Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Raz i porządnie: leczenie kanałowe na jednej wizycie

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Raz i porządnie: leczenie kanałowe na jednej wizycie

Raz i porządnie: leczenie kanałowe na jednej wizycie

Wielu pacjentom leczenia kanałowe się kojarzy z dojmującym bólem, będącym efektem zatruwania miazgi. Tymczasem priorytetem w nowoczesnej endodoncji jest wyeliminowanie doznań bólowych, dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia, które znosi odczuwanie bólu w obwodowym układzie nerwowym. Ponadto zabieg czyszczenia kanałów – kiedyś wykonywany przez dentystę wieloetapowo (ponieważ konieczne było kilkukrotne zatruwanie zęba) – dziś może być przeprowadzony znacznie krótszym czasie.

Współczesny endodonta – wyposażony w specjalistyczny sprzęt i materiały – może pozbyć się infekcji nawet z zakrzywionych kanałów korzeniowych, zamknąć je szczelnie za pomocą specjalistycznych uszczelniaczy, a na koniec odbudować ząb protetycznie. Wyjątek stanowią rozległe zmiany okołowierzchołkowe (np. torbiele lub ropnie zęba), ponieważ w ich przypadku niezbędne mogą się okazać kilkukrotne wizyty.

Dzięki zastosowaniu nowych metod i narzędzi skuteczność leczenia jest dziś nieporównywalnie większa niż kilkanaście lat temu – obecnie dentysta jest w stanie uratować nawet takie zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie.

 

Metoda mortalna kontra metoda przyżyciowa

Mówiąc najogólniej, leczenie kanałowe polega na usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanej bakteriami miazgi, a następnie na wypełnieniu komory oraz kanałów korzeniowych materiałem stomatologicznym, czyli specjalnymi uszczelniaczami i gutaperką. Jednak dzisiaj zabieg ten można przeprowadzić za pomocą dwóch odmiennych metod: metody mortalnej oraz ekstyrpacji.

Metoda mortalna – kiedyś stosowana rutynowo – sprowadza się do tego, że w pierwszej fazie leczenia stomatolog nie usuwa chorej miazgi, a pokrywa ją specjalnym preparatem, który zawiera w swoim składzie paraformaldehyd. Środek ten po 6–14 dniach doprowadza do martwicy tkanki wypełniającej komorę i kanały korzeniowe. Ponieważ jednak szybkość, z jaką postępuje proces obumarcia, zależy od budowy anatomicznej zęba, zwłaszcza długości i przebiegu kanałów – zdarza się, że zabieg dewitalizacji trzeba powtórzyć, co znacznie wydłuża proces leczenia.

Metoda ekstyrpacji jest znacznie szybsza i o wiele bardziej komfortowa dla pacjenta, ponieważ eliminuje ona dolegliwości bólowe pojawiające się po założeniu pasty dewitalizującej. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym (miazga, mimo iż chora, jest nadal żywa, dlatego jej usuwanie może mocno boleć). Stomatolog pracujący metodą ekstyrpacji omija etap „zatruwania” zęba” (dewitalizacji) i przeprowadza cały zabieg w trakcie jednej wizyty.

Jak przebiega nowoczesne leczenie kanałowe?

Zabieg – zawsze wykonywany w znieczuleniu – rozpoczyna się od otwarcia komory zęba i usunięcia martwej lub żywej miazgi w stanie zapalnym. Następnie dentysta lokalizuje wszystkie ujścia kanałów korzeniowych (używa w tym celu mikroskopu stomatologicznego lub posiłkuje się zdjęciem rtg, obrazującym ilość i przebieg kanałów) i przystępuje do ich opracowania. Mierzy ich długość specjalnym urządzeniem (endometrem) i oczyszcza wnętrze za pomocą giętkich pilników i miazgociągów, stosując jednocześnie obfite płukanie. Niekiedy na tym etapie niektórzy dentyści w roli środka dezynfekcyjnego wykorzystują ozon – gaz o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych, który dociera do najmniejszych szczelin rozbudowanego systemu kanałów korzeniowych i skutecznie likwiduje drobnoustroje. Po oczyszczeniu i osuszeniu kanałów stomatolog wypełnia je gutaperką oraz uszczelniaczami. Szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości stanowi w endodoncji klucz do sukcesu, gdyż uniemożliwia przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. W dalszej kolejności ząb zostaje odbudowany (dentysta wypełnia go materiałem kompozytowym lub zakłada koronę protetyczną).

Warto jednak wiedzieć, że ekstyrpacja jest zabiegiem czasochłonnym (przeciętnie zabiera lekarzowi od 1,5 do 2 godzin), dlatego przeprowadza się ją głównie na zaplanowanych wizytach. W przypadku pacjentów z bólem, przyjmowanych poza kolejnością, dentyści nadal stosują metodą mortalną – w danym momencie jest to bowiem najszybszy sposób, aby uwolnić pacjenta od dojmującego cierpieniu i rozpocząć leczenie chorego zęba.

 

B.Sz.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leki na koronawirusa - Dentonet.pl
COVID-19: leczenie osoczem i remdesivirem zasadne Lekarz

Leczenie remdesivirem i osoczem ozdrowieńców wydają się metodami, które powinny być uwzględnione w standardzie leczenia COVID-19 przy jednoczesnej bieżącej weryfikacji badań w tym zakresie – ocenili eksperci w dyskusji w Agencji Badań Medycznych. Pr...

Leczenie periodontologiczne w dobie COVID-19 [video] Lekarz

Jak wyglądają zabiegi periodontologiczne w czasie pandemii koronawirusa? – Przy zabiegach niechirurgicznych wprowadziliśmy kilka zmian. Natomiast w przypadku chirurgicznych, wróciliśmy w całości do standardowego leczenia – mówi w rozmowie z Dentonete...

Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Lekarz

Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Jakie ma znaczenie? Jak ją stosować? Jak interpretować w korelacji do stanu ogólnego pacjenta? Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak omówi ten te...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie osób w kryzysie psychicznym - Dentonet.pl
Leczenie stomatologiczne a problemy psychiczne pacjenta Lekarz

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęła informacja, że część pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego jest odsyłana przez lekarzy dentystów do lekarza psychiatry po zaświadczenie o możliwości zastosowania w ich przypadku znieczulenia. Rzecznik Pra...

dentyści w USA - Dentonet.pl
USA: Leczenie doraźne? Większość dentystów mówi: tak! Lekarz

Zdecydowana większość gabinetów dentystycznych w Stanach Zjednoczonych jest zamknięta dla pacjentów czekających na standardowe leczenie, ale wiele praktyk przyjmuje pacjentów doraźnie, co potwierdza ankieta przeprowadzona przez Health Policy Institut...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     1: : 12 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres