Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Rekonstrukcja żuchwy po resekcji szkliwiaka u 11-latki

Publikacja:
Rekonstrukcja żuchwy po resekcji szkliwiaka u 11-latki

Rekonstrukcja żuchwy po resekcji szkliwiaka u 11-latki

Szkliwiak (ameloblastoma) to łagodna zmiana, która niezmiernie rzadko występuje u dzieci. Przypadek taki, wraz z trwającym łącznie siedem lat leczeniem, opisuje artykuł autorów z Niemiec, który został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Oral and Maxillofacial Surgery Cases”.

Klinicyści usunęli zmianę nowotworową, zrekonstruowali żuchwę dziewczynki za pomocą fragmentów kości biodrowej, a w ostatniej kolejności przeprowadzili leczenia implantoprotetyczne. Przez wszystkie lata rehabilitacji stan młodej pacjentki i postępy leczenia były monitorowane z użyciem badań RTG oraz tomografii komputerowej (CT).

Po upływie siedmiu lat rehabilitacja jamy ustnej pacjentki została zakończona – podali autorzy artykułu pt. „Kompleksowe leczenie ogromnego, masywnie rosnącego szkliwiaka u nastolatki. Opis przypadku” (Complex treatment of huge, massive growing ameloblastoma in teenage, a case report).

Rozległa resekcja w obrębie żuchwy nie musi wiązać się z ubytkami funkcjonalnymi oraz estetycznymi – napisali autorzy pracy z zespołu kierowanego przez dr. Larsa Bonitza z Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Chirurgii Plastycznej Twarzy w Klinikum Dortmund (Niemcy).

Terapia rozłożona na siedem lat

W roku 2011 podczas badania ortodontycznego 11-letniej dziewczynki z tyłożuchwiem morfologicznym lekarz zauważył masywną, bezbolesną torbielowatą zmianę usytuowaną po prawej stronie żuchwy. Jak podali autorzy artykułu, pacjentka nie uskarżała się na występowanie obrzęku ani drętwienie w rejonie zmiany.

U dziewczynki wykonano pantomogram, na którym ujawniono rozległe zniszczenie kości w prawym kącie żuchwy oraz w części skierowanej ku obojczykowi. Tomografia komputerowa wykazała, że torbiel zawierała niejednorodną tkankę, a badania laboratoryjne potwierdziły, że torbiel była szkliwiakiem jednokomorowym (ang. unicystic ameloblastoma).

zuchwa 1zuchwa 2

Czym jest ameloblastoma?

Szkliwiaki, inaczej ameloblastomy, to łagodne guzy wywodzące się z ameloblastów listewki zębowej. W około 80% lokalizują się w tylnej części szczęki, znacznie rzadziej występują w żuchwie. Charakteryzują się bezbolesnością i powolnym wzrostem, ale mogą dochodzić do bardzo dużych rozmiarów, co prowadzi do ubytków kostnych i znacznego zniszczenia tkanek. Szkliwiaki rzadko naciekają okoliczne tkanki. Występują najczęściej o pacjentów pomiędzy 20. a 50. rokiem życia, u dzieci występują bardzo rzadko – zwykle rozwijają się w związku z zatrzymanym zębem.

Szkliwiaki jednokomorowe są najrzadziej występującym typem ameloblastomy. Są mniej agresywne niż szkliwiaki wielokomorowe, ale często dają wznowy. Z tego powodu niezbędne jest długoterminowe monitorowanie pacjentów poddawanych leczeniu z powodu szkliwiaka jednokomórkowego.

Resekcja szkliwiaka początkiem leczenia

zuchwa 3W opisywanym przypadku klinicyści dokonali resekcji szkliwiaka z zachowaniem nerwu żuchwy oraz wyrostka kłykciowego. Do niezbędnej rekonstrukcji żuchwy wykorzystano fragmenty pobrane z kości biodrowej dziewczynki. Po resekcji guza przeszczep kości biodrowej mocowano do pozostałości kłykcia, a następnie zabezpieczono poziomy odcinek prawej strony żuchwy.

Po upływie 2 miesięcy po tej procedurze młoda pacjentka przeszła badanie CT, które potwierdziło, że nie występuje resorpcja kłykcia. Z kolei 4 miesiące po zabiegu usunięto wewnętrzną stabilizację kości. Prześwietlenie wykazało, że nastąpiła pełna integracja przeszczepu kostnego i nie można było dostrzec jatrogennej linii osteotomii.

Lekarze z zespołu dr. Larsa Bonitza podali, że około dwa lata po resekcji szkliwiaka i rekonstrukcji żuchwy tomografia komputerowa wykazała, że przeszczepiona kość została zintegrowana i przemodelowana, a przyczep mięśnia żwacza w kącie żuchwy został odbudowany.

Gdy pacjentka miała 16 lat, w celu leczenia wady zgryzu klasy II lekarze wykonali strzałkową osteotomię gałęzi żuchwy. W lutym 2017 roku, czyli około 7 miesięcy po przeprowadzeniu osteotomii, klinicyści usunęli druty łączące brzegi odłamów kostnych z obu stron jamy ustnej. Wówczas też, w związku z przygotowaniem do wprowadzenia implantów dentystycznych, wykonali augmentację kości (wcześniej pozyskanej z talerza biodrowego) do okolicy zębów trzonowych prawej strony żuchwy.

Dziesięć miesięcy później w żuchwie nastolatki wszczepiono cztery implanty zębowe, a w marcu 2018 roku na implantach osadzono korony. W sierpniu tego samego roku, u 18-letniej wówczas pacjentki została zakończona rehabilitacja jamy ustnej, uznana za sukces zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

zuchwa 4

Rola badań kontrolnych i obrazowania

U pacjentów leczonych z powodu szkliwiaka należy wykonywać kliniczne badania kontrolne oraz obrazowanie dwa razy w roku przez pierwsze 5 lat po zabiegu, a po tym okresie raz w roku. Autorzy artykułu zasugerowali, że wskazany jest długoterminowy okres obserwacji wynoszący około 10 lat.

– Prawidłowo opracowana koncepcja resekcji oraz rekonstrukcji może prowadzić do całkowitej rehabilitacji pacjentów leczonych z tej przyczyny – podsumowali lekarze z Klinikum Dortmund.

– Dobrze wykonana regeneracja kości, dająca efekt przewidywalny, długoterminowy, tak, aby po 20-30 latach mieć tę kość w tym samym miejscu, jest podstawą implantologii. Ta dobrze zbudowana w tym temacie wiedza procentuje – mówi implantolog dr Michał Szczutkowski.

T.H.

źródło: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=img&pag=dis&ItemID=328914

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214541921000201?via%3Dihub

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Nowy projekt 6
Trwała utrata wzroku po ekstrakcji zęba u 54-latki Lekarz

Pacjentka straciła widzenie w lewym oku w wyniku zapalenia tkanki łącznej oczodołu (OOC), do którego doszło po przeprowadzonym wcześniej usunięciu zęba szczęki. Przypadek ten został opisany w czasopiśmie naukowym „Advances in Oral and Maxillofacial S...

znieczulenie miejscowe 2
Uszkodzenie nerwu podjęzykowego po podaniu znieczulenia u 64-latki Lekarz

U pacjentki ze Stanów Zjednoczonych, która zgłosiła się do swojego stomatologa w celu leczenia ubytku próchnicowego w zębie 31, wystąpiło uszkodzenie nerwu podjęzykowego i porażenie języka po podaniu znieczulenia miejscowego. Powikłanie to skutkowało...

usmiech
Zbiórka pieniędzy na nowy uśmiech odmieniła życie 42-latki Lekarz

BBC donosi o mieszkance Bury St Edmunds na wschodzie Anglii, która przez dłuższy czas nie była w stanie uzyskać dostępu do dentysty Narodowej Służby Zdrowia. Wskutek zaawansowanej postaci nieleczonej choroby periodontologicznej 42-latka utraciła kilk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
drut orto2
Drut orto przyczyną zapalenia wyrostka u 11-latki Lekarz

Metalowy fragment aparatu ortodontycznego był przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego (ang. appendicitis) u dziecka – z takim przypadkiem spotkali się autorzy artykułu, który został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Journal of Pediatric Surgery ...

tetniak 1
Ropień zęba przyczyną tętniaka tętnicy szyjnej u 53-latki Lekarz

W czasopiśmie naukowym „Journal of Vascular Surgery Cases, Innovations, and Techniques” opublikowano opis przypadku pacjentki, która była leczona z powodu rzadkiego tętniaka tętnicy szyjnej wewnętrznej. Do jego rozwoju doszło, gdy patogen, który spow...

migracja wypelnienia 2
Migracja wypełnienia zęba i zapalenie zatok u 49-latki Lekarz

U mieszkanki stanu Nevada (USA) rozwinęło się zapalenie zatok przynosowych wywołane wielomiesięczną obecnością ciała obcego. Do sytuacji tej doszło po tym, jak materiał dentystyczny – wypełnienie amalgamatowe – przemieściło się z zęba w szczęce do le...

03
Rzadki przypadek tłuszczaka śródkostnego szczęki u 45-latki Lekarz

Tłuszczaki to zmiany nowotworowe tkanek miękkich, które stanowią od 1% do 5% łagodnych guzów jamy ustnej. Są to wolno rosnące, miękkie w dotyku, pojedyncze guzy. Klinicznie zmiany te są bezobjawowe, dlatego gdyby nie łyżeczkowanie i ocena histopatolo...

Anomalia
Anomalia krótkiego korzenia (AKK) u 11-latki [case study] Lekarz

Anomalia krótkiego korzenia (AKK; ang. short root anomaly) to relatywnie często występująca anomalia rozwojowa. Dotknięte nią zęby mają morfologicznie prawidłowe korony, prawidłowo prezentują się także tkanki przyzębia, ale korzenie zębów są krótkie ...

Szkliwiak1
Rehabilitacja protetyczna po resekcji szkliwiaka żuchwy Lekarz

Ameloblastoma, czyli szkliwiak, to łagodny guz zębopochodny, który w większości przypadków lokalizuje się w żuchwie. Złotym standardem leczenia ameloblastomy jest chirurgiczna resekcja guza z zachowaniem marginesów bezpieczeństwa. Wady pooperacyjne c...

ekstrakcja zapalenie wsierdzia
Ekstrakcja zęba, udar i zapalenie wsierdzia u 54-latki Lekarz

U zdrowej pacjentki w średnim wieku zdiagnozowano rzadki przypadek infekcyjnego zapalenia wsierdzia (IZW) po przebytym ostrym udarze niedokrwiennym mózgu, który wystąpił 5 tygodni po ekstrakcji zęba. Opis przypadku opublikowano w czasopiśmie naukowym...