Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rentgen sprawny przez długie lata

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Rentgen sprawny przez długie lata

Rentgen sprawny przez długie lata

Dziś o tym, jak odpowiednio przygotować praktykę do umieszczenia w niej RTG oraz co zrobić, by przez długie lata cieszyć się w pełni sprawnym rentgenem lub radiowizjografią cyfrową.

Zanim podejmiemy decyzję o wyposażeniu naszego gabinetu w urządzenie do badań RTG, pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć, jest wybór odpowiedniego miejsca. Ponieważ lokalizacja rentgena wiąże się z pewnymi wymogami z zakresu bezpieczeństwa, kwestię tę warto od razu dobrze przemyśleć – pozwoli nam to uniknąć kłopotliwego przebudowywania lokalu w przyszłości.

Solidne podstawy

Miejsce to nie może być oczywiście przypadkowe. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ścianę, która musi spełniać określone warunki techniczne, bowiem rentgen, przy pełnym rozciągnięciu ramienia, generuje obciążenie nawet do 50 kg.

– Podstawowym kryterium powinna zatem być stabilność i solidność konstrukcyjna danej ściany – np ściana nośna. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości i musimy powiesić rentgen na ścianie np. z karton-gipsu, powinniśmy pomyśleć o zainstalowaniu odpowiedniego, podtynkowego stelaża – radzi Bartosz Baranowski, serwisant Dentomaxu.

Kolejnym krokiem jest wykonanie projektu osłon radiologicznych. W tym miejscu musimy się oczywiście zdać na specjalistyczną, posiadającą uprawnienia, firmę. W zależności od naszych potrzeb i określonych warunków znajdujących się w gabinecie, możemy zdecydować się na osłony stałe lub przenośne.

Ostatnią rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jeszcze przed montażem rentgenu, jest poprowadzenie przewodów. Ze względów zarówno estetycznych, jak i bezpieczeństwa, oba przewody – zasilający i wyzwalający ekspozycję – warto poprowadzić po ścianie i ukryć np. pod tynkiem. Dodatkowo, jeśli w przyszłości planujemy rozbudowę zestawu do RTG o radiowizjografię, powinniśmy od razu pomyśleć o wyprowadzeniu złącza komputerowego.

Popularne usterki i konserwacja

Gdy już uda nam się optymalnie zamontować nasze urządzenie do badań RTG, w większości przypadków możemy spodziewać się jego długiej i bezproblemowej pracy. Rentgeny, z uwagi na swoją specyfikę i emitowane promieniowanie, są urządzeniami, które, o ile są prawidłowo konserwowane i serwisowane, psują się niezwykle rzadko.

– Drobna usterka zdarzyć się może jednak zawsze. W przypadku awarii na wyświetlaczu urządzenia komunikowany jest kod błędu. Korzystając z instrukcji możemy odczytać ten kod i sprawdzić, jaka jest przyczyna usterki oraz zapoznać się ze wskazówkami postępowania w tej konkretnej sytuacji. Czasami błąd jest spowodowany niewłaściwą obsługą i nie zawsze musi oznaczać poważną awarię techniczną, którą może usunąć tylko specjalistyczny serwis – wyjaśnia przedstawiciel Dentomaxu.

Jeśli jednak awarii ulegnie np. któryś z elektronicznych podzespołów, nie obejdzie się bez pomocy autoryzowanych fachowców. Do najczęściej spotykanych usterek mechanicznych należą z kolei uszkodzenia przewodu od ekspozycji, który szczególnie narażony jest na przełamywanie czy naderwanie.

Innym problemem, z jakim możemy się po pewnym czasie zetknąć, jest rozregulowanie się elementów mechanicznych ramienia rentgena. Jeśli zatem zauważymy, że trudno jest nam odpowiednio dopasować wysokość RTG do pacjenta, powinniśmy skorzystać z usług serwisu, który w kilka chwil przywróci naszemu urządzeniu początkowe właściwości.

– Ze względów bezpieczeństwa nie powinniśmy także zapominać o obowiązkowych, regularnych przeglądach, połączonych z badaniem emisji dawki promieniowania. Konserwacje tego typu zlecamy oczywiście osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia – przypomina serwisant.

By cieszyć się długą i bezproblemową pracą rentgena, oprócz sprawności technicznej, powinniśmy także zadbać o czystość używanego przez nas sprzętu. Do tego celu należy używać niezbyt silnych środków. Ważną zasadą jest, by podczas sprzątania nigdy nie spryskiwać bezpośrednio powierzchni urządzenia, lecz nanieść preparat np. na ściereczkę i dopiero za jej pomocą usuwać wszelki brud i kurz.

A co w przypadku radiowizjografii?

Jeśli w naszym gabinecie zdjęcia postanowiliśmy wykonywać za pomocą radiowizjografii cyfrowej, zmienić się będą musiały nasze przyzwyczajenia dotyczące konserwacji urządzenia. W zależności od tego, na jaki model ostatecznie się zdecydujemy, spotkać się możemy z różnymi usterkami.

– Radiowizjografia bezprzewodowa, w codziennym użytkowaniu rzadko sprawia jakiekolwiek problemy. Jedyne, na co musimy zwrócić uwagę, to płytki fosforowe, zdarzają się bowiem przypadki ich fizycznego uszkodzenia – wyjaśnia Bartosz Baranowski.

Więc choć producenci zapewniają o niezwykłej trwałości płytek, nie warto zapominać o stosowaniu jednorazowych osłonek foliowych oraz – w celu dodatkowego zwiększenia ochrony – specjalnych kartoników, które pozwalają na wykonywanie zdjęć, a jednocześnie zabezpieczają płytki przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.

 Natomiast jeśli zdecydujemy się korzystać z radiowizjografii przewodowej, po pewnym czasie uszkodzeniu może ulec przewód łączący sensor z resztą urządzenia. Usterka ta może wynikać z konieczności częstego manipulowania przewodem lub z powodu nadgryzienia go przez pacjenta.

– Niestety, w większości modeli awaria przewodu wiąże się z koniecznością wymiany całego urządzenia, nie są to bowiem elementy podlegające naprawie, choć na rynku można zleźć modele, w których można wymieniać same przewody dodaje specjalista.

W przypadku radiowizjografii przewodowej, odpowiednią ochronę elementu umieszczanego w ustach pacjenta zapewnić powinny specjalne, jednorazowe osłonki. W związku z tym, że elementy te nie są sterylizowalne, użycie osłonek to w praktyce jedyny sposób na skuteczne zachowanie sterylności aparatu.

 

Żródło: Dentomax


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia - Dentonet.pl
Co trzeci dentysta atakowany słownie przez pacjentów Lekarz

Pandemia koronawirusa to dla wszystkich nowe doświadczenie, z którym wiele osób nie radzi sobie zbyt dobrze. Blokada, obawa o miejsce pracy lub jego utrata, strach o zdrowie własne i najbliższych oraz nałożone ograniczenia – wszystko to może wyzwalać...

UK: miliony wizyt u dentysty odwołanych przez COVID-19 Lekarz

W połowie czerwca praktyki stomatologiczne w Wielkiej Brytanii mogły wznowić standardowe leczenie pacjentów, dzięki złagodzeniu blokady wprowadzonej wczesną wiosną przez rząd Borisa Johnsona. Według Stowarzyszenia Grup Stomatologicznych (Association ...

maseczki - Dentonet.pl
WHO i UNICEF o noszeniu maseczek ochronnych przez dzieci Asysta

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) poinformowały, że dzieci powyżej 12. roku życia powinny nosić maseczki, aby – tak samo jak dorośli – pomóc w walce z pandemią koronawirusa – podaje PAP. W do...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wsparcie dla dentystów - Dentonet.pl
Brytyjscy dentyści odchodzą na emeryturę przez pandemię COVID-19 Lekarz

Blokada gospodarki wprowadzona w celu powstrzymania pandemii SARS-CoV-2 sprawiła, że liczba bezrobotnych w wielu krajach gwałtownie wzrosła. Stomatologia nie była wyjątkiem, ponieważ większość gabinetów dentystycznych została na długie tygodnie zamkn...

karta EKUZ - Dentonet.pl
Wniosek o EKUZ złóż przez IKP Pacjent

Od soboty (11 lipca) każdy, kto posiada Internetowe Konto Pacjenta może za jego pośrednictwem złożyć wniosek online o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wypełniając wniosek przez IKP pacjent otrzymuje informacje o przewidywanym ok...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres