Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Recepta na zwykłej kartce papieru?

Brak komentarzy | Publikacja:
Recepta na zwykłej kartce papieru?

Recepta na zwykłej kartce papieru?

Recepta może być wystawiona na dowolnym druku lub nawet na zwykłej kartce papieru o dowolnym rozmiarze, pozwalającym odczytać zamieszczone na niej dane – takie rekomendacje wydało w piątek (17 maja) prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Prezydium NRL wezwało lekarzy i dentystów do niepodpisywania przesyłanych przez NFZ nowych umów dot. wypisywania recept na leki refundowane. Zdaniem lekarzy NFZ narzuca warunki umowy cywilnoprawnej, które "są rażąco niesprawiedliwe oraz sprzeczne z prawem".

Umowa o wypisywanie recept przewiduje karanie lekarzy za: wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi, wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy, wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach ministra zdrowia.

Prezydium NRL wystąpiło do Najwyższej Izby Kontroli oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie działalności NFZ.

NRL w swoich rekomendacjach wskazało, że do wystawienia recepty wystarczające jest podanie następujących danych: imię i nazwisko pacjenta, adres miejsca zamieszkania, nazwa leku (najlepiej międzynarodowa), postać, dawka, ilość leku, sposób dawkowania, data, podpis lekarza, numer prawa wykonywania zawodu.

"Recepta może być wystawiona na dowolnym druku lub nawet na zwykłej kartce papieru o dowolnym rozmiarze pozwalającym odczytać zamieszczone na niej dane. Można zatem korzystać z posiadanych druków recept (nie wypełniając rubryk: świadczeniodawca, oddział NFZ, uprawnienia dodatkowe)" – czytamy w rekomendacjach.

Wzór recepty jest określony w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z nim recepty powinny być wypisywane na specjalnych drukach z zamieszczonymi danymi dotyczącymi m.in. oddziału NFZ, świadczeniodawcy.

Lekarze muszą wypisywać na receptach także poziom odpłatności pacjenta, ale tylko w przypadku leków, które występują na liście refundacyjnej w więcej niż jednym stopniu odpłatności (B – bezpłatne, R – ryczałt, 30 proc., 50 proc., 100 proc.). Jeżeli lek zostanie przepisany poza określonym zakresem wskazań objętych refundacją, lekarze mogą wpisywać na recepcie 100 proc. poziom odpłatności.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński podkreślił w rozmowie z PAP, że lekarze są zobowiązani do wypisywania recept w oparciu o obowiązujące przepisy – rozporządzenie MZ.

źródło: rynekzdrowia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

antybiotyki - Dentonet.pl
Antybiotyk w leczeniu stomatologicznym? E-recepta ważna 7 dni Lekarz

Jak informuje CSOIZ, e-recepta wystawiana na antybiotyki jest zawsze ważna 7 dni. W przypadku innych leków termin realizacji e-recepty można przedłużyć nawet do 365 dni. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, e-recepta jest ważna (możliwa do rea...

e-recepta - Dentonet.pl
Obowiązkowa e-recepta wchodzi w życie już 8 stycznia Lekarz

8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Jednak co ważne, realizowane w aptekach będą mogły być także recepty papierowe.E-recepta to centralny system informatyczny udostępniony w ramach projektu "Elekt...

e-recepta - Dentonet.pl
Dentysto, sprawdź jak działa e-recepta! Poradnik dla lekarzy Lekarz

Na stronie dedykowanej Platformie e-Zdrowie (P1) opublikowany został poradnik dla pracowników medycznych i farmaceutów z opisem jak działa e-recepta. Zamieszczone zostały również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez osoby wystawiające i r...

ROZWIŃ WIĘCEJ
e-zdrowie - Dentonet.pl
Obowiązkowa e-recepta od 2020 r. – samorząd lekarski ma obawy Lekarz

26 lipca br. odbyło się posiedzenie prezydium NRL. Jednym z jego punktów było spotkanie z wiceministrem Januszem Cieszyńskim, poświęcone omówieniu kwestii e-zdrowia, m.in. wdrożenia e-recepty i elektronicznej dokumentacji medycznejWprowadzenie e-rece...

e-recepta - Dentonet.pl
Obowiązkowa e-recepta coraz bliżej, NFZ proponuje szkolenia Lekarz

Od stycznia 2020 roku, poza wskazanymi w przepisach wyjątkami, w obiegu mają pozostać wyłącznie recepty wystawione w postaci elektronicznej (e-recepty). NFZ zachęca lekarzy i placówki do podłączenia się do systemu P1 (e-zdrowia) oraz rozpoczęcia wyst...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji