Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Przykry zapach z ust

Publikacja:
Przykry zapach z ust

Przykry zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust (halitosis) jest problemem, który dotyczy wielu osób i mocno utrudnia życie: hamuje w kontaktach z innymi (a wręcz może zniechęcić do nas otoczenie), zaniża naszą samoocenę i pogarsza samopoczucie. Jakie są przyczyny tej dolegliwości?
– przyczyny miejscowe toczące się w jamie ustnej
– przyczyny ogólnoustrojowe

To ważne by podkreślić, że przykry zapach z ust nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Dlatego najlepszą metodą, by go zlikwidować, jest poznanie i usunięcie przyczyny. Warto zasięgnąć porady lekarza i/lub lekarza stomatologa, by pomógł nam zdiagnozować problem i polecił stosowne metody, aby się go pozbyć.

Najczęstszą przyczyną halitosis jest brak wystarczającej i/lub odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz choroby dziąseł i zębów. Bardzo często towarzyszy temu kamień nazębny, próchnica, paradontoza oraz inne dolegliwości, które powodują zmniejszone wydzielanie śliny. Co więcej – namnażający się kamień nazębny, resztki jedzenia oraz bakterie zazwyczaj prowadzą do ubytków, chorób dziąseł i przyzębia. A konsekwencją tych schorzeń jest nieświeży zapach z ust, który najbardziej nasila się rano, po przebudzeniu, gdyż podczas snu organizm wydziela mniej śliny.

Zdarza się również, że przyczyną brzydkiego zapachu z ust jest język, na którym gromadzą się, w wyniku przemiany materii, bakterie. Dlatego należy pamiętać, aby podczas codziennej higieny jamy ustnej, czyścić także język.
Do halitosis przyczynia się również nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu. W takich sytuacjach, aby zlikwidować tę przypadłość – należałoby zrezygnować z tych używek.

Ponadto choroby laryngologiczne, takie jak przynosowe zapalenie zatok, migdałków, gardła, oskrzeli oraz anginy, mogą przyczyniać się do przykrej woni z ust (z uwagi na to, że schorzeniom tym towarzyszy gromadzenie się wydzieliny). Rzadko natomiast do halitosis przyczyniają się choroby żołądka i przewodu pokarmowego: wrzody żołądka i dwunastnicy, grzybica, nieżyt dróg pokarmowych czy zapalenie błony śluzowej żołądka. Natomiast znaczny wpływ na to mogą mieć choroby płuc (np. gruźlica) oraz cukrzyca (towarzyszy temu przykra woń acetonu).

Zazwyczaj problem ten likwidują zwykłe zabiegi higieniczne. Dlatego należy docenić częste i regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych i płukanek. Jeśli te proste, domowe sposoby nie pomogą – należy skonsultować się z lekarzem (najlepiej najpierw ze stomatologiem). W pierwszej kolejności należy bowiem usunąć kamień nazębny, wyleczyć ubytki oraz stany zapalne dziąseł i przyzębia. W drugiej kolejności dopiero wskazana jest wizyta u laryngologa i gastrologa (a być może innego specjalisty).

Aby zlikwidować przykry zapach z ust należy:
– szczotkować zęby najlepiej po każdym posiłku przy użyciu odpowiedniej pasty
– używać nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni między zębami
– oczyszczać język z nalotu
– stosować antybakteryjne płyny do płukania ust
– unikać jedzenia czosnku, ostrej papryki, cebuli i ostrych przypraw
– pić dużo niegazowanej wody mineralnej (zapobiega to wysychaniu śluzówki)
– ssać cynk organiczny, który posiada unikalną zdolność do łączenia się ze związkami zawierającymi siarkę i neutralizuje w ten sposób przykry zapach z ust
– ograniczyć palenie tytoniu, picie alkoholu, mocnej kawy i herbaty oraz jedzenie słodyczy
– płukać gardło naparem z rumianku i/lub szałwii

BZ

Źródło: "W trosce o Twój uśmiech & zdrowie"