Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Przepisy ochrony radiologicznej w gabinetach stomatologicznych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Przepisy ochrony radiologicznej w gabinetach stomatologicznych

Przepisy ochrony radiologicznej w gabinetach stomatologicznych

Jak przypomina komisja stomatologiczna NRL, zgodnie ze znowelizowanym Prawem atomowym, w każdym gabinecie, którym wykorzystywane są aparaty rentgenowskie, konieczne jest utworzenie stanowiska inspektora ochrony radiologicznej. Osoba taka musi posiadać odpowiednie uprawnienia.

Znowelizowane Prawo atomowe obowiązuje od 23 września 2019 r. Zgodnie z jego zapisami, wewnętrzy nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w jednostkach ochrony zdrowia sprawuje osoba, która posiada uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej dla tych działalności. – Wymaganie nadzoru IOR nie dotyczy jednostki ochrony zdrowia wykonującej działalność związaną z narażeniem polegającą jedynie na wykonywaniu stomatologicznych zdjęć wewnątrzustnych za pomocą aparatów rentgenowskich służących wyłącznie do tego celu – poinformowano w komunikacie. Oznacza to, że jeśli w gabinecie wykonuje się jedynie stomatologiczne zdjęcia wewnątrzustne, nie trzeba w nim tworzyć stanowiska inspektora ochrony radiologicznej. Jeżeli jednak w gabinecie przeprowadza się np. zdjęcia pantomograficzne, stanowisko takie jest konieczne.

Oczywiście inspektor ochrony radiologicznej musi posiadać ku temu kwalifikacje. Szkolenie odbywa się na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 21 grudnia 2012 r. Dla osób ubiegających się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej typu R zakres szkolenia wynosi 32 godziny lekcyjne, w tym 2 godziny zajęć seminaryjnych. Dla osób ubiegających się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej typu S, zakres szkolenia wynosi 21 godzin lekcyjnych, w tym 2 godziny zajęć seminaryjnych.

Z wymogu odbycia szkolenia zwalnia się osoby, które ukończyły w okresie ostatnich 5 lat studia wyższe na kierunkach zawierających w programach studiów zagadnienia z zakresu dozymetrii i ochrony radiologicznej wraz z zajęciami praktycznymi w warunkach narażenia, w minimalnym wymiarze 30 godzin wykładów i 30 godzin zajęć praktycznych, poprzedzonych wykładem i zajęciami praktycznymi z fizyki, łącznie z fizyką współczesną lub posiadają wykształcenie wyższe i co najmniej trzyletni staż pracy w warunkach narażenia nabyte w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność na podstawie zezwolenia w okresie 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu.

Osoby posiadające uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej w zakresie uprawniającym do sprawowania wewnętrznego nadzoru nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w stomatologii są uprawnione do przystąpienia do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia, jeżeli ubiegają się wyłącznie o nadanie uprawnień do sprawowania wewnętrznego nadzoru nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w stomatologii – czytamy w komunikacie.

– Tomografia stożkowa CBCT staje się w polskiej stomatologii narzędziem dnia codziennego – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr. hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, kierownik Katedry Ortodoncji na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Źródło: nil.org.pl

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pracownicy ochrony zdrowia w czasie pandemii – ankieta Lekarz

Zakład Psychologii Stosowanej Katedry Psychologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprasza do wzięcia udziału w anonimowym badaniu, które dotyczy doświadczeń pracowników ochrony zdrowia w związku z pandemią COVID-19. Jak czytamy na stronie Uniwer...

RTG - Dentonet.pl
Obowiązek powiadamiania o wpływie RTG na środowisko Lekarz

Zgodnie z zapisami prawa atomowego, gabinety i kliniki stomatologiczne, w których wykonywane są badania RTG, mają obowiązek przynajmniej co 12 miesięcy umieścić na swojej stronie internetowej informację o wpływie działalności wykonywanej przez jednos...

ROZWIŃ WIĘCEJ
inspektor ochrony radiologicznej - Dentonet.pl
Przedłużenie uprawnień inspektorów ochrony radiologicznej Lekarz

18 kwietnia 2020 r. weszła w życie ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Jednym z jej zapisów jest przedłużenie okresu obowiązywania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej, nadanych m...

maseczki - Dentonet.pl
Warszawa: oszuści wyłudzają… maseczki od lekarzy dentystów Lekarz

Do gabinetów stomatologicznych w Warszawie zgłaszają się osoby, podające się za policjanta oraz inspektora Sanepidu. Proszą one lekarzy dentystów o wydawanie zapasów maseczek ochronnych, rękawiczek jednorazowych i środków do dezynfekcji, których brak...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres