Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Przeszczepianie twarzy w Polsce

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Przeszczepianie twarzy w Polsce

Przeszczepianie twarzy w Polsce

Centrum Onkologii Instytut im. Marii Curie-Skłodowskiej Oddział w Gliwicach otrzyma 220 000 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na wdrożenie nowej metody leczenia – przeszczepianie twarzy.

Gliwicki ośrodek był jedynym oferentem w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia.

Po okresie wielokierunkowych przygotowań teoretycznych i praktycznych oraz dopełnieniu formalności akredytacji, a także wymaganych procedur, jesteśmy gotowi do przeprowadzenia pierwszego alloprzeszczepu twarzy – ogłosił niedawno Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej COI w Gliwicach.

W związku z potrzebą stworzenia grupy potencjalnych biorców, Zespół zwrócił się z prośbą o wzięcie udziału w ich doborze i kwalifikacji.

Z założenia grupa ta obejmuje chorych po rozległych urazach mechanicznych, termicznych oraz chorych z wadami wrodzonymi lub po leczeniu łagodnych nowotworów regionu dolnego, środkowego i górnego piętra twarzy, u których klasyczne metody rekonstrukcji nie są w stanie przywrócić optymalnego efektu funkcjonalnego i estetycznego.

"W przypadku jeżeli któryś ze znanych Państwu chorych, w Państwa opinii byłby potencjalnym kandydatem do przeszczepu, prosimy o kontakt pod numerem (32) 278 84 17" – głosi apel do lekarzy.

"Jeżeli uważasz, że jesteś potencjalnym kandydatem do przeszczepu twarzy (lub ktoś z twojej rodziny lub znajomych) prosimy o kontakt pod adresem mailowym microsurgery@microsurgery.pl" – czytamy w apelu do pacjentów.

Zespół Transplantacji Twarzy obejmuje wielodyscyplinarną grupę doswiadczonych lekarzy, w skład której wchodzą m.in. chirurdzy ogólni, chirurdzy onkologiczni, chirurdzy szczękowo-twarzowi, transplantolodzy kliniczni oraz psycholodzy.

– Przygotowania do transplantacji twarzy rozpoczęły się w Gliwicach w 2008 roku, czyli w trzy lata po pierwszym przeszczepie twarzy, którego dokonano we Francji u 38-letniej kobiety pogryzionej. – Ćwiczyliśmy operacje na zwłokach i załatwialiśmy formalności. Potrzebne było uzyskanie odpowiedniej akredytacji, zgoda Poltransplantu odpowiedzialnego za program transplantacji w naszym kraju, a także zgoda komisji bioetycznej. W środę udało się skompletować wszystkie potrzebne dokumenty – mówi szef zespołu prof. Adam Maciejewski.

Prof. Maciejewski praktykę zdobywał m.in. u amerykańskich specjalistów z Centrum Raka im. Andersona w Houston. To właśnie on dowodził m.in. zespołem lekarzy z Instytutu Onkologii w Gliwicach rekonstruujących tchawicę u 34-latka ze Śląska. Chory, który przez półtora roku oddychał dzięki rurce tracheotomijnej, wreszcie może normalnie oddychać i lepiej mówi.

 

źródło: Kurier MP OnLine


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Nowatorska rekonstrukcja żuchwy - Dentonet.pl
Poznań: rekonstrukcja żuchwy u chorej na nowotwór 27-latki Lekarz

W Wielkopolskim Centrum Onkologii przeprowadzono rekonstrukcję żuchwy u 27-letniej kobiety chorującej na nowotwór. Wykrył go podczas wizyty lekarz dentysta.27-letnia kobieta o nowotworze dowiedziała się przypadkiem. Z powodu bólu zęba zgłosiła się do...

Zielona Góra: innowacyjna operacja w obszarze szyi i głowy Lekarz

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze miała miejsce niezwykła i pierwsza w województwie operacja rekonstrukcyjna w obszarze głowy i szyi. Zespół pod przewodnictwem prof. dr. hab. n. med. Pawła Golusińskiego usunął nowotwór z jamy ustnej pacjentk...

Zabrze: przeszczep tkanek w obrębie głowy i szyi u 7-latka Lekarz

Lekarze z dwóch śląskich szpitali – Centrum Onkologii w Gliwicach i Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu – przeprowadzili pierwszy na świecie przeszczep tkankowy w obrębie głowy i szyi połączony z transplantacją szpiku u 7-letniego chłopca.Dziecko...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nowotwory szyi i głowy - Dentonet,
W Polsce wzrasta zachorowalność na nowotwory głowy i szyi Lekarz

Dynamicznie wzrasta w naszym kraju zachorowalność na nowotwory głowy i szyi, które często wykrywane są w zaawansowanym stadium – alarmował w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie prof. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum O...

operacja FESS - Dentonet.pl
Robot da Vinci pomaga w usuwaniu nowotworów głowy Lekarz

Pierwsze w Polsce operacje usunięcia guza gardła środkowego przy wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci przeprowadzono w środę w Wielkopolskim Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu. Centrum kupiło robota w ubiegłym roku.Operacje z użyciem robota c...

Nowatorska rekonstrukcja żuchwy - Dentonet.pl
Olsztyn: pacjentka po rekonstrukcji twarzy opuściła szpital Lekarz

52-letnia pani Barbara, która kilkanaście dni temu przeszła w Olsztynie innowacyjną operację rekonstrukcji twarzy, opuściła już placówkę i w dobrym stanie pojechała do domu. Wszystkie wszczepione elementy goją się bez powikłań.Przypomnijmy – przed dw...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres