Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Relaks w gabinecie stomatologicznym

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Relaks w gabinecie stomatologicznym

Relaks w gabinecie stomatologicznym

Wydawać by się mogło, że takie słowa jak „relaks” i „dentysta” to dwa wykluczające się pojęcia. Tymczasem, jak przekonuje Dorota Gardias w wywiadzie udzielonym Dentowizji, wizyta u dentysty naprawdę może być przyjemna.

Dla wielu osób spotkanie ze stomatologiem stanowi wyjątkowo stresujące przeżycie. I nic dziwnego, bo większość z nas trafia na fotel dopiero wtedy, dokuczliwy ból nie daje nam spać po nocach. Trudno jednak zachować spokój i całkowicie się odprężyć, kiedy mamy w perspektywie bolesny zabieg, np. wyrywanie lub trucie zęba. Kiedy powodem wizyty u stomatologa staje się nieuchronna konieczność, rzadko kiedy potrafimy osiągnąć stan relaksu i odsunąć na bok różne negatywne emocje.

Jak zachować spokój ducha u dentysty – mini poradnik
Co powinniśmy zrobić, aby nasze spotkanie ze stomatologiem przebiegało w miłej i bezstresowej atmosferze? Oto kilka wskazówek, które pomogą nam się zrelaksować u dentysty.

1. Weźmy sobie do serca rady lekarzy i regularnie sprawdzajmy stan naszych zębów, nawet jeśli nie czujemy żadnych dolegliwości. Wizyta kontrolna NAPRAWDĘ nie jest stratą czasu ani wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Zauważony w porę mały ubytek można bezboleśnie i szybko wyleczyć.

2. Przed wizytą u stomatologa nie myślmy obsesyjnie o tym, co będzie się działo podczas zabiegu. Zamiast tworzyć w myślach najczarniejsze scenariusze („znieczulenie nie zadziała i będzie bolało”, „co będzie, jak lekarz nie doczyści kanałów”) – spróbujmy podejść do leczenia pozytywnie. Zmiana nastawienia to wyjątkowo skuteczna metoda ułatwiająca psychiczne odprężenie zarówno przed, jak i w trakcie zabiegu. O tym, jak istotna jest praca z własną świadomością i w jaki sposób można zmniejszyć lęk przed dentystą, opowiada aktorka Anna Kerth w wywiadzie dla Dentowizji.

3. Trudno o relaks, gdy nie wiemy, na czym zabieg polega i jak będzie przebiegał. Dlatego przez rozpoczęciem leczenia zapytajmy o to swojego lekarza. Opowiedzmy mu o swoich wątpliwościach, obawach i lękach, a także koniecznie uzgodnijmy sposób sygnalizowania bólu.

4. Łatwiej będzie nam się zrelaksować w obecności kogoś, kogo lubimy i komu ufamy. Jeżeli obawiamy się zabiegu, a do tego równie mocno boimy się lekarza, ponieważ uważamy, że jest on szorstki i niemiły, stres związany z zabiegiem stanie się o wiele większy.

5. Jeżeli boimy się bólu, śmiało poprośmy stomatologa o podanie znieczulenia. Jeżeli jednak równie mocno boimy się widoku igły, wybierzmy stomatologa stosującego komputerowe znieczulenie (The Wand). Listę gabinetów oferujących bezbolesne leczenie znajdziecie w naszej nowej wyszukiwarce.

6. Pamiętajmy też, że coraz liczniejsze grono stomatologów kładzie nacisk na dobre samopoczucie pacjentów. Relaksująca muzyka w poczekalni, pastelowe kolory w gabinetach, filmy wyświetlane podczas zabiegu, a przede wszystkim – cierpliwość, empatia i wrażliwość personelu – te wszystkie czynniki tworzą kojącą atmosferę, która sprzyja całkowitemu odprężeniu. Niekiedy jest to relaks tak głęboki, że pacjent potrafi zasnąć w czasie zabiegu. Nie wierzycie, że taka reakcja jest w ogóle możliwa? W takim razie obejrzyjcie wywiad z Dorotą Gardias :-))

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Hejt w gabinecie stomatologicznym? To zdarza się zbyt często! Lekarz

Ponad połowa polskich lekarzy dentystów miała nieprzyjemne sytuacje w gabinetach, gdzie pacjenci stawali się agresywni czy wulgarni. Na szczęście większość lekarzy mających takie doświadczenia podkreśla, że są to sporadyczne przypadki.  Dane te poch...

lekarz dentysta - Dentonet.pl
Problemy z leczeniem stomatologicznym w raporcie RPP Lekarz

Zespół ekspertów pod kierunkiem Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca opracował raport podsumowujący problemy pacjentów zgłaszane do Biura Rzecznika Praw Pacjenta w czasie epidemii SARS-CoV-2 od stycznia do września 2020 r. Opisano w nim obs...

dentysta - Dentonet.pl
USA: segregacja rasowa w... leczeniu stomatologicznym? Lekarz

Nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, w tym stomatologicznej, białych i kolorowych obywateli Stanów Zjednoczonych nie są zagadnieniem nowym, nie mają też jednej przyczyny. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania dowodzą, że w szczególnie trud...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pierwsza pomoc - Dentonet.pl
Stany nagłe w gabinecie stomatologicznym [video] Asysta

– Zapraszam do udziału w konferencji ASYSDENT, podczas której będę prowadził wykład dotyczący profesjonalnych zasad organizacji działań w sytuacjach nagłego zagrożenia życia w gabinecie. Wiele osób twierdzi, że ma w tej dziedzinie wiedzę, posiada cer...

koronawirus - Dentonet.pl
Łańcut: koronawirus w gabinecie stomatologicznym Lekarz

Jak poinformował portal lancut.gada.pl, u pracowników jednego z gabinetów stomatologicznych na terenie powiatu wykryto koronawirusa. Kwarantannie poddano w związku z tym 116 osób. Po otrzymaniu informacji o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres