Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Protestują płoccy dentyści

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Protestują płoccy dentyści

Protestują płoccy dentyści

Płoccy stomatolodzy wstrzymują się od składania ofert w Narodowym Funduszu Zdrowia. Podobnie jak lekarze pierwszego kontaktu zastanawiają się, czy konkursu ofert nie zbojkotować.

– Rozpoczęta w 1999 r. reforma ochrony zdrowia preferowała w podpisywaniu kontraktów gabinety prywatne i zakłady niepubliczne – przypominają, prosząc o zachowanie anonimowości.

Dodają, że umowy były wtedy na tyle korzystne, że decydowało się na nie mnóstwo dentystów, niektórzy nawet rezygnowali z pracy w publicznych przychodniach. Przy okazji, aby sprostać warunkom kontraktu, musieli sporo wydać: na odpowiedni lokal, specjalistyczny sprzęt, komputer.

– Z roku na rok ówczesna kasa chorych dyktowała jednak nowe warunki finansowe bez możliwości negocjacji – uzupełniają stomatolodzy. – Można było je przyjąć lub nie. Doprowadziło to do załamania finansowego części gabinetów i poradni. Sytuacja nie zmieniła się wcale po tym, jak kasy zastąpił Narodowy Fundusz Zdrowia.

Płoccy stomatolodzy wyliczają, że na początku reformy "na zęby" było przeznaczanych 5 proc. pieniędzy wydawanych na leczenie, a w ubiegłym – już tylko 2,8 proc. – Aktualnie na leczenie stomatologiczne na statystycznego ubezpieczonego przypada 21 zł 96 gr rocznie, czyli… 1 zł 83 gr miesięcznie – informują.

Powołują się na dane od niezależnych ekspertów: – Fundusz pokrywa obecnie jedynie 1/3 rzeczywistych kosztów usług świadczonych w ramach ubezpieczenia. Np. za najmniejsze wypełnienie ubytku płaci tylko 18 zł, gdy koszt rzeczywisty wynosi 69 zł 50 gr. Sam przegląd jamy ustnej z instruktażem higieny to 21 zł 64 gr,a nie jak płaci Fundusz – 10 zł. Jak długo możemy dopłacać do NFZ? Zawieranie umów poniżej ich rzeczywistej wartości jest po prostu nieuczciwe.

Dlatego płoccy stomatolodzy nie składają na razie ofert na przyszły rok. Postanowili tak podczas jednego z ostatnich spotkań współorganizowanych przez komisję stomatologiczną Okręgowej Izby Lekarskiej. Jak sami twierdzą, na 63 kontrahentów Funduszu takie stanowisko poparło blisko 60, czyli wszyscy obecni na spotkaniu.

Dodatkowo sprzeciwiają się też m.in. zawiłym procedurom tworzenia ofert oraz możliwości jednostronnej zmiany warunków umowy przez Fundusz w trakcie jej trwania. Słyszeli o zapowiedzi zmian w zasadach kontraktowania świadczeń (we wtorek mówił o nich prezes Funduszu Krzysztof Panas: "Pracujemy nad tym, żeby zmienić umowy w taki sposób, by stały się równorzędne dla obu stron").

– Ale szczegółów jeszcze nie było, mają się dopiero pojawić – komentują stomatolodzy. – Mamy czas do 14 listopada. Decyzję podejmiemy tuż przed tym terminem. Co będzie, jeśli nie złożymy ofert? To nie my, tylko Fundusz będzie miał wtedy olbrzymi problem.

 

Arkadiusz Adamkowski


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Podlaski NFZ ogłasza konkursy na leczenie stomatologiczne Lekarz

Dyrektor podlaskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u 19 października ogłosił konkurs ofert na udzielanie świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia na terenie powiatu białostockiego. Jak czytamy w komunikacie...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Czy gabinety stomatologiczne w szkołach otrzymają pomoc? Lekarz

Posłanka Urszula Nowogórska skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o planowaną pomoc rządu dla szkolnych gabinetów stomatologicznych. W Polsce funkcjonuje około 900 gabinetów stomatologicznych zlokalizowanych na terenie szkół, św...

COVID-19 - Dentonet.pl
Stomatologia w Australii: nie było dobrze, będzie gorzej Lekarz

Mimo że większość mieszkańców Australii jest świadomych wartości dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, problemem dla wielu pozostaje dostęp do usług dentystycznych. Nowy, opublikowany 31 lipca raport Australijskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej...

ROZWIŃ WIĘCEJ
eWUŚ - Dentonet.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia: system eWUŚ ma problemy techniczne Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w związku z problemami technicznymi systemu eWUŚ mogą występować przerwy w dostępie do systemu. Prowadzone są prace nad przywróceniem systemu do pełnej funkcjonalności. Fundusz przypomina, że w przypadku bra...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
"Nie wysłałabym swojego dziecka do szkolnego dentysty" Lekarz

– Możemy leczyć zęby dzieci tylko tymi materiałami, które refunduje fundusz z podstawowego koszyka świadczeń. Są to niestety najgorsze materiały, wypełnienia robimy czarnymi plombami z amalgamatu – mówi portalowi edziecko.pl chcąca zachować anonimowo...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres