Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Prywatny numer dentysty na recepcie?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Prywatny numer dentysty na recepcie?

Prywatny numer dentysty na recepcie?

Czy dentysta jest zobowiązany przekazać pacjentowi swój prywatny numer telefonu? Czy zawsze i czy to jest konieczne? Czy tak nakazują nowe przepisy?

Blisko miesiąc obowiązują znowelizowane przepisy ustawy dotyczącej leków refundowanych. A dokładniej chodzi o ustawę o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia i niektórych innych ustaw. Ustawa została przyjęta 9 października ubiegłego roku, a obowiązuje od 12 grudnia.

Wśród licznych innych zmian jest jedna, która budzi poważne wątpliwości wśród lekarzy. Dotyczą one przepisów w ramach prawa farmaceutycznego. A w szczególności wypisywania recept pacjentom.

Ustawa określa jakie elementy powinna zawierać prawidłowo wypełniona recepta. Przy tej okazji wprowadza dwie nowe dane. I tak, gdy w przypadku kodu pocztowego sytuacja wydaje się dosyć prosta i banalna, tak w przypadku numeru telefonu pojawiają się wątpliwości.

Czy art. 96a ustawy sugeruje, że konieczne jest przekazanie pacjentowi numeru telefonu „do bezpośredniego kontaktu z osobą wystawiającą receptę”? Zatem jak ma to wyglądać w praktyce. Czy na recepcie dentysta będzie musiał podać swój prywatny numer telefonu?

Sprawa dotyczy całego środowiska lekarskiego. Swoje wątpliwości na ten temat wyrazili lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Na stronie internetowej Wojciech Pacholicki z Porozumienia twierdzi, że „byłoby absurdem, gdyby lekarz miał podawać na recepcie swój prywatny telefon.” Jego zdaniem „należy podać numer kontaktowy do przychodni.”

Oczywiście jest rzeczą wiadomą, że lekarzom zdarza się przekazywać swój numer kontaktowy pacjentom. Dentystom może rzadziej niż innym, ale czasem bywa, że stali pacjenci mają taki kontakt. Przodują tu zdecydowanie psychiatrzy i pediatrzy, ale zawsze jest to decyzja lekarza.

A sprawa budzi także wątpliwości farmaceutów. W tej sprawie do ministra zdrowia zwrócił się prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. W piśmie prosi o wyjaśnienie czy brak kodu i numeru telefonu może oznaczać, że recepta nie będzie podlegać refundacji, zwłaszcza, że tych danych nie uwzględnia rozporządzenie w sprawie recept lekarskich.

 

ab

 

źródło:federacja.pz


POWIĄZANE ARTYKUŁY

recepta - Dentonet.pl
Poziom odpłatności leku na recepcie – nadal obowiązkowy Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po raz kolejny zaapelowało o uproszczenie zasad wystawiania recept przez lekarzy i lekarzy dentystów, m.in. poprzez zniesienie obowiązku określania na recepcie poziomu odpłatności leku. Jak czytamy w komunikacie, ...

Suwałki bez dentysty w nocy, w niedziele i w święta Lekarz

W Suwałkach nie funkcjonuje ani jeden gabinet stomatologiczny współpracujący z NFZ-em, który udzielałby pacjentom pomocy w nocy, niedziele i święta. Radna Anna Gawlińska skierowała do prezydenta miasta interpelację, w której domaga się interwencji w ...

szkliwiak szczęki - Dentonet.pl
27 lat nie był u dentysty, stracił 90% szczęki Lekarz

50-letni Darren Wilkinson, zamieszkujący Wielką Brytanię, przez 27 lat nie był u dentysty. Kiedy już do niego trafił, okazało się, że ma w szczęce guza wielkości pięści. Stracił większość zębów i 90% szczęki. Nie może prawidłowo jeść, pić i mówić. 5...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Wizyty dziecka u dentysty obowiązkowe?

- Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem obowiązkowej wizyty dziecka u stomatologa przynajmniej raz w roku. Mogłoby to działać na podobnej zasadzie, jak dziś obowiązkowe są szczepienia dla dzieci – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab...

COVID-19 w kraju dyktatora-dentysty? Zero przypadków! Lekarz

Do dnia 13 czerwca na całym świecie zdiagnozowano łącznie ponad 7,5 mln przypadków choroby COVID-19. Jest jednak wciąż kilka krajów, w których oficjalne statystyki podają brak zakażeń koronawirusem z Wuhan. To niemal wyłącznie mikropaństewka położone...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres