Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Przedszkolaki z Krakowa idą do dentysty – bawić się!

Brak komentarzy | Publikacja:

Przedszkolaki z Krakowa idą do dentysty – bawić się!

Kto by pomyślał, że 5-latek z chęcią przyjdzie do dentysty? Tymczasem okazuje się, że jest to możliwe. 15 dzieci w wieku od 3 do 6 lat z Przedszkola Samorządowego nr 95 im. Kornela Makuszyńskiego w Krakowie już w sobotę (21.01) weźmie udział w specjalnej wizycie adaptacyjnej u dentysty w ramach kampanii edukacyjnej „Wychowanie w uśmiechu”.


 

Jej celem jest przełamanie strachu przed dentystą już od najmłodszych lat. W ramach wizyty maluchy wezmą udział w warsztatach ze szczotkowania ząbków, będą mogły zobaczyć wnętrze jamy ustnej, dzięki specjalnej kamerze wewnątrzustnej, wezmą także udział w bezpłatnym przeglądzie.


 

Do udziału w projekcie „Wychowanie w uśmiechu”, którego organizatorem jest Centrum Stomatologii LUXDENTICA może przyłączyć się każde przedszkole, a także rodzice zgłaszający się z dzieckiem indywidualnie. Udział jest bezpłatny.


 

Maluchy z Krakowa są dzielne!


 

Od września 2011 w wizytach adaptacyjnych w ramach kampanii udział wzięło ponad 100 dzieci z Małopolski.


 

– Tylko takimi akcjami pokazującymi dzieciom i rodzicom, jak bardzo zmieniło się podejście do leczenia najmłodszych, jesteśmy także w stanie już od najmłodszych lat dziecka walczyć z plagą dentofobii, czyli strachu przed dentystą. To właśnie ten lęk, często wytworzony w dzieciństwie, sprawia, że jako dorośli ludzie unikamy dentysty jak ognia – wyjaśnia lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica..


 

Specjalny program oswajający najmłodszych pacjentów z dentystą Centrum Stomatologii Luxdentica na krakowskim Ruczaju prowadzi od ponad 4 miesięcy. Pierwsze efekty są już widoczne! Prawie, co miesiąc na bezpłatne wizyty adaptacyjne przychodzi kilkadziesiąt dzieci.


 

Najczęściej z rodzicami, którzy również, przy okazji oswajają się z dentysta. Coraz częściej także przedszkola z Krakowa organizują wycieczki do, Luxdentici, bo wizyta adaptacyjna to nie tylko profilaktyka, ale także zabawa dla najmłodszych.


 

Bawią się u dentysty!


 

– Zanim przyprowadzimy dziecko na pierwsza wizytę, leczenie lub usunięcie zęba, każdy maluch powinien oswoić się z gabinetem, poznać dentystę, sprzęt, spędzić troszkę czasu w gabinecie, najlepiej czasu, który nie wiąże się z żadnym leczeniem, a zabawą – mówi dentysta.


 

I faktycznie wizyty adaptacyjne przedszkolaków to czysta zabawa. Dzieci oglądają bajki edukacyjne pokazujące jak dbać o zęby, biorą udział w konkursach, kolorują zęby ucząc się jak wygląda próchnica, co odważniejsi mogą szeroko uśmiechać się do kamery wewnątrzustnej i pokazać swoje zęby.


 

Ale to nie wszystko, maluchy mogą zobaczyć jak działa specjalny, gadający komputer, który dziś zamiast strzykawki, podaje znieczulenie. Każdy uczestnik takiej wizyt dostaje także specjalny dyplom dzielnego pacjenta.


 

– Dzieci maja mnóstwo pytań, są ciekawe świata. Gabinet to dla nich nowe środowisko, zupełnie inny świat. Taka wizyta pozwala go poznać, oswoić z nim, tym, że lekarz dotyka ust podczas wizyty. To ważne z punktu widzenia psychologii rozwoju dziecka, które już od najmłodszych lat oswajane jest z leczeniem stomatologicznym – mówi dr Wilisowski.


 

15 maluchów z Przedszkola Samorządowego będzie brało udział w wizycie adaptacyjnej już 21 stycznia.


 

W gabinecie będą zjawiać się w 5-cio osobowych grupach w godz. 9.00, 10.30 i 12.00 Kraków, ul. Przemiarki 23 lok. 5. Osoby i przedszkola zainteresowane udziałem w projekcie i wizytach adaptacyjnych mogą zgłaszać się telefonicznie – szczegóły na stronie www.dzieci.luxdentica.pl.


 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne dzieci - Dentonet.pl
Aż 5,2% polskich 7-latków nigdy nie było u dentysty Lekarz

Ministerstwo zdrowia odpowiedziało na pytania posłanki Joanny Jaśkowiak w sprawie funkcjonowania opieki stomatologicznej nad dziećmi w naszym kraju. Z danych resortu za 2019 r. wynika, że aż 5,2% polskich 7-latków nigdy nie było u dentysty. Przypomn...

wizyty u dentysty - Dentonet.pl
Wizyty kontrolne u dentysty co 6 miesięcy nieefektywne? Lekarz

Standardem dla wielu pacjentów – przynajmniej tych, którzy dbają o stan zdrowia jamy ustnej – są kontrole stomatologiczne powtarzane regularnie co pół roku. Opublikowane w ostatnim czasie badanie szkockich naukowców sugeruje, że nie musi to być optym...

Suwałki bez dentysty w nocy, w niedziele i w święta Lekarz

W Suwałkach nie funkcjonuje ani jeden gabinet stomatologiczny współpracujący z NFZ-em, który udzielałby pacjentom pomocy w nocy, niedziele i święta. Radna Anna Gawlińska skierowała do prezydenta miasta interpelację, w której domaga się interwencji w ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szkliwiak szczęki - Dentonet.pl
27 lat nie był u dentysty, stracił 90% szczęki Lekarz

50-letni Darren Wilkinson, zamieszkujący Wielką Brytanię, przez 27 lat nie był u dentysty. Kiedy już do niego trafił, okazało się, że ma w szczęce guza wielkości pięści. Stracił większość zębów i 90% szczęki. Nie może prawidłowo jeść, pić i mówić. 5...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
COVID-19 w USA: pacjenci systematycznie wracają do dentysty Lekarz

Mimo dalszego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w USA, liczba pacjentów zgłaszających się do gabinetów dentystycznych systematycznie rośnie. Dzieje się tak, choć dzienna liczba potwierdzonych nowych przypadków COVID-19 utrzymuje się na bardzo wysokim...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji