Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Rekordowy przypadek zębiaka

Brak komentarzy | Publikacja:
Rekordowy przypadek zębiaka

Rekordowy przypadek zębiaka

Zdarza się, że starsze nastolatki odczuwają ból w okolicach zębów trzonowych – to dlatego, że tzw. „zęby mądrości” powodują nacisk na inne zęby, „tłoczą” się w jamie ustnej. Trzeba je wtedy usunąć. Ashik Gavai, 17-letni chłopiec z Indii, okazał się być unikalnym przypadkiem, gdyż chirurdzy, nie ukrywając zdumienia, usunęli mu 232 (!) zęby.

Około 18. miesięcy wcześniej, podczas zabiegu, chłopiec zaczął skarżyć się na ból i opuchliznę w prawej, dolnej szczęce. Kiedy lekarze w jego wiosce nie mogli znaleźć powodu tego problemu, został odesłany do szpitala w Mumbaju. Dr Sunanda Dhiware również nie była w stanie natychmiast rozpoznać powodu dziwnego zgrubienia, wykonując standardowe badania, więc zabrała chłopca na chirurgię. Kiedy rozcięła jego dziąsła, lekarze zauważyli tuziny malutkich zębów różnych rozmiarów.

Dr Dhiware zdiagnozowała u Gavaia „complex composite odontoma” – zębiaka. Jest to rodzaj łagodnego guza nowotworowego, który związany jest z tkankami tworzącymi zawiązek zęba. Przyczyną powstawania zębiaka są zaburzenia rozwojowe, które wynikają z defektów genetycznych, urazów lub zakażeń. Ten rodzaj nowotworu cechuje powolny wzrost i rozwój, występuje wewnątrz kości żuchwy i szczęki, ale także może pojawić się w tkankach miękkich dziąseł. Do zwiększenia tempa wzrostu zębiaka przyczynia się wyrzynanie pierwszych zębów stałych (wiek od 6-11 lat) oraz trzecich trzonowców – „zębów mądrości”.

W przypadku Ashika Gavai – po trwającej 7 godzin operacji – usunięto mu 232 zęby. Dr Dhiware w wywiadzie dla BBC stwierdziła, że w tym przypadku nie można było usunąć ich tradycyjnymi metodami. Z kolei w wypowiedzi dla IB Times podkreśliła, że dotychczas sądziła, iż największa ilość usuniętych zębów w przypadku zębiaka to 37 sztuk. Będzie jednak musiała przejrzeć literaturę, by to na pewno potwierdzić, ponieważ, jeśli się nie myli – przypadek Ashika Gavai – to światowy rekord. Z całą pewnością jednak jest to najbardziej niezwykły przypadek, z jakim się spotkała w ciągu swojej 30-letniej praktyki stomatologicznej. Była tym głęboko poruszona i podekscytowana.

Chłopiec został wypuszczony ze szpitala z 28. zębami – czyli normalną liczbą dla chłopców w tym wieku. Dr Dhiware nie wypowiada się jednak na temat prognoz medycznych względem chłopca.

iflscience.com

B.Z.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

radykulomegalia 2
Wydłużone korzenie zębowe – rzadki przypadek radykulomegalii Lekarz

Radykulomegalia jest rzadką wadą, której cechą charakterystyczną są wydłużone korzenie zębów. Zjawisko to może dotyczyć zarówno korzeni pojedynczego zęba, jak i całego uzębienia pacjenta. Pierwszy przypadek został opisany w 1980 r. Radykulomegalia j...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji