Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Przybędzie techników dentystycznych

Brak komentarzy | Publikacja:
Przybędzie techników dentystycznych

Przybędzie techników dentystycznych

17 kwietnia Zarząd Województwa Podlaskiego pod przewodnictwem wicemarszałka Mieczysława Baszki wyraził zgodę na utworzenie w Szkole Policealnej nr 1 Ochrony Zdrowia w Białymstoku dodatkowego oddziału, kształcącego techników dentystycznych.

Z takim wnioskiem zwróciła się dyrektorka tej placówki Grażyna Citko.

Technicy dentystyczni są już kształceni w tej szkole, ale do tej pory nabór nowych uczniów był przeprowadzany co 2 lata. Decyzja Zarządu Województwa oznacza, że zostanie przeprowadzony we wrześniu br. Jest to uzasadnione, ponieważ wielu młodych ludzi chciałoby zdobyć ten zawód.

– Jak na wszystkie szkoły działające w województwie, tak i na tę dostajemy pieniądze w ramach subwencji oświatowej – informuje Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka województw podlaskiego.

– Na szczęście do działania Szkoły Policealnej numer 1 nie musimy dopłacać. Zarząd województwa wyasygnował więc kwotę 47 tysięcy złotych, która powinna wystarczyć na zabezpieczenie działania dodatkowej klasy.

Szkoła funkcjonuje od 56 lat. Na wniosek kierownika Zakładu Chemii Ogólnej dra med. Juliusza Popowicza, decyzją Ministerstwa Zdrowia od września 1956 r. powstała Państwowa Szkoła Laborantów Medycznych przy Akademii Medycznej w Białymstoku.

Zadaniem szkoły było przygotowanie średniego personelu medycznego, laborantów analitycznych, na potrzeby województwa białostockiego i olsztyńskiego.

W czerwcu 1958 r. 50 pierwszych absolwentów ukończyło szkołę, uzyskując dyplom laboranta medycznego.

Od roku szkolnego 1989/90 za zgodą Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku rozpoczęto kształcenie w zawodzie technik dentystyczny. Od września 1998 r. MZiOS zaakceptowało kształcenie w zawodzie dietetyk.

Uchwałą Zarządu Województwa Podlaskiego uruchomiono kształcenie: od roku szkolnego 2004/05 w zawodzie technik masażysta, od roku szkolnego 2005/06 w zawodzie ortoptystka i w zawodzie asystentka stomatologiczna, a od roku szkolnego 2006/07 w zawodzie protetyk słuchu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kongres 1000px 1
Przed nami Kongres CAD/CAM 2020 dla stomatologów i techników Lekarz

Protetyka cyfrowa... Czym tak naprawdę jest i jak może zmienić każdy gabinet stomatologiczny? Jak ją wdrożyć? Od czego zacząć? Przed nami Kongres CAD/CAM dla stomatologów i techników dentystycznych. Jej organizatorem jest Optident.Dlaczego Kongres?Po...

wirtualne zakończenie studiów - Dentonet.pl
USA: wirtualne zakończenie stacjonarnych studiów dentystycznych Lekarz

Aby zachować fizyczny dystans w związku z pandemią COVID-19, wiele uczelni stomatologicznych w Ameryce Północnej zrezygnowało w tym roku z tradycyjnych ceremonii zakończenia studiów na rzecz tych organizowanych online. Były one transmitowane na żywo ...

skanery wewnątrzustne - Dentonet.pl
W Polsce brakuje cyfrowych techników dentystycznych Lekarz

Obawy lekarzy dentystów przed wdrażaniem w swoich gabinetach rozwiązań cyfrowych nie są dziś największą barierą w rozwoju tego typu technologii. – Dziś lekarze są już do nich przekonani, ale brakuje w Polsce techników dentystycznych, którzy chcą prac...

ROZWIŃ WIĘCEJ
technicy dentystyczni
NIL sceptycznie o postulatach techników dentystycznych Lekarz

W siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Magistrów Techniki Dentystycznej. Mimo postulatów Stowarzyszenia, samorząd lekarski uważa, że nie ma potrzeby powołania konsultanta ...

dyplomatorium GUMed - Dentonet.pl
GUMed: absolwenci stomatologii i technim dentystycznych z dyplomami Lekarz

29 listopada w Atheneum Gedanense Novum odbyło się uroczyste dyplomatorium absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego oraz technik dentystycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dyplomy odebrało 61 absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego r...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji