Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Przyczyny wad zgryzu u dorosłych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Przyczyny wad zgryzu u dorosłych

Przyczyny wad zgryzu u dorosłych

Wady zgryzu najczęściej diagnozuje się i leczy u dzieci oraz nastolatków. Do gabinetów stomatologicznych trafia jednak coraz większa liczba dorosłych pacjentów, u których z powodu czynników wtórnych doszło do nieprawidłowości w budowie zgryzu. Oto przyczyny wad zgryzu u osób dorosłych.

Kształtowanie zgryzu rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym. O tym, że jest on prawidłowy można mówić wtedy, gdy każdy ząb styka się z dwoma zębami szczęki przeciwległej, a zęby górne wystają przed dolnymi. Wyjątkiem są tu dolne siekacze środkowe oraz trzecie górne trzonowce, które mają kontakt tylko z jednym zębem. Każda inna sytuacja jest już wadą zgryzu.

Najczęstsze przyczyny wad zgryzu u dorosłych

Nieprawidłowy zgryz może mieć wiele przyczyn. Zaliczają się do nich wady genetyczne, przebyte choroby oraz szkodliwe nawyki, takie jak ssanie kciuków, obgryzanie paznokci lub zagryzanie warg. Najczęściej występują one u dzieci. Do gabinetów stomatologicznych zgłasza się jednak coraz większa ilość dorosłych z wadami zgryzu. U nich nieprawidłowości mogą posiadać zupełnie inne podłoże.

Jednym z najbardziej powszechnych powodów występowania wad zgryzu u pacjentów dorosłych są nieodtworzone w porę braki w uzębieniu. Niewiele osób wie, że po utracie jednego z zębów zmienia się także położenie oraz wysokość zębów sąsiednich i przeciwstawnych, które tracą podparcie i zaczynają się ścierać. Jeżeli w stosunkowo szybkim czasie nie zostanie wstawiony implant, dochodzi do trudnych do usunięcia zmian w budowie szczęki.

Niestety do wad zgryzu u dorosłych prowadzą również źle wstawione plomby. Wypełnienie ubytku wymaga odtworzenia guzków zęba, których wysokość ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego zgryzu. Jeśli wypełnienie jest zupełnie płaskie, zgryz pogłębia się, a przednie zęby zaczynają się ścierać. To z kolei może powodować bóle głowy oraz okolic obręczy barkowej, gdyż pogłębienie zgryzu wpływa na zaburzenia w funkcjonowaniu stawów żuchwowo-skroniowych.

Podobnie jak źle wykonane plomby, przyczyny wad zgryzu u dorosłych to również nieprawidłowo dopasowane korony i mosty protetyczne. W takim samym stopniu prowadzą one do zaniżania zwarcia, ścierania przednich zębów, a w efekcie – pogłębienia zgryzu. Te z kolei, oprócz uporczywych bólów głowy i obręczy barkowej, często skutkują uszkodzeniami, ukruszeniami i pęknięciami zębów przednich, zwiększoną podatnością na próchnicę, stanami zapalnymi oraz nadwrażliwością zębów.

Leczenie wad zgryzu u dorosłych

Przyczyny wad zgryzu to jedno, a drugie – ich terapia. Czas leczenia wad zgryzu zależy od stopnia zaawansowania zmian oraz wieku pacjenta. Zazwyczaj jest on najkrótszy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz gimnazjalnym. Z kolei u dorosłych stosuje się najczęściej leczenie zespołowe ortodontyczno-chirurgiczne oraz periodontologiczno-chirurgiczne lub stosuje się kamuflaż ortodontyczny. Należy pamiętać, że im szybciej udaje się wykryć wadę zgryzu, tym tańsze i mniej uciążliwe jest leczenie. Kluczem w profilaktyce są więc regularne wizyty u stomatologa, który może w porę zauważyć problem i zasugerować najlepsze rozwiązania.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Ostrów Wielkopolski - Dentonet.pl
Ostrów Wielkopolski: program profilaktyki próchnicy dla 5-latków Lekarz

Ostrów Wielkopolski od 2016 r. realizuje program polityki zdrowotnej obejmujący profilaktykę stomatologiczną dzieci 5-letnich. W 2019 r. programem zostały objęte dzieci z rocznika 2014, będące mieszkańcami miasta oraz ich rodzice lub opiekunowie praw...

Jak dbać o zdrowie zębów u dzieci? Wskazówki dla rodziców Pacjent

Guma do żucia to dobry sposób na to, by zapobiegać próchnicy? Fluor szkodzi dzieciom? Po szklance mleka przed snem nie trzeba myć zębów? Sprawdź, co wiesz o pielęgnacji zębów u dzieci.Uzębienie polskich dzieci jest w fatalnym stanie: 80% sześciolatkó...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wędzidełko językowe - Dentonet.pl
Wędzidełko językowe u dziecka – podcinać czy nie podcinać? Pacjent

Wędzidełko językowe, zwane potocznie żyłką, to pasmo miękkiej i zarazem elastycznej tkanki łączącej dolną część języka z dnem jamy ustnej. Jak wygląda wędzidełko, łatwo możemy sami się przekonać, otwierając ustka i zbliżając język do górnych zębów lu...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres