Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jak przebiega leczenie paradontozy? Poradnik dla pacjentów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak przebiega leczenie paradontozy? Poradnik dla pacjentów

Jak przebiega leczenie paradontozy? Poradnik dla pacjentów

Paradontoza to druga – po próchnicy – najczęściej występująca choroby jamy ustnej. Według niektórych statystyk, cierpi na nią nawet 90% Polaków, a objawy nasilają się po 35. roku życia. Wbrew pozorom, nie jest to choroba nieuleczalna, ale ważne jest, by terapię rozpocząć jak najszybciej. Jak przebiega leczenie paradontozy? Podpowiadamy.

Paradontoza to najbardziej rozpowszechniona na całym świecie choroba przyzębia. Problem w tym, że przez wiele lat potrafi się rozwijać się bezobjawowo albo jej symptomy są tak niewielkie, że większość z nas je lekceważy. To poważny błąd, bo zaawansowana paradontoza może doprowadzić nawet do przedwczesnej utraty zębów. Z tego powodu leczenie paradontozy warto rozpocząć jak najszybciej.

Leczenie paradontozy w stadium początkowym

Pierwsze objawy paradontozy, które powinny skłonić nas do wizyty u stomatologia i rozpoczęcia terapii to przede wszystkim zaczerwienie dziąseł, ich obrzęk, krwawienie podczas szczotkowania, a także nieświeży oddech. Oznacza to, że choroba zaatakowała jedynie tkanki miękkie, a szybka reakcja pozwoli pozbyć się problemu.

Leczenie paradontozy w początkowym stadium opiera się głównie na prawidłowej higienie. Zęby należy myć po każdym posiłku (a przynajmniej 2 razy dzienne), przez 2-3 minuty, z wykorzystaniem szczoteczki o miękkim włosiu oraz odpowiedniej pasty. Nie wolno też zapominać o nitkowaniu przestrzeni między zębami oraz stosowaniu płynów do płukania ust. Konieczne są również regularne wizyty u dentysty. Lekarz może zaproponować m.in. profesjonalne zabiegi usuwania kamienia nazębnego. Należy to robić 2 razy do roku.

Leczenie paradontozy zaawansowanej

Jeśli pierwsza faza choroby zostanie zlekceważona, może to mieć bardzo poważne skutki dla uzębienia. Płytka nazębna zaatakuje szczeliny między zębami poszerzając je, powstaną patologiczne kieszonki dziąsłowe, w których będzie gromadzić się kamień, szyjki zębowe zaczną się odsłaniać, mogą pojawić się dolegliwości bólowe, nadwrażliwość, a w skrajnych przypadkach – rozchwianie zębów i ich wypadanie.

Leczenie paradontozy zaawansowanej nie obędzie się już bez udziału lekarza dentysty. Oprócz usuwania kamienia nazębnego, stomatolog może zalecić np. kurację antybiotykami, stosowanie preparatów przyspieszających odbudowę uszkodzonych tkanek albo przeprowadzić zabieg kiretażu, czyli oczyszczenia kieszonek dziąsłowych z kamienia. Jeśli doszło już do znacznego rozchwiania zębów, możliwa jest także próba ich stabilizacji przy pomocy specjalnych szyn. Oczywiście nadal stosować należy podstawowe zasady higieny jamy ustnej. O instruktaż higieny warto poprosić dentystę albo higienistkę stomatologiczną.

Na koniec cenna uwaga – nawet w przypadku bardzo zaawansowanej paradontozy warto walczyć o zachowanie każdego zęba. Jeśli się to uda, mogą one stać się podstawą do wykonania i zamocowania nowoczesnych mostów oraz protez.

Ta pozornie błaha przypadłość, jeśli zostanie zlekceważona, może doprowadzić nawet do utraty zębów. Dlatego jeśli krwawią nam dziąsła lub widzimy inne niepokojące zmiany w jamie ustnej, udajmy się do specjalisty. Nie zaniedbujmy też kontrolnych wizyt u dentysty – dzięki temu unikniemy poważnych komplikacji w przyszłości.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

bierne palenie - Dentonet.pl
EurekAlert: bierne palenie zwiększa ryzyko choroby dziąseł Lekarz

Osoby narażone na bierne palenie częściej cierpią na chorobę zapalną dziąseł – informuje serwis EurekAlert.Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 3255 nigdy niepalący...

ROZWIŃ WIĘCEJ

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres