Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Rentgen na kliszach to już (pre)historia

Publikacja:
Rentgen na kliszach to już (pre)historia

Rentgen na kliszach to już (pre)historia

„Zrobienie rentgena” zęba czy tez innej części naszego ciała było zawsze czaso- i materiałochłonne, nie mówiąc o nieobojętnej dawce promieniowania rtg, któremu poddawany był pacjent.

Obecnie w stomatologii najpopularniejsze są zdjęcia rtg pantomograficzne zgryzowe lub punktowe.

I choć stanowią znaczący postęp w stosunku do wywoływanych ręcznie klisz rtg to jednak nie są rozwiązaniem idealnym. Otrzymywany obraz 2D (dwuwymiarowy) nie zawsze jest dokładny. Powstawać mogą przekłamania, np. artefakty oraz tzw. „duchy obrazowe”.

Idealnym rozwiązaniem jest tomografia komputerowa, dzięki której można otrzymać obraz 3D. Ale i to nie było rozwiązanie idealne, gdyż nadal generowało dość wysoką dawkę promieniowania.

Dla celów stomatologicznych wynaleziono jednak tomograf o bardzo małej dawce promieniowania tzw. CBCT (Cone Beam Computed Tomography), który jest nie tylko dokładniejszy od swojego poprzednika, ale daje zredukowaną ilość niebezpiecznego promieniowania.

W CBCT zastosowano promieniowania w postaci wiązki stożkowej. To umożliwia zobrazowanie twarzoczaszki w trakcie tylko jednego obrotu źródła promieniowania.

A to bardzo ważne, gdyż nie tylko skraca czas badania, lecz również generuje znacznie zredukowaną dawkę promieniowania.

W trakcie badania pacjent najczęściej siedzi nieruchomo, a specjalne ramię tomografu obraca się wokół jego głowy.

W czasie 360. stopniowego obrotu urządzenie wykonuje serię projekcji z różnych stron, a rejestrowane obrazy komputer przetwarza na trójwymiarowy obraz.

Otrzymany obraz 3D może być przetwarzany na wiele sposobów, dając wspaniałe możliwości diagnostyczne.

Badanie CBCT jest oczywiście bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Świetnie się sprawdza i jest pomocna we wszystkich dziedzinach stomatologii, jak chirurgia, ortodoncja, endodoncja, periodontologia, implantologia itd.

Jak poddać się takiemu badaniu?

Zgodnie z przepisami (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 25 sierpnia 2005 roku – Dz. U. Nr 194, poz. 1625) konieczne jest skierowanie. Oprogramowanie CBCT wymaga wpisania danych pacjenta oraz parametrów całej procedury (rodzaj badania i zastosowana rozdzielczość obrazu). Podstawowe badanie 3D ma rozmiar około 200 MB i jest zapisywane na płycie CD wraz z przeglądarką do zdjęć.

inf.wł.

 

 


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

HelloDent1
Początki bywają trudne - historia determinacji HelloDent Lekarz

Wszystko zaczęło się w marcu 2017 r. – pełen żywioł, w ofercie – flagowy dla HelloDent koferdam NIC TONE. Właśnie te targi rozpoczęły przygodę HelloDent w świecie stomatologii i sklepów stomatologicznych. Teraz – po prawie czterech latach – HelloDen...

zeby
Krótka historia zastosowania kokainy w stomatologii Lekarz

Kokaina, inaczej metylobenzoiloekgonina, to pobudzający, a zarazem silnie uzależniający psychicznie organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów. Znana od tysięcy lat, a od drugiej połowy XIX wieku jest stosowana w medycynie, w tym także – przez p...