Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Przygotowania do kongresu FDI na ostatniej prostej – wywiad

Publikacja:
Przygotowania do kongresu FDI na ostatniej prostej – wywiad

Przygotowania do kongresu FDI na ostatniej prostej – wywiad

Możliwość zobaczenia świata stomatologii, który przyjeżdża do nas, jest jedyna w swoim rodzaju – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, kierownik naukowy Kongresu FDI Poznań 2016.

Kongres w Poznaniu rozpocznie się 7. września. Odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. Na jakim etapie są prace nad programem kongresu FDI w Poznaniu?

Przygotowania programu do konferencji są na finalnym etapie. Mamy zaplanowanych praktycznie wszystkich wykładowców z Polski i zza granicy.

Jak technicznie będzie przebiegał kongres FDI? Co znajdziemy w programie poza wykładami, standardowymi prelekcjami oraz wystawą produktów stomatologicznych?

Wykłady zostały podzielone na sześć równoległych sal. Odbywać się będą w języku angielskim i polskim (te wykłady będą tłumaczone symultanicznie na angielski). W dwóch następnych salach zaplanowaliśmy tzw. „Short Communication” oraz „Meet the expert”, czyli krótkie spotkania z ekspertami, pozwalające na bezpośrednią wymianę doświadczeń. W programie kongresu oferujemy dużo różnych aktywności oraz liczne kursy – tu cała paleta tematów, od najprostszych podstaw stomatologii do bardzo zaawansowanych rekonstrukcji. Będzie tu cały przekrój stomatologii w wymiarze praktycznym. Będą spotkania i wykłady dotyczące najnowszych zagadnień w stomatologii ostatniego roku. Później będzie to opublikowane w International Denatl Research. To w pewnym sensie wskaże kierunki współczesnej stomatologii. Dotyczy to oczywiście tej stomatologii klinicznej, ale też zwrócimy uwagę na główne problemy na świecie. To ciągły brak higieny, ciągła próchnica, ciągłe choroby przyzębia. Warto podkreślić, że w obrębie wszystkich chorób u ludzi na świecie choroby przyzębia są na pierwszym miejscu. Drugie są migreny, a na trzecim miejscu jest próchnica. W trzech najczęściej występujących chorobach na świecie dwie są stomatologiczne. I o tym będziemy rozmawiać. Będą też posiedzenia parlamentu. 200 osób będzie debatowało na temat tego, co się dzieje w światowej stomatologii.

Dla wielu lekarzy – kongresowym „magnesem” są nazwiska specjalistów. Kogo z czołówki światowej stomatologii możemy spodziewać się w Poznaniu?

Sław będzie wiele, tych dobrych nazwisk naprawdę jest dużo. Idea kongresów FDI jest taka, że zapraszani są czołowi stomatolodzy z całego świata, z najdalej położonych zakątków. Każdy z tych lekarzy jest znany w swoim rejonie, czy to w Azji, czy Afryce, itd. Nie wymienię więc nikogo, ale zapewniam, że światowych sław w Poznaniu nie zabraknie.

Jak zachęcają Państwo polskich lekarzy do udziału w kongresie? Odbywa się on po raz pierwszy w Polsce i prawdopodobnie nie każdy polski dentysta ma odpowiednią wiedzę na temat tego typu kongresów.

Zwracamy się gdzie tylko możemy. Mówimy o kongresie na konferencjach, mniejszych szkoleniach. Publikujemy reklamy w branżowych mediach. To wydarzenie bez precedensu. Nie porównujmy tego z CEDE. Będzie ponad stu wykładowców. Możliwość zobaczenia świata stomatologii, który przyjeżdża do nas, jest jedyna w swoim rodzaju.

Czy wiemy coś już na temat planowanej frekwencji? Czy kongres, który odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, cieszy się zainteresowaniem wśród lekarzy stomatologów zza granicy, stałych bywalców kongresu FDI?

Spodziewamy się 10-12 tysięcy osób. Zainteresowanie za granicą kongresem w Poznaniu jest duże. Prawie 200 abstraktów zostało zgłoszonych do „short communication” oraz prezentacji posterowych. Są to zgłoszenia z 80 krajów z całego świata, z bardzo zaskakujących miejsc.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Łukaszewicz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia 7
Forum Młodych Dentystów podczas Kongresu FDI w Sydney Lekarz

Po raz pierwszy w ramach Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI odbędzie się Forum Młodych Dentystów – wydarzenie dla początkujących dentystów i studentów stomatologii. Tegoroczny Kongres FDI zorganizowany zostanie pod koniec września w Sydney. W...

IMG 4493 Edit 1
Przepis na sukces? Produkty i wiedza. Wywiad z dyrektorem HelloDent Lekarz

- Budujemy relacje z lekarzami, uczymy się od nich, ale też jesteśmy gotowi doradzić w każdej kwestii związanej z zakupami u nas. Jeśli czegoś nie wiemy, nie boimy się do tego przyznać - mówi w rozmowie z Dentonetem Wojciech Bednarek, dyrektor handlo...

edgeendo
Co nowego w endodoncji? Wywiad z prof. Gianlucą Gambarinim Lekarz

W ostatnich dziesięcioleciach technologia znacznie usprawniła stomatologię i endodoncję, dostarczając użytecznych narzędzi do lepszej diagnostyki i leczenia kanałowego. Poprosiliśmy prof. Gianlucę Gambariniego, MD, DDS, kierownika Zakładu Endodoncji ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Marrodent 1
Rozwiązania EdgeEndo – wywiad z dr. Charlesem J. Goodisem Lekarz

Marrodent oferuje portfolio rozwiązań endodontycznych firmy EdgeEndo®, jednego z największych na świecie dostawców pilników obrotowych NiTi, z powodzeniem od dwóch lat i właśnie rozszerzył tę gamę o EdgeFile® X7, najlepiej sprzedający się system Edge...

IMG 0345a
PTSS: "Wracamy ze zdwojoną siłą". Wywiad z Witoldem Świencem Lekarz

- Jako towarzystwo zrzeszające studentów jesteśmy jedną z większych tego typu organizacji w Polsce, a w rankingu towarzystw zrzeszających studentów stomatologii na świecie osiągamy miejsca w czołówce co roku. W ubiegłym roku było to nawet podium....

IDS2
Targi stomatologiczne IDS 2023 – trwają przygotowania Lekarz

Poprzednia edycja największych na świecie targów branży stomatologicznej – Internationale Dental-Schau (IDS) w niemieckiej Kolonii została przesunięta z marca na koniec września 2021 roku. Organizatorzy liczą na to, że kolejny IDS odbędzie się w stan...