Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Przyczyna dentofobii leży w… uchu!

Publikacja:
Przyczyna dentofobii leży w… uchu!

Przyczyna dentofobii leży w… uchu!

Zebrani na ubiegłotygodniowym spotkaniu w amerykańskim San Diego członkowie Society of Neuroscience wysłuchali wykładu japońskich naukowców, którzy przedstawili wyniki swoich prac nad dentofobią.

Badacze z Nippon Dental University przeanalizowali zachowania dentofobów w gabinecie stomatologicznym. A dokładnie – analizowali zachowanie mózgu u dwóch grup pacjentów. Pierwsza składała się osób odczuwających strach przed dentystą, druga zaś z tych, którzy wizyty u stomatologa się nie obawiali.

Pacjentom z obydwu grup naukowcy odtwarzali nagrane dźwięki turbiny stomatologicznej oraz ssaka i jednocześnie skanowali aktywność ich mózgów.

W obydwu grupach stwierdzono zwiększoną aktywność lewego i prawego STS-u (zakrętu skroniowego górnego), a odtwarzane grupie „odważnych” dźwięki dentystyczne uaktywniały obszary mózgu zwane pierwotną korą słuchową (PAC), w większym stopniu niż dźwięki neutralne.

Osoby bojące się dentysty zareagowały inaczej. Zamiast zwiększonej aktywności obszaru PAC, naukowcy zaobserwowali znacznie większą aktywność innej części mózgu, zwanej Caudate nucleus (jądro ogoniaste, część podstawna kresomózgowia, jądro układu pozapiramidowego).

Jest to obszar mózgu, który odpowiada za poznawanie i zapamiętywanie dźwięków wydawanych przez instrumentarium dentystyczne – twierdzi Hiroyuki Karibe.

Problem jest poważny, ponieważ wg raportu Adult Dental Health z 2009 r. w samej tylko Wielkiej Brytanii na zaawansowaną dentofobię cierpi ok. 12 proc. populacji, przy czym dwa razy więcej jest kobiet niż mężczyzn. Najbardziej ostrożne brytyjskie statystyki podają wielkość ok. 5 proc. ludzi, którzy z obawy przed dentystą nie odwiedzają gabinetu stomatologicznego w ogóle.

Trudno przesądzać, jakie implikacje dla gabinetu oraz dla samego pacjenta może mieć badanie japońskich naukowców. Oczywiście, dobrze jest wiedzieć, jakie mechanizmy sterują dentofobią, ale jakie to może mieć zastosowanie w praktyce?

Trudno jest bowiem wyeliminować naturalny dźwięk turbiny tudzież ssaka, no chyba, żeby zamiast tego instrumenty emitowałyby muzykę, w rodzaju piosenki Bobby'ego McFerrina: „Don't worry, be happy” (w wersji dla stomatologa „Don't worry, DRILL happy”).

 

opr. tch

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
"Stwierdzanie zgonu leży poza kompetencjami lekarzy dentystów" Lekarz

- Program studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym nie zawiera części poświęconej tematyce stwierdzania zgonu - apeluje Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w piśmie do Ministra Zdrowia. Jak informowaliśmy, możliwość powoływania przez wojewodów leka...

drut orto2
Drut orto przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego u 11-latki Lekarz

Metalowy fragment aparatu ortodontycznego był przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego (ang. appendicitis) u dziecka – z takim przypadkiem spotkali się autorzy artykułu, który został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Journal of Pediatric Surgery ...

hospitalizacje u dzieci - Dentonet.pl
Próchnica przyczyną sepsy zębopochodnej u dzieci Lekarz

Do Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii co roku trafia kilkoro dzieci z bardzo zaawansowanymi zakażeniami próchniczymi. W placówce leczono nawet małych pacjentów z sepsą zębopochodną. W ostatnim czasie w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii pojawił się 11...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opioidy - Dentonet.pl
Opioidy – główna przyczyna śmierci z przedawkowania Lekarz

Jak podaje amerykański portal stomatologiczny DrBicuspid.com, w roku ubiegłym liczba zgonów, których przyczyną było przedawkowanie narkotyków, wzrosła w Stanach Zjednoczonych o prawie 1/3 i była najwyższa w historii. Wstępne dane opublikowane w dni...

cukier - Dentonet.pl
Rośnie spożycie cukru w Polsce - to przyczyna otyłości i cukrzycy Lekarz

W ostatnim dziesięcioleciu znacząco wzrosło spożycie cukru. Przeciętny Polak je o prawie 11,8 kg więcej cukru przetworzonego rocznie niż 10 lat temu. Takie wnioski wypływają z raportu "Cukier, otyłość – konsekwencje", przygotowanego przez analityków ...

stłoczenia zębów - Dentonet.pl
"Scientific American": Miękka dieta przyczyną stłoczeń zębów Lekarz

Szczęki współczesnych ludzi nie wyglądają tak jak szczęki naszych przodków – i być może dlatego tak wiele osób ma stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby. Jak twierdzi badacz z University of Arkansas, słabo rozwinięte szczęki są przyczyną niedopas...