Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jakie są przeciwwskazania do implantów zębowych?

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jakie są przeciwwskazania do implantów zębowych?

Jakie są przeciwwskazania do implantów zębowych?

Implanty to najnowocześniejsza metoda na uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu. Implanty zębowe są praktyczne, bardzo wytrzymałe, a dodatkowo montowane na nich korony można idealnie dopasować do koloru pozostałych zębów. Niestety, implanty nie są rozwiązaniem dla każdego. Podpowiadamy, jakie są przeciwwskazania do implantów zębowych.

Choć przeciętnemu pacjentowi może wydawać się to dość skomplikowane, implant zębowy to nic innego, jak rodzaj wykonanej z tytanu śruby, którą wszczepia się w miejsce utraconego zęba. Po pewnym czasie implant zrasta się z kością szczęki, zastępując tym samym korzeń zęba naturalnego. Następnie na śrubce montuje się koronę (zazwyczaj porcelanową), której kolor można idealnie dopasować do barwy reszty uzębienia. Implant zapewnia pacjentom całkowity komfort użytkowania, gdyż w praktyce niczym nie różni się od zęba naturalnego.

Niestety, to nowoczesne rozwiązanie nie jest dostępne dla każdego pacjenta. Istnieją bowiem dość liczne przeciwwskazania do implantów zębowych. Większość dentystów dzieli je na przeciwwskazania ogólne, związane z aktualnym stanem zdrowia pacjenta oraz chorobami przebytymi w przeszłości, a także miejscowe, związane ze stanem zdrowia miejsca implantacji. Z reguły można je ominąć po przeprowadzeniu dodatkowych zabiegów.

Ogólne przeciwwskazania do implantów zębowych

Na liście ogólnych przeciwwskazań do implantów zębowych znajdują się:

• ciąża,
• nieustabilizowana cukrzyca (ze względu na spowolnione gojenie ran),
• nowotwory,
• zaawansowana osteoporoza,
• tzw. choroby wyniszczające (AIDS, narkomania, alkoholizm),
• zaburzenia układu krzepnięcia (częste krwotoki, marskość wątroby, małopłytkowość),
• nieleczona próchnica i parodontoza,
• padaczka,
• choroba reumatoidalna (ze względu na często stosowaną terapię sterydową),
• wiek poniżej 16-17 lat (nieukończony proces rozwoju kości szczęki).

Dodatkowo, konsultacje z lekarzami prowadzącymi są wymagane w przypadku pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi, schorzeniami szpiku kostnego, wadami serca oraz chorobą Parkinsona. Do czynników zwiększonego ryzyka zalicza się także nałogowe palenie tytoniu.

Miejscowe przeciwwskazania do implantów zębowych

Jeśli chodzi o przeciwwskazania miejscowe, jak sama nazwa wskazuje, dotyczące one miejsca, w którym ma zostać wszczepiony implant. Do najczęściej spotykanych zalicza się:

• zbyt mała do umieszczenia implanta szerokość lub wysokość wyrostka zębodołowego żuchwy bądź szczęki,
• brak miejsca między zębami na wykonanie przyszłej korony,
• bardzo mocne przechylenie zębów, uniemożliwiające wprowadzenie przyrządów dentystycznych lub wykonanie korony,
• urazy, schorzenia lub stany zapalne błon śluzowych w planowanym miejscu implantacji.

Przed implantacją stomatolog przeprowadza kilka badań (RTG, tomografia komputerowa), które pozwalają ocenić okolice planowanej implantacji, w tym jakość i ilość kości, stan zębów sąsiadujących, rozmiar zatok przynosowych i szczękowych, położenie kanału nerwu zębodołowego dolnego itp.

Warto pamiętać, że decyzję o ewentualnej rezygnacji z implantacji zawsze podejmuje lekarz dentysta. Może ona wynikać zarówno ze stwierdzonych u pacjenta chorób, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu, jak i z braku woli współpracy (rzucenie palenia, wyleczenie próchnicy, prawidłowa higiena).

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stłoczenia zębów - Dentonet.pl
Scientific American: miękka dieta przyczyną stłoczeń zębów Lekarz

Szczęki współczesnych ludzi nie wyglądają tak jak szczęki naszych przodków – i być może dlatego tak wiele osób ma stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby. Jak twierdzi badacz z University of Arkansas, słabo rozwinięte szczęki są przyczyną niedopas...

żuchwa 3D - Dentonet.pl
Dwieście implantów szczękowych na miarę z Bionanoparku Lekarz

W 2018 r. łódzki Bionanopark przygotował kilkanaście implantów dla Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala WAM. Jest to jeden z nielicznych ośrodków, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowych badań nanostrukturalnych materiałów. – Odpowi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie – jak przebiega? Pacjent

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który pozwala zadbać nie tylko o estetykę uśmiechu, ale także zdrowie zębów oraz dziąseł. Na czym dokładnie polega i jak przebiega? Podpowiadamy!Kamień nazębny tworzy się przede wszystkim z bakterii i węglowodan...

Politechnika Warszawska: innowacyjna metoda odbudowy kości Lekarz

Mała, lekka gąbeczka stworzona na Politechnice Warszawskiej wygląda niepozornie, ale odgrywa wielką rolę: jest "rusztowaniem" pomagającym w odbudowie kości. Łatwiej też będzie ją wykorzystać na sali operacyjnej niż inne substytuty kości - zapewniają ...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Misiu81
Trafiła mi się kiedyś pacjentka, która koniecznie chciała wstawić sobie implanty w 6. miesiącu ciąży. Nie docierały do niej żadne argumenty.
Oceń komentarz:     10: : 0 Odpowiedz
halina.dentosan
Przydatna lista, zwłaszcza dla pacjentów, którzy przychodzą do gabinetu i chcą mieć implanty tu i teraz, bez względu na swój ogólny stan...
Oceń komentarz:     21: : 1 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres