Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Radiologia w Lublinie ma 40 lat – konferencja z okazji jubileuszu

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Radiologia w Lublinie ma 40 lat – konferencja z okazji jubileuszu

Radiologia w Lublinie ma 40 lat – konferencja z okazji jubileuszu

W październiku 1976 roku w lubelskim Instytucie Stomatologii została utworzona, jako jedna z pierwszych w Polsce, Pracownia Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej, która początkowo funkcjonowała przy Katedrze Chirurgii Szczękowej Akademii Medycznej. W 1985 roku po odłączeniu się od Katedry Chirurgii powstała Samodzielna Pracownia Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Akademii Medycznej w Lublinie.

Natomiast, w 2004 roku Pracownia została przekształcona w Zakład Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej. Od początku istnienia tej jednostki kieruje nią prof. dr hab. n. med. T. Katarzyna Różyło. W celu zagwarantowania jak najwyższej jakości kształcenia w roku 2012 z Zakładu wyodrębniona została Samodzielna Pracownia Propedeutyki Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej, której Kierownikiem jest Pani Profesor Ingrid Różyło-Kalinowska.

„Nowe Horyzonty Radiologii Stomatologicznej” – konferencja z okazji jubileuszu

Zwieńczeniem tych czterdziestu intensywnych lat akademickiego nauczania radiologii stomatologicznej w Lublinie było zorganizowanie konferencji naukowej pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Andrzeja Dropa „Nowe Horyzonty Radiologii Stomatologicznej”.  Obchody jubileuszu rozpoczęła prof. T. Katarzyna Różyło, która jest kierownikiem Zakładu od początku jego istnienia. W prezentacji „Radiologia stomatologiczna w Lublinie wczoraj i dziś w praktyce” przybliżyła historię lubelskiego Instytutu Stomatologii, który funkcjonuje obecnie pod nazwą Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

Już pierwszy dzień konferencji rozpoczął się bardzo intensywnie dla kursantów. Warsztaty w 12-osobowych grupach były prowadzone równocześnie przez Prof. Ingrid Różyło-Kalinowską i dr n. med. Annę Michalską. Ich tematyka dotyczyła m.in. analizy badań CBCT i pantomograficznych, wykonywania cyfrowych zdjęć wewnątrz- i zewnątrzustnych.

Drugiego dnia uczestnicy, wśród których znaleźli się lekarze medycyny, lekarze dentyści, technicy elektroradiologii, doktoranci oraz studenci mogli posłuchać interesujących wykładów na temat obrazowania struktur części twarzowej czaszki. Trzeciego, a zarazem ostatniego dnia konferencji odbyły się warsztaty prowadzone przez Prof. Ingrid Różyło-Kalinowską i lek. dent. Mateusza Szkliniarza dotyczące interpretacji badań radiologicznych oraz wykorzystania obrazowania CBCT w poszczególnych gałęziach stomatologii.

Premiera książki „ABC radiografii i radiologii stomatologicznej”

Konferencji towarzyszyła elektroniczna sesja plakatowa. Zdobywcy pierwszego miejsca w każdej dziedzinie otrzymywali najnowszą książkę autorstwa Prof. Ingrid Różyło-Kalinowskiej i Prof. T. Katarzyny Różyło „ABC radiografii i radiologii stomatologicznej.”

Konferencji towarzyszyła premiera tej, kolejnej już, pozycji wydawniczej autorek. Jest to bogato ilustrowane kompendium wiedzy dla lekarzy oraz studentów stomatologii, elektroradiologii, higieny stomatologicznej, które pozwoli dowiedzieć się jak wykonywać zdjęcia wewnątrzustne, pantomograficzne, cefalometryczne, badanie tomografii stożkowej. Książka ułatwi naukę rozpoznawania struktur anatomicznych i interpretacji badań radiologicznych. Niestety, ze względu na rozległość tematu, w tej publikacji nie są omawiane szczegółowe zagadnienia dotyczące badań tomografii wolumetrycznej.

Diagnostyka radiologiczna w stomatologii

– Bardziej szkodliwe będzie niewykonanie zdjęcia, nieprawidłowe zdiagnozowanie i w konsekwencji nieprawidłowe leczenie, skutkujące następstwami nawet za kilka lat, niż wykonanie jednego zdjęcia zębowego – mówi w wywiadzie dla Dentowizji prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska, specjalista z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Konferencja ASYSDENT 2020 w filmowym podsumowaniu Asysta

W sobotę 3 października w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Po raz pierwszy w historii konferencja miała również swoją odsł...

Konferencja ASYSDENT 2020 na zdjęciach [galeria] Asysta

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z odbywającej się w sobotę (3 października) w Łodzi VII Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. [gallery order="DESC" ids="81934,81933,81932,81931,81930,81924,81919,...

Wirtualny Asysdent - Dentonet.pl
Konferencja ASYSDENT po raz pierwszy także wirtualnie Asysta

Już 3 października w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbędzie się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Ze względów bezpieczeństwa sprzedaż biletów na stacjonarne wydarze...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Prof. Ingrid Różyło-Kalinowska w senacie UMED-u w Lublinie Lekarz

Wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prof. Ingrid Różyło-Kalinowska, została wybrana do Senatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kadencję 2020-2024. O wynikach wyborów poinformowała Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Lekarsko-...

I Konferencja Dentonet Online za nami - podsumowanie Lekarz

To ostatni dzień naszej I Konferencji Dentonet Online. 4 dni, 20 wykładów - na 20-lecie portalu Dentonet.pl. Konferencję podsumowuje jej pomysłodawca dr n. med. Tomasz M. Kercz - redaktor naczelny Dentonetu.    Dziękujemy, że byliście z...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     1: : 2 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres