Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„Przywrócenie stażu jest korzystne dla lekarzy i pacjentów”

1 komentarz | Publikacja:
„Przywrócenie stażu jest korzystne dla lekarzy i pacjentów”

„Przywrócenie stażu jest korzystne dla lekarzy i pacjentów”

Podczas czwartkowej dyskusji w sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że przywrócenie stażu podyplomowego jest korzystne zarówno dla środowiska lekarskiego, jak i dla pacjentów.

Jak informowaliśmy wcześniej, ze stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. Argumentowano wówczas, że wpłynie to na szybsze rozpoczynanie pracy zawodowej medyków, przez co zwiększy się ich dostępność. Środowisko lekarskie krytykowało jednak tą decyzję, wskazując, że staż jest niezbędnym elementem rozwoju zawodowego.

Zgodnie z decyzją nowego rządu, staż podyplomowy zostanie jednak przywrócony. Absolwenci studiów będą go odbywać pod kierunkiem opiekuna, czyli lekarza specjalisty albo lekarza dentysty wykonującego zawód co najmniej przez 5 lat. W trakcie stażu młodzi lekarze będą jednak posiadali pełne prawo wykonywania zawodu. Oznacza to, że pod nadzorem opiekuna będą mogli m.in. wydawać orzeczenia czy wystawiać recepty.

Podczas wczorajszej dyskusji w sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał, że przywrócenie stażu podyplomowego jest korzystne zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Lekarzom umożliwi on bezpieczne wejście w życie zawodowe oraz doskonalenie umiejętności, zaś pacjentom zagwarantuje dostęp do fachowej opieki medycznej.

Minister zdrowia odniósł się również do apelu Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie ujawnienia pytań egzaminacyjnych z egzaminów LEK, LDEK i PES. W czerwcu br. korzystny dla lekarzy wyrok w tej sprawie wydał Trybunał Konstytucyjny, jednak Centrum Egzaminów Medycznych – powołując się na zapisy ustawy o dostępie do informacji publicznej – odmówiło ich ujawnienia. Ze stanowiskiem CEM zgodził się Konstanty Radziwiłł. Jego zdaniem, nie można dopuścić do sytuacji, że młodzi lekarze uczą się pytań na pamięć i odpowiadają na nie automatycznie. – Udostępnienie pytań to jest coś bardzo groźnego dla bezpieczeństwa pacjentów – powiedział.

Warto przy tym przypomnieć, że równocześnie z przywróceniem stażu podyplomowego resort zdrowia planuje zmiany w zakresie przystępowania do egzaminów lekarskich. Zgodnie z projektem, do egzaminów LEK i LDEK będą mogli przystąpić wyłącznie lekarze już po ukończeniu studiów. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Samorząd lekarski alarmuje: polscy lekarze pracują w kilku miejscach jednocześnie, przez co są przemęczeni. To niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla pacjentów. Dlaczego pracują tak dużo? Odpowiada Jerzy Jakubiszyn, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczący Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich.

AF
Fot. Materiały prasowe ministerstwa zdrowia


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Indie - Dentonet.pl
Indie: jest pomoc państwa dla lekarzy dentystów Lekarz

Indie są najbardziej – obok USA i Brazylii – dotkniętym przez koronowirusa państwem świata. Do tej pory na COVID-19 zachorowało tam 7,7 mln osób, a zmarło niemal 117 tys. Jako jeden z pierwszych krajów, Indie wprowadziły podział na strefy oznaczone k...

maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

ROZWIŃ WIĘCEJ
lekarz - Dentonet.pl
W Polsce jest coraz mniej lekarzy. Czy pomóc mogą farmaceuci? Lekarz

W Polsce na 87,5 tys. lekarzy przypada 60 tys. magistrów i techników farmacji. – Ograniczenie roli farmaceutów do sprzedaży leków to błąd systemowy – podkreśla dr hab. n. med. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych na Uniwersytecie Kardynała...

egzaminy PES - Dentonet.pl
Egzaminy PES dla lekarzy i lekarzy dentystów będą wznawiane Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że z początkiem czerwca zostaną częściowo wznowione Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne (PES) w sesji wiosennej 2020 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, najpierw odbędą się egzaminy ustne...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz