Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„Ręka rękę myje”, czyli Światowy Dzień Mycia Rąk

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Ręka rękę myje”, czyli Światowy Dzień Mycia Rąk

„Ręka rękę myje”, czyli Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października to Światowy Dzień Mycia Rąk, ustanowiony przez ONZ w 2008 roku. Pewnie niewielu z nas zwróciłoby uwagę na tę datę, gdyby higiena rąk nie stała się – przy braku szczepionki i leczenia celowanego – jednym z najważniejszych sposobów na ochronę przed koronawirusem SARS-CoV-2.

Nie bez powodu coraz częściej mówi się o triadzie DDM – dezynfekcji, dystansie społecznym oraz (prawidłowo noszonej) maseczce jako najpewniejszych (i dostępnych dla każdego!) metodach ochrony przez zachorowaniem na COVID-19.

W przeprowadzonej w ostatnich dniach rozmowie z cyklu „Spotkania w Dentonecie” wirusolog dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział, że przez zmianę nawyków higienicznych (czytaj: częstsze mycie rąk) w pierwszej połowie 2020 roku liczba przypadków zachorowania na tzw. „choroby brudnych rąk” spadła w Polsce o 30%.

Przy okazji Światowego Dnia Mycia Rąk każdy z nas powinien zadać sobie pytanie, czy w tym zakresie robi wszystko, co trzeba, i jak trzeba… I czy znajduje czas, by na ten niestomatologiczny bądź co bądź problem zwracać uwagę swoim pacjentom.

Niezależnie od tego, czy stosujemy środki do dezynfekcji, czy wodę z mydłem, w higienie rąk niezwykle ważna jest technika… Mijając w miejscach publicznych dziesiątki osób widzimy przecież jak nieprawidłowo noszone są maski. Czy sądzą Państwo, że mycie i dezynfekcja rąk są przez naszych rodaków przeprowadzane z lepszym skutkiem? Można mieć co do tego wątpliwości.

Nie każdy pacjent zapewne wie, że kilkusekundowe obmycie rąk to w obecnej sytuacji zbyt mało. Zaleca się staranne namydlenie i umycie wewnętrznych powierzchni rąk, splecenie dłoni i dokładne umycie palców (oraz przestrzeni między nimi), staranne umycie kciuków, następnie wierzchnich części obu dłoni z użyciem wewnętrznych powierzchni dłoni, a następnie umycie nadgarstków. Nie bez powodu czynność mycia rąk w takiej sekwencji powinna trwać około 20–30 sekund.

Znany w języku polskim zwrot „Ręka rękę myje” (w oryginale łacińskie Manus manum lavat) ma jednoznacznie pejoratywny wydźwięk. W czasach pandemii może jednak zykać nowe, mniej złowieszcze znaczenie.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

T.H.

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dziąsła - Dentonet.pl
12 maja - obchodzimy Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł 2020 Lekarz

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł, obchodzony na całym świecie 12 maja, ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało konferencj...

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
20 marca 2020 r. - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Lekarz

Zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej wpływa na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z próchnicą ryzyko przeniesienia choroby na dziecko jest dziesięciokrotnie większe – przypominają autorzy projektu „Zdążyć przed próchnicą”, real...

Dzień Dentysty - Dentonet.pl
5 marca – jedyny taki dzień w kalendarzu, czyli Dzień Dentysty Lekarz

Swój dzień mają liczne zjawiska naturalne i społeczne, mają też wydarzenia historyczne. Szczególny dzień w roku upamiętnia także wiele profesji, w tym tkaczki, gazowników, spedytorów, pracowników skarbówki czy stylistów paznokci. Twórcy kalendarzy, n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem po raz dwudziesty Asysta

4 lutego już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykryc...

Dentonet - guma do żucia: pomaga czy nie
1 lutego - światowy dzień gumy do żucia. Co trzeba wiedzieć o gumie? Pacjent

Żujemy ją z kilku powodów - chcemy odświeżyć oddech, poczuć przyjemny smak, oczyścić zęby po posiłku. Tymczasem guma bez cukru jest przede wszystkim jedną z metod przeciwdziałania próchnicy, którą zalecają eksperci. Rekomenduje ją Polskie Towarzystwo...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres