Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rejestry medyczne z finansowaniem i pod kontrolą resortu zdrowia?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Rejestry medyczne z finansowaniem i pod kontrolą resortu zdrowia?

Rejestry medyczne z finansowaniem i pod kontrolą resortu zdrowia?

Jak informuje „Rzeczpospolita”, ministerstwo zdrowia planuje tworzenie i prowadzenie rejestrów medycznych. Jak dotąd, tylko kilka z nich finansowanych jest ze środków publicznych. Po zmianach wprowadzonych przez ministerstwo może ich być około 80.

Rejestry medyczne to bardzo ważne źródło wiedzy o skuteczności i efektywności leczenia. W Polsce jak dotąd tylko kilka tego typu rejestrów jest finansowanych i tworzonych pod kontrolą ministerstwa zdrowia – większość prowadzą jednostki badawcze. Ministerstwo chce zmienić ten stan rzeczy, wzorując się na krajach skandynawskich, gdzie resorty zdrowia kontrolują kilkadziesiąt rejestrów medycznych.

Rejestry medyczne – po co?

W ministerstwie zdrowia powstał już odpowiedni projekt ustawy. Zakłada on m.in. tworzenie i prowadzenie rejestrów medycznych, a także utworzenie Agencji ds. Jakości Opieki Zdrowotnej i Bezpieczeństwa Pacjenta, która powstanie na bazie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. – Rejestry medyczne będą tworzone według zasad prowadzenia dobrej praktyki, w celu monitorowania jakości realizowanych świadczeń oraz stymulowania do jej poprawy. Umożliwią one wyliczanie klinicznych wskaźników jakości w odniesieniu do podmiotów sprawujących opiekę zdrowotną. Przewidujemy, że rocznie będzie powstawało około 5 takich rejestrów (w pierwszych latach 2-4). Docelowo ma ich być 60-80 – poinformowano w komunikacie.

Rejestry mają umożliwić ocenę jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych przez poszczególne podmioty w warunkach rzeczywistych, ocenę sposobów postępowania/technologii medycznych/produktów leczniczych/wyrobów medycznych w warunkach rzeczywistych oraz poprawę bezpieczeństwa i skuteczności opieki sprawowanej nad pacjentami. Będą one obejmowały pacjentów z określonym rozpoznaniem, poddawanych określonej terapii, u których zastosowano określony produkt leczniczy (badania kliniczne IV fazy) oraz u których zastosowano określony wyrób medyczny.

Projekt założeń do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta został przekazany do konsultacji publicznych. Uwagi można zgłaszać do 19 lutego 2017 r.

W jaki sposób mikroskop ułatwia komunikację z asystą? Dlaczego do powtórnego leczenia endodontycznego mikroskop jest niezbędny? Jakie trudności napotykają lekarze podejmujący się reendo? Od czego zacząć pracę z mikroskopem? Na te pytania odpowiada specjalista endodoncji dr n. med. Piotr Wujec.

AF

Fot. DarkoStojanovic, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

studia w trybie mieszanym - Dentonet.pl
Uczelnie medyczne w czerwonych strefach – co z nauką? Lekarz

Zgodnie z ostatnią decyzją rządu, zdecydowana większość miast wojewódzkich znalazła się w czerwonych strefach. Rodzi to obowiązek prowadzenia przez zlokalizowane w nich uczelnie – również medyczne – nauki zdalnej. Jak sobie z tym radzą uniwersytety m...

Teleporady medyczne? Tak, ale nie w każdym przypadku Lekarz

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływa w ostatnim czasie wiele sygnałów od pacjentów, którzy nie mogą odbyć osobistej wizyty w przychodni ze względu na zagrożenie epidemiczne. Często jedyną proponowaną przez placówki formą konsultacji pozostaje tzw. telep...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opłata epidemiologiczna - Dentonet.pl
UOKiK sprawdza dodatkowe opłaty za usługi medyczne Lekarz

Nawet 350 zł wynosi tzw. opłata covidowa w niektórych prywatnych placówkach medycznych. Prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny apeluje do przedsiębiorców o uczciwość i rzetelne informowanie konsumentów o cenach i opłatach przed realizacją usług. Inspekcja Ha...

Indonezja - Dentonet.pl
Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne: dentyści umierają na COVID-19 Lekarz

Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne potwierdziło, że z powodu COVID-19 w kraju zmarło dotychczas 24 lekarzy, w tym 6 stomatologów. Jednak, jak podano, nie wszystkie ofiary pracowały na pierwszej linii frontu walki z chorobą. Indonezyjskie media po...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres