Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Przyczyny wad zgryzu u dorosłych

Brak komentarzy | Publikacja:
Przyczyny wad zgryzu u dorosłych

Przyczyny wad zgryzu u dorosłych

Wady zgryzu najczęściej diagnozuje się i leczy u dzieci oraz nastolatków. Do gabinetów stomatologicznych trafia jednak coraz większa liczba dorosłych pacjentów, u których z powodu czynników wtórnych doszło do nieprawidłowości w budowie zgryzu. Oto przyczyny wad zgryzu u osób dorosłych.

Kształtowanie zgryzu rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym. O tym, że jest on prawidłowy można mówić wtedy, gdy każdy ząb styka się z dwoma zębami szczęki przeciwległej, a zęby górne wystają przed dolnymi. Wyjątkiem są tu dolne siekacze środkowe oraz trzecie górne trzonowce, które mają kontakt tylko z jednym zębem. Każda inna sytuacja jest już wadą zgryzu.

Najczęstsze przyczyny wad zgryzu u dorosłych

Nieprawidłowy zgryz może mieć wiele przyczyn. Zaliczają się do nich wady genetyczne, przebyte choroby oraz szkodliwe nawyki, takie jak ssanie kciuków, obgryzanie paznokci lub zagryzanie warg. Najczęściej występują one u dzieci. Do gabinetów stomatologicznych zgłasza się jednak coraz większa ilość dorosłych z wadami zgryzu. U nich nieprawidłowości mogą posiadać zupełnie inne podłoże.

Jednym z najbardziej powszechnych powodów występowania wad zgryzu u pacjentów dorosłych są nieodtworzone w porę braki w uzębieniu. Niewiele osób wie, że po utracie jednego z zębów zmienia się także położenie oraz wysokość zębów sąsiednich i przeciwstawnych, które tracą podparcie i zaczynają się ścierać. Jeżeli w stosunkowo szybkim czasie nie zostanie wstawiony implant, dochodzi do trudnych do usunięcia zmian w budowie szczęki.

Niestety do wad zgryzu u dorosłych prowadzą również źle wstawione plomby. Wypełnienie ubytku wymaga odtworzenia guzków zęba, których wysokość ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego zgryzu. Jeśli wypełnienie jest zupełnie płaskie, zgryz pogłębia się, a przednie zęby zaczynają się ścierać. To z kolei może powodować bóle głowy oraz okolic obręczy barkowej, gdyż pogłębienie zgryzu wpływa na zaburzenia w funkcjonowaniu stawów żuchwowo-skroniowych.

Podobnie jak źle wykonane plomby, przyczyny wad zgryzu u dorosłych to również nieprawidłowo dopasowane korony i mosty protetyczne. W takim samym stopniu prowadzą one do zaniżania zwarcia, ścierania przednich zębów, a w efekcie – pogłębienia zgryzu. Te z kolei, oprócz uporczywych bólów głowy i obręczy barkowej, często skutkują uszkodzeniami, ukruszeniami i pęknięciami zębów przednich, zwiększoną podatnością na próchnicę, stanami zapalnymi oraz nadwrażliwością zębów.

Leczenie wad zgryzu u dorosłych

Przyczyny wad zgryzu to jedno, a drugie – ich terapia. Czas leczenia wad zgryzu zależy od stopnia zaawansowania zmian oraz wieku pacjenta. Zazwyczaj jest on najkrótszy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz gimnazjalnym. Z kolei u dorosłych stosuje się najczęściej leczenie zespołowe ortodontyczno-chirurgiczne oraz periodontologiczno-chirurgiczne lub stosuje się kamuflaż ortodontyczny. Należy pamiętać, że im szybciej udaje się wykryć wadę zgryzu, tym tańsze i mniej uciążliwe jest leczenie. Kluczem w profilaktyce są więc regularne wizyty u stomatologa, który może w porę zauważyć problem i zasugerować najlepsze rozwiązania.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

Powikłania w implantologii? Podstawa - wyjaśnij przyczyny! Lekarz

- Dopóki nie wyjaśnię przyczyny danego powikłania, powinienem wstrzymać się od wykonywania podobnych procedur w przyszłości - mówi dr n. med. Łukasz Zadrożny. Jego zdaniem, najczęstszą przyczyną błędów jest diagnostyka przedzabiegowa przygotowana w n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pleśniawki - Dentonet.pl
Pleśniawki u osób dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie Pacjent

Pleśniawki to głównie problem noworodków z niedojrzałym układem odpornościowym, ale zdarza się, że dokuczają także dorosłym. Sprawdź, kto jest na nie narażony i jak sobie z nimi poradzić.Pleśniawki to nic innego jak rodzaj infekcji grzybiczej wywołan...

Ząb martwy – przyczyny, sposoby leczenia, metody wybielania Pacjent

Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji