Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Przeciwwskazania (poza alergią) do stosowania znieczuleń stomatologicznych

Publikacja:
Przeciwwskazania (poza alergią) do stosowania znieczuleń stomatologicznych

Przeciwwskazania (poza alergią) do stosowania znieczuleń stomatologicznych

Oczywiście jest cała grupa jednostek chorobowych, które albo wykluczają użycie danego leku (znieczulenia stomatologicznego), albo zmuszają do zmniejszenia dawki. Większość przeciwwskazań do użycia artykainy ma związek z zastosowaniem w preparacie adrenaliny – np. reakcje krzyżowe wywołane są nie tyle artykainą, co adrenaliną. Przede wszystkim dotyczy to pacjentów z ciężką niewydolnością krążeniowo-oddechową, po niedawno przebytym (do 6 miesięcy) udarze mózgu lub zawale serca, pacjentów z dusznicą bolesną, niewyrównaną arytmią, z wrodzoną wadą przeciekową serca, pacjentów z bardzo wysokim nadciśnieniem tętniczym (RR powyżej 200/115). W powyższych przypadkach bezwzględnie przeciwwskazane jest użycie zarówno artykainy, jak i lidokainy z adrenaliną. U tych pacjentów stosujemy leki czyste, czyli bez dodatków adrenaliny (np. mepiwakainę).
Innym wyjątkiem są pacjenci z powikłaną cukrzycą. Rozpoznana, kontrolowana, leczona, cukrzyca bez powikłań nie jest przeciwwskazaniem do użycia artykainy. U pacjentów, którzy leczą się od wielu lat na cukrzycę, jest ona zaawansowana, towarzyszy jej np. retinopatia czy stopa cukrzycowa lub nie gojące się owrzodzenia podudzi, stosowanie artykainy jest przeciwwskazane ze względu na adrenalinę.
Kolejną grupę stanowią pacjenci z niepoddającą się leczeniu astmą oskrzelową. Dla nich szkodliwy może być związek E-223 (siarczyn sodu) będący stabilizatorem i przeciwutleniaczem adrenaliny. Wszyscy producenci dodają do środków znieczulających miejscowo, zawierających adrenalinę związki siarczynu sodowego, które przedłużają okres przydatności leku do użycia (bez nich czas przydatności byłby krótszy niż 6 miesięcy). Jeśli mamy pacjenta z astmą oskrzelową i mimo zażywania leków ma on napady duszności, to jest on statystycznie bardziej narażony na napad astmy oskrzelowej przez kontakt ze środkami przeciwutleniającymi na bazie siarczynu sodowego. Nie powinno się w takim przypadku stosować u niego artykainy ani żadnego innego leku, który zawiera adrenalinę.
Kolejną grupę pacjentów stanowią chorzy z rzadkim nowotworem komórek rdzenia nadnerczy (phaeochromocytoma). Komórki chromochłonne rdzenia nadnerczy produkują endogenne katecholaminy, czyli adrenalinę i noradrenalinę. Taki pacjent ma bardzo wysokie stężenie endogennych katecholamin, jeśli więc dodatkowo wstrzykniemy mu lek znieczulający miejscowo zawierający adrenalinę, może to wywołać u niego zaburzenia rytmu serca (arytmię).

Wymienione przykłady są dość rzadkie. Najczęstszym przeciwwskazaniem do użycia leku znieczulającego miejscowo z adrenaliną są reakcje krzyżowe. Wywołują ją trzy duże grupy leków.
Po pierwsze są to nieselektywne β-blokery (największa grupa pacjentów). Jeśli ktoś ma nadciśnienie tętnicze i leczy się nieselektywnym β-blokerem (są dwa typy β-blokerów – kardioselektywne oraz nieselektywne), to u takiego pacjenta nie powinno się stosować leków zawierających adrenalinę. Niestety, wielu pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, których nie stać na leki nowszej generacji, zażywa starszą wersję β-blokerów – i właśnie takie osoby stanowią najwyższą grupę ryzyka. Natomiast jeśli ktoś zażywa kardioselektywny β-bloker, to nie ma problemu.
Wstrzyknięta pacjentowi adrenalina wykazuje działanie ogólnoustrojowe α-adrenergiczne i β-adrenergiczne. Reakcja α-adrenergiczna podnosi ciśnienie krwi, natomiast reakcja β-adrenergiczna działa odwrotnie – powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia. De facto, wpływ adrenaliny na średnie ciśnienie krwi u pacjenta, który nie zażywał β-blokerów, jest niewielki. Problem zaczyna się po zażyciu nieselektywnego β-blokera – wywołuje to efekt β-adrenergiczny. Co to oznacza? Gwałtowny, niekontrolowany, bardzo wysoki skok ciśnienia. A to może wywołać bezpośrednie zagrożenie życia u pacjenta. Jeżeli pacjent ma ponad 60 lat, jest po zawale serca, udarze mózgu lub ma tętniaka i nagle wystąpi u niego gwałtowny skok ciśnienia krwi – to jest to stan zagrożenia życia. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania znieczuleń miejscowych z dodatkiem adrenaliny jest reakcja krzyżowa z nieselektywnym β-blokerem.
Ponadto nieselektywne β-blokery uwrażliwiają immunologicznie pacjenta. Jeżeli nastąpi u niego reakcja nadwrażliwości, czyli anafilaksji, to adrenalina podana domięśniowo w celu ratowania życia będzie działała dużo słabiej. W literaturze opisane są przypadki śmierci pacjentów na skutek wstrząsu anafilaktycznego, u których podana adrenalina nie zadziałała – właśnie dlatego, że zażywali oni nieselektywne β-blokery. Stąd w stomatologii coraz częściej mówi się o tym, że jeżeli pacjent zażywa nieselektywne β-blokery, to wymaga szczególnej uwagi w trakcie leczenia, gdyż mają one zdolność uwrażliwiania pacjenta na alergeny, co predysponuje do wystąpienia anafilaksji.

Drugą grupą leków, która wchodzi w reakcje krzyżowe z adrenaliną są leki psychotropowe starej generacji, obecnie już rzadko stosowane, z tzw. grupy inhibitorów MAO. W niektórych schematach leczenia, np. w bulimii i anoreksji psychiatrzy wciąż jeszcze przepisują te leki.
Trzecia grupa to trójcykliczne antydepresanty starszej generacji, które w przeciwieństwie do leków nowszej generacji (m.in. Prozac) wywołują reakcje krzyżowe z adrenaliną – np. arytmię serca. Często spotykaną, potencjalnie niebezpieczną dla pacjenta sytuacją jest przypadek zażycia trójcyklicznego antydepresantu rano na pusty żołądek, tuż przed wizytą u stomatologa, co w rozumieniu pacjenta ma spowodować obniżenie poziomu stresu związanego z leczeniem.

Są też dwa wyjątki prawne, kiedy nie wolno stosować artykainy ze względów formalnych: u dzieci poniżej 4 roku życia (nie dlatego, że jest toksyczna, ale dlatego, że nikt nie testuje leków na dzieciach) oraz u sportowców z kontrolą antydopingową (do 7 dni po zastosowaniu artykainy mogą utrzymywać się fałszywie dodatnie wyniki testów antydopingowych).

Zachęcamy także do przeczytania
"Znieczulenia stomatologiczne dla kobiet w ciąży"

oraz:

"Uwaga: alergia!"

 

Powyższy tekst jest fragmentem wywiadu z dr n. med. Krzysztofem Gończowskim, zamieszczonym w najnowszym numerze dwumiesięcznika stomatologa praktyka „E-Dentico” –„Leki stosowane do znieczuleń miejscowych w stomatologii” 4(50)/2014.  


POWIĄZANE ARTYKUŁY

a candle 2905395 1920
Nie żyje dr Zygmunt Feć - pionier znieczuleń komputerowych Lekarz

W środę 17 stycznia odszedł Zygmunt Feć, ceniony lekarz stomatolog, specjalista chirurgii stomatologicznej II stopnia, nauczyciel kilku pokoleń dentystów, w tym specjalistów z zakresu chirurgii stomatologicznej, oddany pacjentom dentysta, który leczy...

sztuczna inteligencja
SUM: wytyczne dotyczące stosowania AI dla studentów i wykładowców Lekarz

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach wydał rekomendacje dotyczące stosowania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji dla swoich wykładowców, studentów i doktorantów. – Naukowiec korzystający ze sztucznej inteligencji powinien zaznaczyć to w s...

znieczulenia stomatologiczne
Wojna na Ukrainie: czy zabraknie znieczuleń stomatologicznych? Lekarz

Postawiona w tytule teza może wydawać się abstrakcyjna, ale niestety nie jest nierealna, podobnie jak związana z konfliktem za naszą wschodnią granicą perspektywa głodu w różnych częściach świata (przede wszystkim w Afryce i Azji). Trwająca już pona...

ROZWIŃ WIĘCEJ
awaria implantu
Alergia na penicylinę a niepowodzenie leczenia implantologicznego Lekarz

Niepowodzenie implantacji na krótko po przeprowadzonym zabiegu może mieć związek z długością użytego implantu oraz występowaniem u pacjenta alergii na antybiotyki. Badanie podejmujące tę tematykę zostało zaprezentowane podczas Sesji Generalnej i Wyst...

implanty
Implanty nie dla pacjentów z alergią na penicylinę? Lekarz

Zastosowanie implantów stomatologicznych może być dwukrotnie bardziej narażone na niepowodzenie u osób zgłaszających alergię na penicylinę, które otrzymują alternatywne antybiotyki, w porównaniu z tymi, którym podawano amoksycylinę. Tak wynika z bada...

studia medyczne
Studia medyczne poza UM-edami – głos w dyskusji Lekarz

W środowisku lekarskim nie ustaje dyskusja na temat realizowanych już planów otwierania kierunków medycznych na uczelniach, które dotychczas nie kształciły przyszłych medyków. Na łamach „Panaceum”, pisma Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, temat ten p...

debata chirurgow
Alergia na składniki implantów? Coraz więcej przypadków Lekarz

- Teoretycznie tytan, z którego wykonywane są implanty, uważany jest za materiał bioobojętny. On nie powinien dawać objawów uczulenia, ale rzeczywiście w pewnych przypadkach dochodzi do powikłań - mówi dr n. med. Wojciech Popowski. - Oprócz tytanu, k...

mycie zębów
Higiena jamy ustnej: Wielka Brytania już poza top 10 Asysta

Redaktorzy portalu stomatologicznego Dentristry.co.uk ubolewają, że Wielka Brytania znalazła się poza czołówką państw europejskich pod względem świadomości higieny i zdrowia jamy ustnej. Badanie zostało przeprowadzone przez Kent Express – jedną z naj...