Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Recepta na zwykłej kartce papieru?

Publikacja:
Recepta na zwykłej kartce papieru?

Recepta na zwykłej kartce papieru?

Recepta może być wystawiona na dowolnym druku lub nawet na zwykłej kartce papieru o dowolnym rozmiarze, pozwalającym odczytać zamieszczone na niej dane – takie rekomendacje wydało w piątek (17 maja) prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Prezydium NRL wezwało lekarzy i dentystów do niepodpisywania przesyłanych przez NFZ nowych umów dot. wypisywania recept na leki refundowane. Zdaniem lekarzy NFZ narzuca warunki umowy cywilnoprawnej, które "są rażąco niesprawiedliwe oraz sprzeczne z prawem".

Umowa o wypisywanie recept przewiduje karanie lekarzy za: wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi, wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy, wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach ministra zdrowia.

Prezydium NRL wystąpiło do Najwyższej Izby Kontroli oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie działalności NFZ.

NRL w swoich rekomendacjach wskazało, że do wystawienia recepty wystarczające jest podanie następujących danych: imię i nazwisko pacjenta, adres miejsca zamieszkania, nazwa leku (najlepiej międzynarodowa), postać, dawka, ilość leku, sposób dawkowania, data, podpis lekarza, numer prawa wykonywania zawodu.

"Recepta może być wystawiona na dowolnym druku lub nawet na zwykłej kartce papieru o dowolnym rozmiarze pozwalającym odczytać zamieszczone na niej dane. Można zatem korzystać z posiadanych druków recept (nie wypełniając rubryk: świadczeniodawca, oddział NFZ, uprawnienia dodatkowe)" – czytamy w rekomendacjach.

Wzór recepty jest określony w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z nim recepty powinny być wypisywane na specjalnych drukach z zamieszczonymi danymi dotyczącymi m.in. oddziału NFZ, świadczeniodawcy.

Lekarze muszą wypisywać na receptach także poziom odpłatności pacjenta, ale tylko w przypadku leków, które występują na liście refundacyjnej w więcej niż jednym stopniu odpłatności (B – bezpłatne, R – ryczałt, 30 proc., 50 proc., 100 proc.). Jeżeli lek zostanie przepisany poza określonym zakresem wskazań objętych refundacją, lekarze mogą wpisywać na recepcie 100 proc. poziom odpłatności.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński podkreślił w rozmowie z PAP, że lekarze są zobowiązani do wypisywania recept w oparciu o obowiązujące przepisy – rozporządzenie MZ.

źródło: rynekzdrowia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

e-recepty - Dentonet.pl
E-recepta transgraniczna bliżej Lekarz

To może być bardzo praktyczne i ciekawe rozwiązanie w kontekście tak popularnej turystyki stomatologicznej. Polska otrzymała od Komisji Europejskiej zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. - Ta n...

e recepta
E-recepta – najważniejsze informacje dla pacjenta Pacjent

Wielkimi krokami zbliża się okres, w którym – jak co roku – jesteśmy najbardziej narażeni na wszelkie zakażenia czy osłabienie naszego organizmu. Ostatnie lata zweryfikowały, że służba zdrowia potrzebuje wprowadzenia nowych rozwiązań, które będą zape...

blad e recepta
Błędna e-recepta? Będziesz mógł ją zrealizować Pacjent

Choć e-recepty w polskim systemie zdrowia wprowadzono już kilka lat temu, niektórym lekarzom wciąż zdarzają się pomyłki przy ich wystawianiu. Również sam system nie zawsze działa idealnie – zdarzają się opóźnienia w wysyłce raportów lub problemy z po...