Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Rekonstrukcja żuchwy po resekcji szkliwiaka u 11-latki

Publikacja:
Rekonstrukcja żuchwy po resekcji szkliwiaka u 11-latki

Rekonstrukcja żuchwy po resekcji szkliwiaka u 11-latki

Szkliwiak (ameloblastoma) to łagodna zmiana, która niezmiernie rzadko występuje u dzieci. Przypadek taki, wraz z trwającym łącznie siedem lat leczeniem, opisuje artykuł autorów z Niemiec, który został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Oral and Maxillofacial Surgery Cases”.

Klinicyści usunęli zmianę nowotworową, zrekonstruowali żuchwę dziewczynki za pomocą fragmentów kości biodrowej, a w ostatniej kolejności przeprowadzili leczenia implantoprotetyczne. Przez wszystkie lata rehabilitacji stan młodej pacjentki i postępy leczenia były monitorowane z użyciem badań RTG oraz tomografii komputerowej (CT).

Po upływie siedmiu lat rehabilitacja jamy ustnej pacjentki została zakończona – podali autorzy artykułu pt. „Kompleksowe leczenie ogromnego, masywnie rosnącego szkliwiaka u nastolatki. Opis przypadku” (Complex treatment of huge, massive growing ameloblastoma in teenage, a case report).

Rozległa resekcja w obrębie żuchwy nie musi wiązać się z ubytkami funkcjonalnymi oraz estetycznymi – napisali autorzy pracy z zespołu kierowanego przez dr. Larsa Bonitza z Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Chirurgii Plastycznej Twarzy w Klinikum Dortmund (Niemcy).

Terapia rozłożona na siedem lat

W roku 2011 podczas badania ortodontycznego 11-letniej dziewczynki z tyłożuchwiem morfologicznym lekarz zauważył masywną, bezbolesną torbielowatą zmianę usytuowaną po prawej stronie żuchwy. Jak podali autorzy artykułu, pacjentka nie uskarżała się na występowanie obrzęku ani drętwienie w rejonie zmiany.

U dziewczynki wykonano pantomogram, na którym ujawniono rozległe zniszczenie kości w prawym kącie żuchwy oraz w części skierowanej ku obojczykowi. Tomografia komputerowa wykazała, że torbiel zawierała niejednorodną tkankę, a badania laboratoryjne potwierdziły, że torbiel była szkliwiakiem jednokomorowym (ang. unicystic ameloblastoma).

zuchwa 1zuchwa 2

Czym jest ameloblastoma?

Szkliwiaki, inaczej ameloblastomy, to łagodne guzy wywodzące się z ameloblastów listewki zębowej. W około 80% lokalizują się w tylnej części szczęki, znacznie rzadziej występują w żuchwie. Charakteryzują się bezbolesnością i powolnym wzrostem, ale mogą dochodzić do bardzo dużych rozmiarów, co prowadzi do ubytków kostnych i znacznego zniszczenia tkanek. Szkliwiaki rzadko naciekają okoliczne tkanki. Występują najczęściej o pacjentów pomiędzy 20. a 50. rokiem życia, u dzieci występują bardzo rzadko – zwykle rozwijają się w związku z zatrzymanym zębem.

Szkliwiaki jednokomorowe są najrzadziej występującym typem ameloblastomy. Są mniej agresywne niż szkliwiaki wielokomorowe, ale często dają wznowy. Z tego powodu niezbędne jest długoterminowe monitorowanie pacjentów poddawanych leczeniu z powodu szkliwiaka jednokomórkowego.

Resekcja szkliwiaka początkiem leczenia

zuchwa 3W opisywanym przypadku klinicyści dokonali resekcji szkliwiaka z zachowaniem nerwu żuchwy oraz wyrostka kłykciowego. Do niezbędnej rekonstrukcji żuchwy wykorzystano fragmenty pobrane z kości biodrowej dziewczynki. Po resekcji guza przeszczep kości biodrowej mocowano do pozostałości kłykcia, a następnie zabezpieczono poziomy odcinek prawej strony żuchwy.

Po upływie 2 miesięcy po tej procedurze młoda pacjentka przeszła badanie CT, które potwierdziło, że nie występuje resorpcja kłykcia. Z kolei 4 miesiące po zabiegu usunięto wewnętrzną stabilizację kości. Prześwietlenie wykazało, że nastąpiła pełna integracja przeszczepu kostnego i nie można było dostrzec jatrogennej linii osteotomii.

Lekarze z zespołu dr. Larsa Bonitza podali, że około dwa lata po resekcji szkliwiaka i rekonstrukcji żuchwy tomografia komputerowa wykazała, że przeszczepiona kość została zintegrowana i przemodelowana, a przyczep mięśnia żwacza w kącie żuchwy został odbudowany.

Gdy pacjentka miała 16 lat, w celu leczenia wady zgryzu klasy II lekarze wykonali strzałkową osteotomię gałęzi żuchwy. W lutym 2017 roku, czyli około 7 miesięcy po przeprowadzeniu osteotomii, klinicyści usunęli druty łączące brzegi odłamów kostnych z obu stron jamy ustnej. Wówczas też, w związku z przygotowaniem do wprowadzenia implantów dentystycznych, wykonali augmentację kości (wcześniej pozyskanej z talerza biodrowego) do okolicy zębów trzonowych prawej strony żuchwy.

Dziesięć miesięcy później w żuchwie nastolatki wszczepiono cztery implanty zębowe, a w marcu 2018 roku na implantach osadzono korony. W sierpniu tego samego roku, u 18-letniej wówczas pacjentki została zakończona rehabilitacja jamy ustnej, uznana za sukces zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

zuchwa 4

Rola badań kontrolnych i obrazowania

U pacjentów leczonych z powodu szkliwiaka należy wykonywać kliniczne badania kontrolne oraz obrazowanie dwa razy w roku przez pierwsze 5 lat po zabiegu, a po tym okresie raz w roku. Autorzy artykułu zasugerowali, że wskazany jest długoterminowy okres obserwacji wynoszący około 10 lat.

– Prawidłowo opracowana koncepcja resekcji oraz rekonstrukcji może prowadzić do całkowitej rehabilitacji pacjentów leczonych z tej przyczyny – podsumowali lekarze z Klinikum Dortmund.

– Dobrze wykonana regeneracja kości, dająca efekt przewidywalny, długoterminowy, tak, aby po 20-30 latach mieć tę kość w tym samym miejscu, jest podstawą implantologii. Ta dobrze zbudowana w tym temacie wiedza procentuje – mówi implantolog dr Michał Szczutkowski.

T.H.

źródło: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=img&pag=dis&ItemID=328914

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214541921000201?via%3Dihub

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Anomalia
Anomalia krótkiego korzenia (AKK) u 11-latki [case study] Lekarz

Anomalia krótkiego korzenia (AKK; ang. short root anomaly) to relatywnie często występująca anomalia rozwojowa. Dotknięte nią zęby mają morfologicznie prawidłowe korony, prawidłowo prezentują się także tkanki przyzębia, ale korzenie zębów są krótkie ...

tetniak 1
Ropień zęba przyczyną tętniaka tętnicy szyjnej u 53-latki Lekarz

W czasopiśmie naukowym „Journal of Vascular Surgery Cases, Innovations, and Techniques” opublikowano opis przypadku pacjentki, która była leczona z powodu rzadkiego tętniaka tętnicy szyjnej wewnętrznej. Do jego rozwoju doszło, gdy patogen, który spow...

drut orto2
Drut orto przyczyną zapalenia wyrostka u 11-latki Lekarz

Metalowy fragment aparatu ortodontycznego był przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego (ang. appendicitis) u dziecka – z takim przypadkiem spotkali się autorzy artykułu, który został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Journal of Pediatric Surgery ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Nowy projekt 6
Trwała utrata wzroku po ekstrakcji zęba u 54-latki Lekarz

Pacjentka straciła widzenie w lewym oku w wyniku zapalenia tkanki łącznej oczodołu (OOC), do którego doszło po przeprowadzonym wcześniej usunięciu zęba szczęki. Przypadek ten został opisany w czasopiśmie naukowym „Advances in Oral and Maxillofacial S...

Szkliwiak1
Rehabilitacja protetyczna po resekcji szkliwiaka żuchwy Lekarz

Ameloblastoma, czyli szkliwiak, to łagodny guz zębopochodny, który w większości przypadków lokalizuje się w żuchwie. Złotym standardem leczenia ameloblastomy jest chirurgiczna resekcja guza z zachowaniem marginesów bezpieczeństwa. Wady pooperacyjne c...

rak brodawkowaty tarczycy - Dentonet.pl
Rak brodawkowaty tarczycy – przerzuty do żuchwy Lekarz

Nowotwory tarczycy występują rzadko – stanowią około 1% wszystkich raków złośliwych. Przy wczesnej diagnozie i prawidłowym leczeniu przeżywalność po 10 latach od rozpoczęcia terapii wynosi około 90%. Rak tarczycy najczęściej diagnozowany jest w czwar...

03
Rzadki przypadek tłuszczaka śródkostnego szczęki u 45-latki Lekarz

Tłuszczaki to zmiany nowotworowe tkanek miękkich, które stanowią od 1% do 5% łagodnych guzów jamy ustnej. Są to wolno rosnące, miękkie w dotyku, pojedyncze guzy. Klinicznie zmiany te są bezobjawowe, dlatego gdyby nie łyżeczkowanie i ocena histopatolo...

znieczulenie miejscowe 2
Uszkodzenie nerwu podjęzykowego po podaniu znieczulenia u 64-latki Lekarz

U pacjentki ze Stanów Zjednoczonych, która zgłosiła się do swojego stomatologa w celu leczenia ubytku próchnicowego w zębie 31, wystąpiło uszkodzenie nerwu podjęzykowego i porażenie języka po podaniu znieczulenia miejscowego. Powikłanie to skutkowało...

zmiana zebopochodna
Zębopodobna zmiana naczyniowa na policzku 12-latki [opis przypadku] Lekarz

Pod koniec maja w czasopiśmie naukowym „Journal of Pediatric Surgery Case Reports” opublikowano opis przypadku młodej pacjentki, u której rozwinęła się zmiana przypominająca tkanki zęba, zawierająca zwapniałe skrzepy krwi. Guz zlokalizowany w pobliżu...

kostniakomiesak1
Leczenie kostniakomięsaka żuchwy u 90-letniego pacjenta Lekarz

Osteosarcoma, czyli kostniakomięsak lub mięsak kościopochodny, to nowotwór złośliwy, w którym komórki rakowe wytwarzają macierz kostną lub silnie zmineralizowaną tkankę kostną. W kości szczęki lub żuchwy rozwija się około 6% wszystkich kostniakomięsa...