Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Protest lekarzy w całym kraju, dołączają inne zawody medyczne

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Protest lekarzy w całym kraju, dołączają inne zawody medyczne

Protest lekarzy w całym kraju, dołączają inne zawody medyczne

Do zainaugurowanego na początku października w Warszawie protestu głodowego lekarzy rezydentów dołączyli przedstawiciele innych zawodów medycznych z całego kraju, m.in. z Krakowa, Szczecina, Gdańska, Łodzi oraz Leszna. Protestujących nie zadowala rekomendowany przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB w 2025 r.

Projekt zarekomendowanej przez SKRM ustawy określa ścieżkę dojścia do finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6% PKB. Zgodnie z projektem, w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67% PKB, a rok później – 4,84%. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. – 5,03%, w 2021 r. – 5,22%, w 2022 r. – 5,41%, w 2023 r. – 5,6%, a w 2024 – 5,8%. Docelowy poziom finansowania, czyli 6% PKB, będzie osiągnięty w 2025 r. – Przejście do systematycznego wzrostu nakładów liczonego jako odsetek PKB to zmiana o charakterze rewolucyjnym, zmiana, której nie odraczamy do 2025 r. tylko wprowadzamy ją stopniowo, zaczynając już od 2018 r. Jest to zmiana o charakterze konstytucyjnym dla służby zdrowia – powiedział minister Konstanty Radziwiłł na konferencji prasowej po posiedzeniu SKRM.

Minister poinformował też, że premier Beata Szydło zadeklarowała dalsze prace nad zwiększaniem finansowania służby zdrowia, więc osiągnięcie poziomu 6% PKB może nastąpić szybciej. Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk dodał, że jego zdaniem projekt nowelizacji ustawy spełnia najważniejszy z postulatów strajkujących lekarzy, więc dalszy protest nie ma podstaw.

Będą pieniądze na nadwykonania

Szef resortu zdrowia poinformował także, że zapadła decyzja o możliwym przekazaniu do NFZ około 1,5 mld zł na zapłatę świadczeń, które zostały nadwykonane przez placówki służby zdrowia. – Teraz dostaną pieniądze wstecz za to, co zostało już wykonane. To w niesłychanym stopniu poprawi ich kondycję finansową, zwiększy możliwości diagnozowania, leczenia, przyjmowania pacjentów, ale także poprawi ich sytuację jeżeli chodzi o pracowników – powiedział Konstanty Radziwiłł. Jak podkreślił, projekt ustawy, który powstawał w ministerstwie zdrowia był trudnym zadaniem. – Już od ubiegłego roku trzeba było zrobić mnóstwo analiz i przymiarek, czy on jest realny – wyjaśnił.

Rezydenci nie przerwą protestu

Tymczasem lekarze rezydenci – po spotkaniu z ministrem, które odbyło się w czwartek popołudniu – zapowiedzieli, że nie przerwą protestu. Nie wezmą oni również udziału w zaplanowanym na piątek posiedzeniu rządowego zespołu ds. ich postulatów. Co więcej, do strajku głodowego dołączyli przedstawiciele innych zawodów medycznych z całego kraju, m.in. z Krakowa, Szczecina, Gdańska, Łodzi oraz Leszna. – Kluczowy jest dla nas czas dojścia do 6,8% PKB, który w tym momencie jest punktem spornym i propozycja dojścia w 2025 r. do poziomu 6% PKB jest przez nas nie do zaakceptowania – powiedział po spotkaniu Krzysztof Hałabuz, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów.

Pytanie o słowa ministra Kowalczyka dotyczące braku podstaw do dalszych protestów Krzysztof Hałabuz pozostawił bez komentarza.

Pacjenci, wskutek wszechobecnych reklam i wyedukowani w Internecie, przychodzą do gabinetu oczekując wstawienia implantów. Nie chcą leczyć własnych zębów. – Musimy często „zawracać rzekę” – mówi w wywiadzie dla Dentowizji dr Daniel Domagała, polski stomatolog, pracujący w Stanach Zjednoczonych. Wywiad zarejestrowany podczas Kongresu Polonii Medycznej w Warszawie.

AF

Fot. Arcaion, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lekarz - Dentonet.pl
Łódzki protest ws. dopuszczania do wykonywania zawodu Lekarz

- Ta zmiana to jakaś kolosalna pomyłka świadcząca o absolutnym braku odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne nas wszystkich - mówi dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. Prezydium ORL stanowczo sprzeciwia się projektowi u...

gabinety w Szkocji - Dentonet.pl
Szkocja: dentyści dołączają do dużej grupy stomatologicznej Lekarz

Największa sieć skupiająca prywatne gabinety dentystyczne na terenie Szkocji poinformowała o znaczącym wzroście liczby stomatologów, którzy od czasu zniesienia blokady z powodu COVID-19 wyrażają zainteresowanie przyłączeniem się do grupy. Clyde Munr...

Dentonet - protest rezydentów
"To będzie początek nowego rozdania". Protest w Warszawie Lekarz

- Ten dzień będzie początkiem nowego rozdania. Wiemy, że naszą siłą jest wspólny front. Jest jeszcze wiele do zrobienia, wiele ran do zaleczenia, ale jesteśmy dobrej myśli. Udało się to, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się abstrakcją - mówią ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
błąd medyczny - Dentonet.pl
Będzie protest! "Chcemy powrotu do stanu sprzed tarczy 4.0" Lekarz

W sobotę 8 sierpnia w Warszawie odbędzie się manifestacja pod Ministerstwem Zdrowia, której jednym z głównych postulatów będzie zwrócenie uwagi na zmianę art. 37a KK, który "zrównuje medyków do przestępców i zabiera pacjentom szansę na życie". - Chce...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres