Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Protetyka

Publikacja:

Protetyka

Co można zrobić ze zbyt małymi siekaczami?

Czy podczas uzupełnienia protezy zęba przedniego np. 2, zęby obok będą opiłowywane?

Jak można uzupełnić ubytki zęba spowodowane szybkim jego starciem?

Mam dwie bardzo zniszczone górne czwórki, zostały tylko korzenie. Słyszałem, że istnieje możliwość wykonania mostków. Na czym polegałoby ich zrobienie oraz czy trzeba wyleczyć konkretne zęby zanim zacznie się tę czynność?

Co można zrobić ze zbyt małymi siekaczami?

Bardzo często drugie górne siekacze stwarzają wiele problemów. O ile nie wystąpił ich wrodzony brak, to bardzo często są z nimi problemy estetyczne. Jeśli ich właściciel uważa, że są za małe, zawsze można zmienić ich kształt. Aktualnie stosowane nowoczesne metody uzupełniania braków zębów są w stanie bardzo wiernie odtworzyć lub zimitować brakujące zęby. Problem dotyczy szczątkowych siekaczy. Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą jest tzw. okoronowanie, czyli założenie koron protetycznych na oszlifowane siekacze. W przypadku zębów żywych najlepsze są korony całkowicie ceramiczne (bez podbudowy metalowej) tj. in-ceram, all-ceram, Procera, które najwierniej oddają naturę. Można je wykonywać praktycznie już od 16-tego roku życia. Zanim jednak udadzą się Państwo do lekarza protetyka swój problem należy skonsultować u specjalisty ortodonty – być może uda się rozwiązać ten problem drogą ortodontyczną.

Czy podczas uzupełnienia protezy zęba przedniego np. 2, zęby obok będą opiłowywane?

To wszystko zależy od rodzaju planowanego uzupełnienia. Tradycyjnie w takich brakach zębowych stosuje się mosty, czyli niestety prace wymagające oszlifowania zębów sąsiadujących z luką. Jednak zastosowanie najlepszych materiałów tj. Porcelana czy kompozyt gwarantują doskonałą estetykę oraz długotrwałą funkcjonalność.

Innym rozwiązaniem są mosty adhezyjne, które nie wymagają oszlifowania zębów sąsiednich. Cała konstrukcja takiego uzupełnienia zbudowana jest z części szkieletowej metalowej oraz estetycznego zęba. Wystające skrzydełka z części metalowej przykleja się specjalnymi klejami do zębów sąsiednich. Efekt estetyczny takiego rozwiązania może być całkiem dobry, jednak funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia.

Najlepszym rozwiązaniem, ale jednocześnie stosunkowo drogim są implanty. Zastosowanie takiego rozwiązania eliminuje szlifowanie zębów sąsiednich, zapewnia doskonałą estetykę oraz funkcjonalność. Jedyną wadą jest jak na razie cena.

Wybór ostatecznego uzupełnienia jest w gestii lekarza, który przy jego planowaniu bierze pod uwagę szereg wskazań i przeciwwskazań do poszczególnych metod leczenia.

Jak można uzupełnić ubytki zęba spowodowane szybkim jego starciem?

Na początku należy dotrzeć do przyczyny takiego starcia. Zbyt szybkie „starcie się zębów”, czyli tzw. abrazja musi mieć swoją przyczynę. Przyczyn abrazji może być wiele, najczęściej jest to bruksizm, czyli odruchowe zgrzytanie zębami np.: podczas snu. Inną przyczyną może być węzeł urazowy w zgryzie, wada zgryzu, czy też nadmierne napięcie mięśni żwaczy, itp.

Sposobów uzupełniania jest kilka.

Po usunięciu przyczyny powstawania ubytków abrazyjnych uzupełnia się je najczęściej kosmetycznym materiałem kompozytowym, światłoutwardzalnym, przeznaczonym specjalnie do tego celu. Można zrobić to również cementem glasjonomerowym lub zwykłym materiałem kompozytowym. W drastycznych wypadkach i w zależności od przyczyny, czasami niezbędne jest wykonanie koron protetycznych porcelanowych, lub mostów jeśli abrazje dotyczy większej ilości zębów.

Mam dwie bardzo zniszczone górne czwórki, zostały tylko korzenie. Słyszałem, że istnieje możliwość wykonania mostków. Na czym polegałoby ich zrobienie oraz czy trzeba wyleczyć konkretne zęby zanim zacznie się tę czynność?

Z treści pytanie niewiele wiemy na temat stanu Pańskiego uzębienia. O ile nastąpiło zniszczenie koron czwórek górnych i pozostały tylko korzenie, to istnieje możliwość protetycznego uzupełnienia braków. Decyzję o leczeniu może podjąć tylko i wyłącznie lekarz stomatolog w oparciu o dokładne badanie. Dlatego nasza odpowiedź może mieć jedynie charakter orientacyjny i ewentulnie ukierunkować Pana do dalszego leczenia. Przechodząc do sedna pytanie, to o ile pozostałe zęby są zdrowe lub nie wymagające leczenia protetycznego, to w przypadku tych czwórek należałoby wykonać wkłady koronowo-korzeniowe oraz korony ceramiczne lub ewentualnie akrylowe (rzadko stosowane) odbudowujące strukturę oraz czynność zniszczonego zęba. Aby wykonać wkłady koronowo-korzeniowe ząb powienien być prawidłowo przeleczony kanałowo, bez jakichkolwiek zmian w tkankach okołowierzchołkowych. Cała procedura obejmuje kilka wizyt i kończy się zadowoleniem pacjenta. W celu pogłębienie informacji na temat profilatyki, higieny i leczenia zębów i jamy ustnej zapraszamy do odwiedzenia działu „Vademecum pacjenta”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Piotr Stendera
Współpraca chirurga i protetyka w leczeniu implantologicznym Lekarz

- Implantologia jest działem stomatologii, który z założenia jest interdyscyplinarny. Leczenie polega na wszczepieniu implantu, co jest procedurą chirurgiczną, ale służącą bezpośrednio protetyce, czyli odbudowie utraconego uzębienia - mówi o współcze...

proteza zębowa
Protetyka kolejna na liście do zmiany wycen świadczeń Lekarz

W ministerstwie zdrowia odbyło się drugie posiedzenie rady ds. rozwoju stomatologii. Podjęto decyzję, że po świadczeniach z zakresu chirurgii i periodontologii kolejnym obszarem do zmian wyceny wartości punktu będzie protetyka. Przypomnijmy - minist...

proteza
Jastrzębie-Zdrój: zakład karny szuka protetyka dla osadzonych Lekarz

Dyrektor zakładu karnego w Jastrzębiu-Zdroju ogłosił konkurs na udzielanie osobom osadzonym w placówce świadczeń protetycznych. Jak poinformowano w ogłoszeniu, umowa miałaby obowiązywać do końca 2022 r. W tym czasie planowane jest wykonanie maksymal...

ROZWIŃ WIĘCEJ
protetyka
Areszt śledczy w Koszalinie szuka stomatologa protetyka Lekarz

Areszt śledczy w Koszalinie ogłosił konkurs ofert dotyczący udzielania pomocy stomatologicznej osobom przebywającym w placówce. W tym celu planowane jest nawiązanie współpracy z protetykiem. Jak czytamy, do konkursu mogą przystąpić osoby wykonujące ...