać same przewody dodaje specjalista.

W przypadku radiowizjografii przewodowej, odpowiednią ochronę elementu umieszczanego w ustach pacjenta zapewnić powinny specjalne, jednorazowe osłonki. W związku z tym, że elementy te nie są sterylizowalne, użycie osłonek to w praktyce jedyny sposób na skuteczne zachowanie sterylności aparatu.

 

Żródło: Dentomax


POWIĄZANE ARTYKUŁY

studia stomatologiczne - Dentonet.pl
Studia stomatologiczne wydłużone przez COVID? Lekarz

Odkąd pandemia COVID-19 w znacznym stopniu ograniczyła dostęp do praktyki klinicznej, studenci wydziałów stomatologicznych odczuwają negatywny wpływ obecnej sytuacji na ich edukację. W niektórych częściach świata obecny rok studiów może być przedłużo...

kontrole NFZ - Dentonet.pl
Gabinety stomatologiczne wciąż kontrolowane przez NFZ Lekarz

W trzech kwartałach 2019 r. terenowe wydziały kontroli NFZ-u przeprowadziły 196 kontroli w podmiotach świadczących usługi stomatologiczne. Skutki finansowe tych kontroli to ponad 4,96 mln zł. W trzech kwartałach 2019 r. terenowe wydziały kontroli Nar...

Super Diamenty - Dentonet.pl
Dentyści nagrodzeni przez prezydenta Wrocławia Lekarz

Lek. dent. Radosław Jadach i lek. dent. Jacek Ćwirko otrzymali z rąk wiceprezydenta Wrocławia "Super Diamenty" za pomoc niesioną mieszkańcom w czasie pandemii koronawirusa. 23 lutego w siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej odbyło się wręczenie Sup...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentobus - Dentonet.pl
Dentobus w województwie podlaskim oblegany przez pacjentów Lekarz

W ciągu zaledwie ośmiu dni pracy dentobusu w województwie podlaskim ze świadczonych w nim usług skorzystało aż 250 dzieci.250 dzieci skorzystało już z badań w dentobusie, który od ośmiu dni przyjmuje dzieci w małych miejscowościach w województwie pod...

dentist 2530983 960 720
Przez koronawirusa może dojść do zamykania praktyk? Lekarz

- Z powodu braku możliwości zaopatrzenia praktyk lekarskich w wyroby zapewniające bezpieczne warunki leczenia, może dojść do sytuacji zamykania gabinetów i pozostawiania pacjentów bez opieki - ostrzega Naczelna Izba Lekarska, oceniając przyjętą w ost...

NFZ
Więcej świadczeń stomatologicznych finansowanych przez NFZ? Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posłanki Marty Kubiak wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że ministerstwo podjęło kroki w celu rozszerzenia listy świadczeń stomatologicznych finansowanych przez NFZ.Przypomnijmy – pod koniec kwietnia br. ...

NIL konferencja
Stomatologia pomijana przez politycznych decydentów? Lekarz

- Prawo lekarzy dentystów do środków publicznych na kształcenie podyplomowe jest takie samo jak pozostałych lekarzy - mówi w rozmowie z Dentonetem lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Temat bardzo małej liczby rezydentur dl...

Żywicka
Odkrywanie przez dentystę potrzeb stomatologicznych pacjentów Lekarz

Rolą lekarza jest ukazanie pacjentowi możliwych do osiągnięcia rezultatów terapii (których pacjent nierzadko nie jest w stanie sam sobie wyobrazić) oraz uzasadnić celowość podjęcia leczenia – pisze w swoim artykule lek. dent. Magdalena Żywicka, jeden...

dentysta w masce
Obowiązek zgłaszania chorób zakaźnych przez dentystów Lekarz

Główny Inspektor Sanitarny przypomniał, że obowiązkiem lekarzy i lekarzy dentystów jest zgłaszanie rozpoznania lub podejrzenia choroby zakaźnej oraz spowodowanych nią zgonów. Jak czytamy w korespondencji Głównego Inspektora Sanitarnego z Naczelną Iz...

Planuję długie życie - Dentonet.pl
Planuję długie życie! Badania profilaktyczne dla pacjentów Pacjent

Darmowe badania i konsultacje ze specjalistami, lekcje pierwszej pomocy, precyzyjny pomiar masy ciała – to tylko część pakietu dla pacjentów, którzy odwiedzą Oddziały Wojewódzkie NFZ-u w każdą środę września i października.Od początku września Narodo...

radiologia - Dentonet.pl
NRL: za długie szkolenia z ochrony radiologicznej dla dentystów Lekarz

Naczelna Rada Lekarska w specjalnym stanowisku sprzeciwiła się planowanemu przez ministerstwo zdrowia zwiększeniu dla lekarzy dentystów liczby godzin obowiązkowych szkoleń z ochrony radiologicznej pacjenta z siedmiu do dwunastu.Przypomnijmy – kilka d...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji