Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Przypadki śmierci w gabinecie stomatologicznym

Brak komentarzy | Publikacja:
Przypadki śmierci w gabinecie stomatologicznym

Przypadki śmierci w gabinecie stomatologicznym

Prezentujemy wywiad z dr Ignacym Baumbergiem:

Kilka tygodni temu zapadł wyrok w sprawie śmierci 10-letniej dziewczynki, która zmarła podczas zabiegu w gabinecie dentystycznym, przeprowadzanego w znieczuleniu ogólnym. Czy śmierć w gabinecie stomatologicznym zdarza się często?

Zgon pacjenta gabinetu stomatologicznego zdarza się niezbyt często. Główną przyczyną interwencji stomatologicznej zazwyczaj nie jest stan bezpośredniego zagrożenia życia, nie dotyczy on narządów i układów o podstawowym znaczeniu dla funkcjonowania organizmu. Jednak interwencje medyczne i reakcja organizmu na wdrożone postępowanie mogą stworzyć zagrożenie dla życia pacjenta.


Jakie okoliczności mogą mieć na to wpływ?
W czasie interwencji medycznych realizowanych przez stomatologa może dojść zarówno do powikłań, jak i do zaostrzenia istniejących schorzeń. Mogą pojawić się również nowe, nagłe patologie.
Natomiast znieczulenie ogólne to tak poważna ingerencja w fizjologię organizmu, że bardzo wysokie wymogi dotyczące zarówno wyposażenia, jak i kwalifikacji personelu są całkowicie zrozumiałe. Stosowanie bardzo silnie działających leków, konieczność stosowania adekwatnych technik w celu zapewnienia drożności dróg oddechowych i sztucznej wentylacji, monitorowania stanu pacjenta, stworzenia operatorowi maksymalnie korzystnych warunków pracy czy opieki pozabiegowej uzasadnia stwierdzenie, że „są małe zabiegi, nie ma małych znieczuleń”.


Czy dla zobrazowania problemu może Pan podać jeden lub dwa takie przypadki?
U pacjentki, lat 66, z napadowym migotaniem przedsionków, którego lekarz, nie mając nawyku badania tętna, nie rozpoznał (a pacjentka nie podała w wywiadzie), w czasie zabiegu ekstrakcji zęba trzonowego doszło do przyśpieszenia czynności serca i wystąpienia objawów wstrząsu. Interwencja wezwanego zespołu ratownictwa medycznego (ZRM) doprowadziła do zwolnienia czynności serca, pacjentkę zawieziono do szpitala w stanie stabilnym.
W czasie znieczulenia ogólnego dziecka doszło do zatrzymania krążenia, a resuscytacja była nieskuteczna. Głównym zarzutem prokuratora było niedochowanie należytej staranności w zakresie nadzoru nad czynnościami życiowymi pacjenta, co mogło mieć wpływ na wystąpienie zatrzymania krążenia i nieskuteczną resuscytację.


W jaki sposób lekarz stomatolog może zapobiec takim sytuacjom?
Ryzyko powikłań można zmniejszyć, całkowicie zapobiec im nie można. Ale opanowanie i stosowanie właściwych technik, odpowiednich narzędzi i sprzętu, rzetelne lekarskie (!) badanie pacjenta, który jest „całym człowiekiem”, a nie tylko „jamą ustną z okolicami” może zredukować zarówno ryzyko, jak i ciężkość powikłań, czyli sytuacji na stałe wpisanych w praktykę lekarską.
Badanie pacjenta (a klient praktyki stomatologicznej jest pacjentem) składa się z badania podmiotowego – czyli wywiadu i badania przedmiotowego. Wywiad jest niezwykle ważny, bo nierzadko dentysta jest pierwszym od kilku lat lekarzem mającym kontakt z pacjentem. Bardzo przydatne są ankiety wypełniane samodzielnie przez pacjenta, bez pośpiechu, w samotności, ułatwiają pozyskanie wiarygodnych danych mogących dać lekarzowi sygnał o zagrożeniach w czasie terapii dentystycznej i stanie zdrowia pacjenta.
Oczywiście ankieta jest tylko wstępem do wywiadu lekarskiego, w czasie którego można ocenić zachowanie pacjenta i zweryfikować znaczenie danych ankietowych. Po badaniu podmiotowym przychodzi czas na badanie przedmiotowe – trudno sobie wyobrazić uzasadnienie dla zaniechania badania tętna – ten odwieczny gest lekarski daje informacje o stanie zdrowia pacjenta i znakomicie buduje zaufanie pacjenta do medyka-zawodowca. A lekarz wie, jakie było tętno i gdzie je badać – to informacje bezcenne w razie pogorszenia stanu pacjenta.
Oczywiście nie można zaniechać badania ciśnienia tętniczego krwi – jest to jeden z warunków uznania, że lekarz dochował należytej staranności.
 

Fragment wywiadu z dr Ignacym Baumbergiem "Są małe zabiegi, nie ma małych znieczuleń"
"e-Dentico" 6(52)14


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Hejt w gabinecie stomatologicznym? To zdarza się zbyt często! Lekarz

Ponad połowa polskich lekarzy dentystów miała nieprzyjemne sytuacje w gabinetach, gdzie pacjenci stawali się agresywni czy wulgarni. Na szczęście większość lekarzy mających takie doświadczenia podkreśla, że są to sporadyczne przypadki.  Dane te poch...

koronawirus - Dentonet.pl
UMED we Wrocławiu: są przypadki zakażeń koronawirusem Lekarz

U 30 studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i u 10 pracowników tej uczelni przeprowadzone testy wykazały zakażenie koronawirusem. Około 200 osób z najbliższego kontaktu poddano kwarantannie. Do ponad stu wzrosła liczba zakażonych koronawiruse...

pierwsza pomoc - Dentonet.pl
Stany nagłe w gabinecie stomatologicznym [video] Asysta

– Zapraszam do udziału w konferencji ASYSDENT, podczas której będę prowadził wykład dotyczący profesjonalnych zasad organizacji działań w sytuacjach nagłego zagrożenia życia w gabinecie. Wiele osób twierdzi, że ma w tej dziedzinie wiedzę, posiada cer...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
Łańcut: koronawirus w gabinecie stomatologicznym Lekarz

Jak poinformował portal lancut.gada.pl, u pracowników jednego z gabinetów stomatologicznych na terenie powiatu wykryto koronawirusa. Kwarantannie poddano w związku z tym 116 osób. Po otrzymaniu informacji o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u ...

dokumentacja medyczna - Dentonet.pl
Udostępnianie dokumentacji po śmierci pacjenta Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina zasady udostępniania dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Ogólna zasada mówi, że dokumentację medyczną należy udostępniać osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji